Informacje

22.12.2011 07:06 technologie w służbie konserwatorów

Skanują kościół św. Anny

SERWISY:

Już nie szkiełko i oko, ale nowoczesne technologie wspomagają konserwatorów w ratowaniu zabytków. Przykładem są prace remontowe w kościele św. Anny. Narodowy Instytut Dziedzictwa wykonuje właśnie trójwymiarowy obraz świątyni. Dzięki niemu konserwatorzy zobaczą wszystkie pęknięcia w ścianach zabytku.

Świątynia przy Krakowskim Przedmieściu jest narażona na przesunięcia. Pękają jej ściany i coraz częściej odpadają tynki z fasady. Wszystko przez wody podmywające skarpę wiślaną, na której stoi. Pogarszający się stan kościoła sprawił, że w tym roku przeprowadzono odwodnienie skarpy, a w listopadzie zaczęły się prace remontowe.

Laser i GPS pokażą pęknięcia

Remont wspomogą skaner laserowy 3D, GPS i oprogramowanie komputerowe. Przy ich użyciu specjaliści z Narodowego Instytutu Dziedzictwa od tygodnia wykonują skany 3D kościoła św. Anny. Obraz jest bardzo dokładny. Pozwoli wskazać zagrożone miejsca.

- To nowoczesna technologia. Na skanie widać wszystkie pęknięcia w zabytku - mówi Dariusz Bogacz, rzecznik prasowy NID.

Dzięki odnalezieniu wszystkich pęknięć w murach budowli będzie można sporządzić szczegółową dokumentację. Potrzebują jej konserwatorzy, żeby jak najlepiej zaplanować prace ratunkowe.

- Do końca tego tygodnia będzie trwał proces skanowania zewnętrza obiektu - mówi Bartosz Skaldowski, zastępca dyrektora NID. - A do końca roku jesteśmy zobowiązani przekazać miejskiemu konserwatorowi zabytków robocze skany - dodaje.

Po skanach fotogrametria

W powstającym trójwymiarowym modelu świątyni znajdą się m.in.: obraz kościoła, przekroje poprzeczne, układ prezbiterium, nawa i kaplica Loretańska, widok wszystkich elewacji. Wicedyrektor NID liczy, że specjaliści z jego instytucji zajmą się też opracowaniem zgromadzonych materiałów na potrzeby biura konserwtora.

Oprócz tego trzeba będzie jeszcze zrobić fotografie kościoła w wysokiej rozdzielczości i zdokumentować elementy zabytkowego wystroju oraz dekoracje sztukatorskie i malarskie. Tutaj lepiej od skanów 3D sprawdzi się technika fotogrametrii bliskiego zasięgu.

- To proces o tyle skomplikowany, że będzie wymagał wznoszenia w środku w kościele rusztowań, które umożliwią wykonanie zdjęć, zwłaszcza malowideł na sklepieniu - zapowiada Skaldowski. - To wymaga ustaleń z parafią, w jakich sytuacjach i w jakim momencie będzie można takie rusztowanie w funkcjonującym przecież kościele wstawić - wyjaśnia.

Przybliż i obróć, czyli zabytki w sieci

Opracowana przez NID dokumentacja 3D kościoła św. Anny trafi do Stołecznego Konserwatora Zabytków. Ale jak wskazuje wicedyrektor NID, to nie jedyna możliwość wykorzystania trójwymiarowego obrazu zabytku. Po odpowiednim przygotowaniu i zmniejszeniu plików można je publikować w internecie.

Przykłady znajdziemy na stronie www.zabytek.pl. Narodowy Instytut Dziedzictwa publikuje tam efekty wczesniejszych prac. Krótkim informacjom opisowym o obiektach towarzyszą ich fotografie i modele 3D. Te ostatnie można przybliżać, obracać i ogladąć pod różnymi kątami. - To są pliki w formacie pdf, więc nie trzeba mieć zainstalowanego żadnego specjalnego oprogramowania - zachęca do odwiedzenia strony Bartosz Skaldowski.

Czy na stronę trafi też model warszawskiej świątyni? Zdecyduje o tym stołeczny konserwator zabytków. - Zobaczymy, czy zgodzi się, żeby ten materiał też w taki sposób wykorzystać, a jeżeli tak, to gdzie on będzie potem publikowany - mówi Skaldowski.

- Będziemy namawiać konserwatora, żeby takie modele promujące obiekt, popularyzujące informacje o nim były dostępne. Chcielibyśmy, żeby były dostępne na naszej stronie i na stronie miejskiego konserwatora zabytków - dodaje.

Jeden z najstarszych zabytków

Kościół św. Anny to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Warszawy. Ufundowała go w 1454 r. księżna Anna Mazowiecka na potrzeby zakonu bernardynów. W kolejnych wiekach świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Zmiany stworzyły wyjątkową różnorodność jej stylów.

Budowla ma gotycką absydę i fragmenty ścian bocznych, neorenesansową dzwonnicę, barokowy szczyt, barokowo-rokokowe wnętrza i klasycystyczną fasadę (zaprojektowaną w 1788 r. przez Stanisława Kostkę Potockiego i Chrystiana Piotra Aignera).

Kościół był dwukrotnie niszczony - podczas Potopu Szwedzkiego i w trakcie II wojny światowej. W 1928 r. świątyni nadano rangę kościoła akademickiego, którą ma do dziś. W okresie okupacji była jednym z ośrodków działalności niepodległościowej.

js/as//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bokser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2012 17:42 ~bokser

  Sam sobie przeskanuj kieszeń i koniecznie poinformuj o wynikach.

 • kk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.01.2012 14:31 ~kk

  Ksiedzu niech kieszen przeskanują. Te jego brudne uczynki

 • proekono

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 13:35 ~proekono

  Do konserwa_tor: kogo chcesz oszukać, siebie czy innych?
  Dam Tobie prosty przykład: jak w Dzień Wszystkich Świętych wybierzesz się na cmentarz to nie idź na Powązki, ale tuż obok (graniczy z w/w) jest cmentarz żydowski. Wspaniały cmentarz z grobami z XVIII i XIXw. Setki lat wspaniałego współżycia pomiędzy Polakami i Żydami, piękne historyczne dziedzictwo. Cmentarz wygląda jak po bombardowaniu. Będąc tam po raz pierwszy w tym roku, myślałem, że jest listopad, ale 1944 roku... Więc posłuchaj mnie uważnie czarny Katolu: nie macie ani za grosz przyzwoitości. Karmicie te biedne barany (czy owieczki jak wolicie) swoimi bajkami, że wszyscy są równi itd. itp., a okradacie ten kraj na potęgę. Wszędzie czarnym płaci się miliardy złotych i im ciągle mało... A tymczasem groby takich wspaniałych postaci jak Marka Edelmana czy Ludwika Zamehofa stoją pomiędzy grobami przygniecionymi przez upadłe drzewa i nikt z konserwatorów się tym nie zajmie. Bo innowiercy??

 • nik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2011 05:58 ~nik

  Dziadek Tetryk, o jakim zsuwie mówisz - te szczeliny powstały dawno temu i od tamtej pory nic się nie dzieje, widziałem inwentaryzację uszkodzeń sprzed 20 lat i nie ma żadnej różnicy z dniem dzisiejszym.

 • tezgeo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 23:41 ~tezgeo

  do geo: szanowny kolego - żeby wykonać pomiary geodezyjne we wnętrzu kościoła należy przenieść współrzędne punktów zamierzone odbiornikiem GPS RTK na zewnątrz obiektu (po to właśnie jest potrzebny tachimetr), ewentualnie wykonać pomiary metodą DGPS - wtedy wymagane są conajmniej dwa odbiorniki, które się ze sobą komunikują.

  Miarka potrzebna jest do pomiaru wysokości celowej - do określenia współrzędnej punktu Z.

 • mildred pierce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 23:15 ~mildred pierce

  do geo: "debesciaku" a w jaki to sposób miałyby być przeniesione współrzedne geodezyjne w układzie 2000 jak nie pomiarami tachimetrem? Rozumiem że ty używasz RTK w pomiarach w zamkniętych pomieszczeniach i kryptach? Miarka służy do pomiaru wysokości tachimetru w celu określenia współrzednych Z - wysokości zamierzonego punktu. A teraz do szkoły marsz!

 • geo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 19:48 ~geo

  Dwa pierwsze filmiki to nie mają nic wspólnego ze skanowaniem, to urządzenie to zwyczajny tachimetr! I jeszcze ta miarka w ręku gościa, po prostu debeściak!!! :))

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 16:49 ~gość

  może Watykan sypnie groszem na kościoły

 • konserwa_tor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 12:28 ~konserwa_tor

  @ oko: Gdyby Twój dom był zabytkiem, tak samo jak kościół, mógłbyś wnioskować do państwa lub samorządu o dotację na remont. I dostałbyś ją pewnie, tak jak dostają ją dziesiątki wspólnot w Warszawie. Tej kasy raz jest więcej, raz mniej, ale generalnie remonty zabytków są dofinansowywane.

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.12.2011 11:00 ~oko

  Mamy kryzys. Gdyby mój dom był zabytkiem, musiałbym sam sobie go wyremontować za swoje. A czarna mafia na swoje zabytkowe siedziby, mimo że odbiera się pieniądze najbiedniejszym, dostaje na remont z moich podatków. Protestuje przeciwko dotacji z moich podatków, działalności organizacji z którą nie mam nic wspólnego !!! Nazwałem ich czarną mafią bo podatków w państwie nie płaci tylko mafia, chodzą ubrani na czarno a i czarny dorobek mają.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »