Informacje

25.07.2017 09:12 interpelacja radnego

Skarga na syreny i hałas z przetaczania pociągów. "Nie sposób spać"

SERWISY:

"Nie sposób spać przy uchylonych oknach" - pisze w interpelacji ursynowski radny, który w imieniu mieszkańców Kabat skarży się na uciążliwy hałas ze stacji techniczno-postojowej metra. Apeluje do władz dzielnicy o wyjaśnienia i interwencję.

Stacja techniczno-postojowa na Kabatach (STP) znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli. Ich mieszkańcy nie mają lekko. Sygnały dźwiękowe, syreny i hałasy pochodzące z przetaczania pociągów doskwierają im w dzień i w nocy.

"Są słyszalne z kilku kilometrów" - zwraca uwagę w interpelacji radny Piotr Wajszczuk z Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. "Z tego powodu, zwłaszcza w okresie letnim, nie sposób spać przy otwartych czy uchylonych oknach" - dodaje.

Dzwony zamiast syren

Radny prosi burmistrza dzielnicy o wyjaśnienia. Zastanawia się, po co tak głośne sygnały dźwiękowe, skoro teren STP i tak jest ogrodzony i pozbawiony dostępu dla osób postronnych.

"Czy istnieje możliwość zastąpienia ich inną cichszą formą sygnalizacji, w ostateczności zastąpienie głośnych syren np. dzwonem?" - pyta.

Burmistrz Robert Kempa w odpowiedzi przypomina radnemu, że nie pierwszy raz mieszkańcy wracają uwagę na problem hałasów płynących ze stacji. Dzielnica zwracała się w tej sprawie do Metra Warszawskiego już pod koniec ubiegłego roku. 

"Z otrzymanych w dniu 30 listopada 2016 roku wyjaśnień wynika, że specyfika działania przedsiębiorstwa powoduje konieczność pracy w ruchu ciągłym, tj. siedem dni w tygodniu i 24 godziny na dobę" - stwierdza.

Wszystko zgodnie z przepisami

Podkreśla, że efekty akustyczne są nierozłączną częścią wszystkich prac prowadzonych na terenie STP, w celu zapewnienia codziennej obsługi pasażerów.

"Używanie sygnalizacji dźwiękowej zapewnia bezpieczeństwo pracowników oraz sprawną organizację ruchu pociągów i pracy manewrowej" - wymienia dalej Kempa. Zapewnia jednak, że wszystkie czynności związana z utrzymaniem taboru i generujące hałas są na bieżąco monitorowane przez pracowników stacji.

Jej teren jest obszarem kolejowym i musi stosować się do przepisów zapisanych w ustawie o transporcie kolejowym. "Spółka Metro Warszawskie zobowiązana jest do ich wypełniana" - pisze burmistrz.

"Na terenie STP Kabaty odbywają się przejazdy pociągów pomiędzy tunelem, a elektrowozownią. Podyktowane koniecznością wyprowadzenia pociągów z tunelu oraz ponownego ich wprowadzenia po przerwie nocnej. Prowadzone są również przejazdy techniczne wynikające z operacji technologicznych" - wymienia Kempa i zapewnia, że wszystkie działania są zgodne z prawem.

Na koniec podkreśla też, że Metro Warszawskie stara się minimalizować uciążliwości dla mieszkańców okolic STP na Kabatach.

Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty to serce warszawskiego metra. Tu pociągi są serwisowane, myte, naprawiane. Kamera tvnwarszawa.pl weszła w miejsca, w które pasażerowie nie mają wstępu.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »