Informacje

18.04.2011 18:15 Unikaty dostępne dla warszawiaków

Skarby sióstr wizytek
ujrzały światło dzienne

SERWISY:

W niedostępnych pomieszczeniach klasztoru wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, przez kilkaset lat zgromadzono prawdziwe skarby. Za murami kościoła przetrwały mapy, plany i rysunki pokazujące malownicze okolice Krakowskiego Przedmieścia nawet z XVII wieku. Teraz te unikaty ujrzały światło dzienne i każdy może oglądać je w Pałacu Rzeczypospolitej.

- Wszystko zaczęło się od zegara słonecznego na elewacji jednego z budynków klasztornych i patrzy w stronę Uniwersytetu Warszawskiego - mówi dr Hubert Kowalski, który przygotował wystawę. - Pytanie skąd się wziął skłoniło mnie, żeby zwrócić się do sióstr z prośbą o przebadanie materiałów klasztornych - dodaje.

Cmentarz przy Krakowskim

Tak rozpoczęła się droga do odkrywania prawdziwych skarbów. Ich wartości nie mierzy się w złotych monetach, bo to co ukrywał klasztor, to po prostu bezcenne unikaty. - Można je nazwać skarbami. W większej części to zbiór nieznany. Być może nawet na skalę europejską - twierdzi Kowalski. - To rzeczy robione ręcznie, pokazujące fragment naszego miasta, które po części już nie istnieje - dodaje.

Oglądając zbiory cofamy się m.in. do XVIII w. - Zobaczymy na przykład plan terenu podległego siostrom wizytkom. To nie tylko klasztor, ale również folwark, stajnia i cmentarz, który, co teraz jest niewyobrażalne, był przy samym Krakowskim Przedmieściu. Tuż obok prezentują się koszary i Pałac Kazimierzowski.

Gra planszowa z "Rachunkiem sumienia"

Unikalne obrazki z XIX w. pokazują nam fasadę kościoła czy plan piwnic klasztoru. – To jest kapitalne, że siostrom Wizytkom udało się zachować te zbiory. Cały czas kontynuują tradycję klasztoru, gdy wchodzimy do środka kościoła, to czujemy się jakbyśmy przenosili się w XVIII w. - mówi Ewa Nekanda-Trepka, której biuro przez około rok zajmowało się konserwacją zbioru.

Murowana budowla klasztoru zaczęła powstawać 350 lat temu (kościół przetrwał nawet bombardowania z czasów II wojny światowej). I właśnie z XVII wieku pochodzą również wyjątkowe skarby. M.in. pobożna gra planszowa z napisami po francusku.  - Początek gry to "Wejście do zakonu", zaś koniec stanowi "Sala Zaślubin z Barankiem Bożym", z wizerunkiem Chrystusa prowadzącego grupę kobiet do raju. Znakowane pola w wersji religijnej to cnoty i atrybuty świętych, oraz polecenia cofające: "Rekolekcje", "Rachunek sumienia" - czytamy w katalogu z wystawy.

Można oglądać do 4 maja

12 archiwów z bogatego zbioru możemy oglądać dzięki porozumieniu sióstr Wizytek, władz Biblioteki Narodowej i władz miasta. Dostępne są od 19 kwietnia do 4 maja codziennie w Pałacu Rzeczypopolitej (pl. Krasińskich 3/5) w godz. 10-18. Później znowu znikną z oczu warszawiaków za bramami klasztoru.

Cały zbiór złożony z 80 eksponatów ma zostać udostepniony w wersji elektronicznej na stronach internetowych Bilbioteki Narodowej.

ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sławek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 19:44 ~Sławek

  Belaveder, Emerytka, Piotr- do was kieruję te słowa. Jesteście pełni nienawiści i aż wam się uszami nienawiść przelewa. To są prywatne zbiory i prywatna własność. Wara Wam od tego. Tylko czekacie by swoją głupotą dokopać kościołowi. Dlaczego nie piszecie o innych wyznaniach? Jesteście mali i głupi ludkowie bo nie można was nazwać ludźmi. Pamiętajcie jeden z wielkich uczonych (ateista zresztą) powiedział że lepiej jest być wierzącym bo jeśli Bóg istnieje to ma się niebo zaklepane niż być niewierzącym bo jeśli Bóg istnieje to będzie się w piekle. Nie życzę wam źle ale jeszcze kiedyś w swoim życiu na pewno zwrócicie się na zasadzie "jak trwoga to do Boga".

 • Belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 10:46 ~Belveder

  Opodatkować kościół i zabrać te ziemie przy krakowskim. Żyją tam jak pączki w maśle.
  Oglądać można w porozumieniu z siostrami. Powinny oddać wszystko do muzeum!!!

 • Emerytka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 09:38 ~Emerytka

  nie na temat...a moze siostry Wizytki wytłumaczą wkońcu dlaczego po śmierci księdza Twardowskiego nie zaopiekowały się Jego kotami tylko bezlitośnie oddały je do schroniska? Gdzie to miłosierdzie?

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 08:47 CityCenter

  To miód na moje oczy taka wystawa... hmmm! A tak a propos to cmentarz, o którym mowa, był prywatnym cmentrzem Krasińskich, prawdopodobnie do dziś istniejący pod ziemią pod Ministerstwem Zdrowia. Galiński "Gawędy o Warszawie, a nie żadna wikipedia. Wiki to agroturystów.

 • antybolszewik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 07:18 ~antybolszewik

  ochooo, bolszewicy już chcą kraść!!!
  a kysz! a kysz! czerwona chołoto, paszoł won do Moskwy!!!

  To są dzieła, które mają wartość historyczną, a nie spekulacyjną.
  To są dzieła, które wytworzyły siostry, więc do nich należą. A że wam czerwonym pachołkom Moskwy i Berlina nie udało się ukraść, to dlatego do dziś przetrwały i mozemy je oglądać!

 • Rodak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 06:10 ~Rodak

  I dlaczego tyle lat trzymały to w tajemnicy?

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 23:35 ~Piotr

  Gdyby prywatna osoba posiadała takie skarby, momentalnie była by aresztowana i posadzili by ją na x lat. A siostry sobie trzymały w piwnicy i mają w dupie. i taka jest prawda. Zostaliśmy wydymani przez siostry urszulan..... eee wizytki

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 22:49 ~piotr

  odebrać im - komuno wróć

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 21:14 ~piotr

  draństwo, nie w ich rękach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »