Informacje

06.02.2014 13:42 skutki rewolucji śmieciowej

Skargi mieszkańców pomogły. Ratusz skontroluje odbiór śmieci

SERWISY:

Po napływających od mieszkańców skargach, władze miasta postanowiły skontrolować usługi wywozu śmieci przez firmę Sita. Zapowiadają również, że kontrole obejmą także inne dzielnice.

O problemach z wywozem śmieci na Ursynowie piszemy od środy. Mieszkańcy skarżą się na zapchane śmietniki i brak pojemników. Na naszych łamach przedstawiciel firmy Sita przekonywał, że reagują na bieżąco i odbierają odpady. Stwierdzili również, że nowego systemu trzeba się nauczyć.

Altanki, pojemniki

Jednak doniesienia mieszkańców wystarczyły, by ratusz rozpoczął kontrolę działalności firmy. "W ramach podjętych działań miejscy urzędnicy będą sprawdzać stan altanek śmietnikowych, obecność i dostępność wymaganych pojemników oraz przestrzeganie ustalonych w harmonogramach częstotliwości odbierania śmieci z poszczególnych nieruchomości" – informuje urząd miasta w wysłanym do mediów komunikacie.

- Namawiam do zgłaszania wszystkich wątpliwości i niedociągnięć pod miejskim numerem 19115. Takie zgłoszenie zostaje zarejestrowane przez miasto i może stać się dla nas podstawą do zweryfikowania kwot wypłacanych firmom za odbiór śmieci w danym miesiącu. Jeśli jakakolwiek firma nie będzie się wywiązywać ze swoich obowiązków należycie, zapłata zostanie odpowiednio pomniejszona – zapewnia Jarosław Dąbrowski, zastępca prezydenta Warszawy nadzorujący gospodarkę odpadami w mieście.

Jak informują mieszkańcy na Kontakt24, problemy z przepełnionymi altankami są także między innymi na Muranowie.

Częściowa rewolucja

Śmieciowa rewolucja, która weszła w życie 1 lutego, objęła na razie osiem dzielnic Warszawy. Ze Śródmieścia odpady odbiera MPO. Na Pradze Południe i Północ, w Rembertowie, Wawrze i Wesołej działa Lekaro. Sita obsługuje Ursynów i Wilanów. W tych dzielnicach od soboty działa docelowy system odbioru i zagospodarowania odpadów.

Każdy, kto w śmieciowej deklaracji wpisał, że będzie segregować odpady, powinien wrzucać je jednego z trzech odpowiednio oznaczonych pojemników lub worków dostarczonych przez firmę.

W pozostałych 10 dzielnicach obowiązuje pomostowy system odbioru odpadów. To skutek przeciągającej się rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą. Rozpatruje ona odwołania dwóch firm, które przetarg przegrały. Chodzi o spółki Byś i Remondis. Władze Warszawy zapowiedziały, że do czasu rozstrzygnięcia KIO nie wdrożą nowego systemu w całym mieście.

Jak wygląda sytuacja z odbiorem śmieci u Was na osiedlu?

Informacje i zdjęcia możecie przysyłać na warszawa@tvn.pl albo na Kontakt24

ZOBACZ REPORTAŻ DZIENNIKARZA "POLSKI I ŚWIAT" NA TEMAT ZAMIESZANIA Z ODBIOREM ŚMIECI:


ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PRAGA POŁUDNIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2014 18:05 ~PRAGA POŁUDNIE

  Czekam już 3 tydzień na wywóz śmieci spod domu. Choć mimo informacji od panów, którzy pojawili się ni stąd ni zowąd z informacją o nowej firmie - zapewniali że wszystko będzie tak jak do tej pory - wywóż śmieci raz na tydzień. Żadnych ulotek, żadnych grafików ....Dopiero człowiek sam musi dzownić i dowiadywać się kiedy to Państwo raczy wywieźć śmieci z dzielnicy. Ludzie nie mieszkający w blokach na wywóż smieci organicznych muszą czekać 2 tygodnie, śmieci trwwłych - typu plastik, szkło itp........aż miesiąc?????!!!!!!!! Ludzie przecież to zgroza. Co będzie jak temperatura przekroczy 15 stopni. Przecież to bedzie jedna wylęgarnia robali i smrodu !!! Dzisiaj mieli przyjechać i zabrać śmieci - jest godzina 17:11 i ani słychu ni widu. Jeśli tak ma wyglądać kolejna zmiana Pani Waltzowej i firmy , która to "wygrała przetarg" to ja tą współpracę zaskarżam w Urzędzie Miasta. Cyrk !!! Ludzie zaczną sami wywozić odpady pod firmę Lekaro...lub pod Urząd Miasta.

 • Kira

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 15:50 ~Kira

  Ul.Puchalska na Ursynowie- Sita nie odebrała suchych posortowanych we wtorek, dziś Ekon nie odebrał również. Brawo Ratusz!!!Następny termin odbioru suchych posortowanych 4 marca !!!

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 08:42 ~Jacek

  Szkoda, że Pan Wiceprezydent nie powie mieszkańcom o ile mniej zapłaci np. firmie SITA, czy Lekaro za nie wywiezione śmieci i o ile mniej zapłacą mieszkańcy za wywóz za źle wykonaną usługę, którą realizuje Ratusz...

 • Gocławianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 22:54 ~Gocławianin

  Dzisiaj Lekaro nie odebrało z Gocławia Śmieci Posortowanych (Czwartki).
  Jutro według grafiku, mają odebrać komunalne. Ciekawe, czy zabiorą wszystko do jednej śmieciarki.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 21:49 ~oland

  Jutro bufetowa osobiście będzie uprzątała te śmieci.

 • cia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 21:31 ~cia

  pasażer~pasażer

  nie wiem, czy tylko SITA jest do kontroli, starczy wejść na pierwsze lepsze podwórko w Śródmieściu... szok pełne altany śmieci. Od 1.02 nic nie wywożone.


  Normalnie tragedia. Przez 4 dni śmieci nie wywieźli...

 • Krzys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 20:12 ~Krzys

  W Wesołej też się nie mogę doprosić pojemniów od LEKARO
  Dzwonię od 30 stycznia i tylko przyjmują zlecenie z którego i tak nic nie wynika pojemników jak nie było tak nie ma tylko góra śmieci.Jak Był Remondis to wszystko działało jak należy

 • jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 19:08 ~jam

  Ale za to mamy KARTĘ WARSZAWIAKA!!!

 • zygan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 18:12 ~zygan

  -KARCZUNKOWSKA- SITA-odbiór wg.grafiku.Grafik cacy,ale smieci nie odebrane,A kto latem wystawi śmieci w sobotę wg grafiku bedac na urlopie czy działce.A odbierać powinien ten co komponował grafik-pewnie jakiś słoik co je w sobotę pali w piecu.

 • Kokot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2014 18:00 ~Kokot

  I bardzo dobrze. U mnie SITA też się nie wyrabia z odbiorem śmieci, chociaż na Mokotowie obowiązuje jeszcze stary system. Korzystamy z usług tej firmy od wielu lat, ale teraz ich jakość jest dramatyczna. W dodatku zgubili nam klucz do altany śmietnikowej i próbują się wykpić. Problem w tym, że to jest tzw. klucz systemowy, który kosztuje ok. 50 PLN. W zasadzie to powinni zapłacić teraz za wymianę wszystkich kluczy lokatorskich w budynku, za zmianę kodu wszystkich wkładek w częściach wspólnych oraz za kłopoty, które się z tym wiążą. Ale się nie martwię, bo kasę płacimy miastu i to miasto jest tu dla nas stroną, a nie SITA. Jak sprawa się nie wyjaśni, to po prostu nie zapłacimy za odbiór odpadów. A miasto niech sobie "ściągnie" z wynagrodzenia SITY.
  Jak sytuacja z zaleganiem śmieci będzie się przedłużać, to polecam zawożenie worków pod siedzibę Biura Gospodarki Odpadami m.st. Warszawy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »