Informacje

25.07.2017 09:12 interpelacja radnego

Skarga na syreny i hałas z przetaczania pociągów. "Nie sposób spać"

SERWISY:

"Nie sposób spać przy uchylonych oknach" - pisze w interpelacji ursynowski radny, który w imieniu mieszkańców Kabat skarży się na uciążliwy hałas ze stacji techniczno-postojowej metra. Apeluje do władz dzielnicy o wyjaśnienia i interwencję.

Stacja techniczno-postojowa na Kabatach (STP) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli. Ich mieszkańcy nie mają lekko. Sygnały dźwiękowe, syreny i hałasy pochodzące z przetaczania pociągów doskwierają im w dzień i w nocy.

"Są słyszalne z kilku kilometrów" - zwraca uwagę w interpelacji radny Piotr Wajszczuk z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. "Z tego powodu, zwłaszcza w okresie letnim, nie sposób spać przy otwartych czy uchylonych oknach" - dodaje.

Dzwony zamiast syren

Radny prosi burmistrza dzielnicy o wyjaśnienia. Zastanawia się, po co tak głośne sygnały dźwiękowe, skoro teren STP i tak jest ogrodzony i pozbawiony dostępu dla osób postronnych.

"Czy istnieje możliwość zastąpienia ich inną cichszą formą sygnalizacji, w ostateczności zastąpienie głośnych syren np. dzwonem?" - pyta.

Burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi przypomina radnemu, że nie pierwszy raz mieszkańcy wracają uwagę na problem hałasów płynących ze stacji. Dzielnica zwracała się w tej sprawie do Metra Warszawskiego już pod koniec ubiegłego roku. 

"Z otrzymanych w dniu 30 listopada 2016 roku wyjaśnień wynika, że specyfika działania przedsiębiorstwa powoduje konieczność pracy w ruchu ciągłym, tj. siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę" - stwierdza.

Wszystko zgodnie z przepisami

Podkreśla, że efekty akustyczne są nierozłączną częścią wszystkich prac prowadzonych na terenie STP, w celu zapewnienia codziennej obsługi pasażerów.

"Używanie sygnalizacji dźwiękowej zapewnia bezpieczeństwo pracowników oraz sprawną organizację ruchu pociągów i pracy manewrowej" - wymienia dalej Kempa. Zapewnia jednak, że wszystkie czynności związana z utrzymaniem taboru i generujące hałas są na bieżąco monitorowane przez pracowników stacji.

Jej teren jest obszarem kolejowym i musi stosować się do przepisów zapisanych w ustawie o transporcie kolejowym. "Spółka Metro Warszawskie zobowiązana jest do ich wypełniana" - pisze burmistrz.

"Na terenie STP Kabaty odbywają się przejazdy pociągów pomiędzy tunelem, a elektrowozownią. Podyktowane koniecznością wyprowadzenia pociągów z tunelu oraz ponownego ich wprowadzenia po przerwie nocnej. Prowadzone są również przejazdy techniczne wynikające z operacji technologicznych" - wymienia Kempa i zapewnia, że wszystkie działania są zgodne z prawem.

Na koniec podkreśla też, że Metro Warszawskie stara się minimalizować uciążliwości dla mieszkańców okolic STP na Kabatach.

Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty to serce warszawskiego metra. Tu pociągi są serwisowane, myte, naprawiane. Kamera tvnwarszawa.pl weszła w miejsca, w które pasażerowie nie mają wstępu.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2017 19:37 ~Waldek

  Jak się pojechało 20 lat temu na Kabaty, to się ze stacji Metra wychodziło w szczerym polu. Jak się rozejrzałem po wyjściu ze schodów, to z jednej strony widać było Las Kabacki, a patrząc w stronę Warszawy gdzieś daleko budowali bloki. Teraz jak tam pojadę, to wszędzie dookoła budynki, hipermarket... Ludzie kupowali na Kabatach budynki i nawet się nie zastanawiali, że obok jest stacja Techniczno-Postojowa. Najbliżej stojące bloki, to jakieś 50m od STP. Może być głośno. Tylko czy Ci ludzie nie widzieli co kupują? Przecież teraz tej Stacji Technicznej nikt nie przeniesie, bo niby gdzie?

 • ojejku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 13:08 ~ojejku

  Mieszkam pod Warszawą - na wsi - ok. 3 km od torów i tak w nocy słyszę przetaczanie się składów towarowych. Po prostu w nocy milkną inne źródła hałasu.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 12:41 ~Piękny Roman

  Niki~Niki

  Niektórym tak się wszystko podoba, że gdyby to oni decydowali o zmianach, to do dzisiaj, zamiast ukrytej kanalizacji, mielibyśmy rynsztoki na ulicach.
  "To przecież miasto, rynsztoki były tu od zawsze, jak ci się nie podobają to wyprowadź się na wieś!"
  Tacy obrońcy "tradycji" i wrogowie zmian :)

  No bo to powinno tak być, że to NOWY sąsiad decyduje o tym jak mają zachowywać i wyglądać już tam mieszkający i zastana okolica.
  Komuś się chyab sufit na głowę wziął spadł.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 12:07 ~Wierzbno

  Kabaty-STP były tam wcześniej niż budynki mieszkalne, tak samo jak Lotnisko Okęcie, zakłady na Odolanach czy wysypisko śmieci Radiowo.

 • Wierzbno

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 12:00 ~Wierzbno


  Kolejjestpiekna~Kolejjestpiekna

  Ha ha...podobne pretensje mają właściciele bloków pobudowanych tuż przy wagonowni Olszynka Grochowska. Przypomnę tylko że bloki powstały na miejscu różnych zakładów i hal produkcyjnych. Deweloper chcąc sprzedać mieszkania nawet dawał dość duży rabat na mieszkania z widokiem na kolej. A teraz lamentują że hałas. A Olszynka sporo większa niż STP Metra.
  plan zagospodarowania~plan zagospodarowania

  Ale przecież ktoś tym pazernym deweloperom wydaje zgody na budowę bloków mieszkalnych na terenach przemysłowych!
  Ktoś się podpisuje nazwiskiem pod przyszłymi problemami.

  Kolejny biznes i źródło zysków hanki?


  Nikt nikomu nie każe tam kupować mieszkań.

 • pitr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 11:46 ~pitr

  Deweloper może sobie budować bloki gdzie tylko chce...nawet na księżycu , to kupujący sie godzą na zamieszkanie w danej lokalizacji i nikt mi nie powie że nie wiedziałem że na Okęciu jest lotnisko.

 • Niki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 11:24 ~Niki

  Niektórym tak się wszystko podoba, że gdyby to oni decydowali o zmianach, to do dzisiaj, zamiast ukrytej kanalizacji, mielibyśmy rynsztoki na ulicach.
  "To przecież miasto, rynsztoki były tu od zawsze, jak ci się nie podobają to wyprowadź się na wieś!"
  Tacy obrońcy "tradycji" i wrogowie zmian :)

 • nic nie poprawiać

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 10:06 ~nic nie poprawiać

  Notrah~Notrah

  Jak się mieszka w mieście, to się słyszy odgłosy miasta. Jak chce się mieszkać na wsi, to należy się tam przeoriwadzić lub do niej wrócić.
  Też mieszkam na Kabatach i proponuję, by pan radny zajął się jeszcze samolotami, syrenami policji, karetek i straży, szczekaniem psów i klangorem żurawi, przelatującymi dwukrotnie w roku nad moim blokiem i zakłócającym mój sen.

  Idealny poddany HGW.
  Nie dość, że nic mu nie przeszkadza, godzi się na życie w obniżonym standardzie, to jeszcze broni patologii.
  Albo głuchy albo idiota.
  Albo urzędnik :)

 • zadowolony ze wszystkiego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 09:53 ~zadowolony…

  Notrah~Notrah

  Jak się mieszka w mieście, to się słyszy odgłosy miasta. Jak chce się mieszkać na wsi, to należy się tam przeoriwadzić lub do niej wrócić.
  Też mieszkam na Kabatach i proponuję, by pan radny zajął się jeszcze samolotami, syrenami policji, karetek i straży, szczekaniem psów i klangorem żurawi, przelatującymi dwukrotnie w roku nad moim blokiem i zakłócającym mój sen.

  Aż dziwi, że zamieniłeś sławojkę na łazienkę. Nie szkoda ci było tradycji? Jak ty się biedaku ,przekonałeś do takiej traumatycznej zmiany?

  Nic nie zmieniać, nic nie naprawiać, nic nie ulepszać. Lepiej nie kusić złego, bo jeszcze nas z miasta wyrzucą!

 • jurka1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2017 09:40 ~jurka1948

  Zlikwidować metro,bo niedługo zwierzęta z Lasu Kabackiego też zaczną protestować.Regułą jest w Warszawie,że największe protesty wychodzą z najbogatszych środowisk i z dzielnic,które posiadają dostęp do wszelkich udogodnień cywilizacyjnych(Ursynów,Żoliborz,Okęcie).A gdyby tak inne dzielnice z taką samą mocą protestowały,to oczyszczalnię ścieków zbudowano by na Kabatach,a budowę obwodnicy Warszawy zaczęto od praskiej strony.A tak na marginesie:czy podkłady na stacji Kabaty już nie śmierdzą i mają woń lawendy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »