Informacje

26.06.2015 16:29 PINB wydał nakaz rozbiórki

Skala zniszczeń z lotu ptaka.
Dron nad zawaloną kamienicą

SERWISY:

W czwartek po południu zawaliła się część kamienicy przy ul. Kawęczyńskiej 67. Na miejsce wezwano straż pożarną. Chociaż był to pustostan, było podejrzenie, że ktoś w nim przebywał. Ratownicy z psami dwukrotnie przeszukiwali gruzowisko, ale na szczęście nikogo nie znaleźli. Skalę zniszczeń można ocenić z lotu ptaka. Film nagrał nasz reporter, Lech Marcinczak.

Pierwszą informację o zawaleniu się budynku dostał w czwartek Kontakt 24. Zniszczeniu uległy trzy piętra od strony ulicy Kawęczyńskiej.

- To była prywatna kamienica wpisana do gminnej ewidencji zabytków  - powiedział  Michał Krasucki, zastępca stołecznego konserwatora zabytków, który o zawaleniu budynku dowiedział się podczas sesji rady miasta. – To był modernistyczyny obiekt z końca lat 30., o prostych formach architektonicznych, bez specjalnego wystroju wewnętrznego – dodał.

Nakaz rozbiórki

Na Kawęczyńską wezwany został inspektor budowlany. Jak podała "Gazeta Stołeczna", wydał nakaz natychmiastowej rozbiórki domu.

- Kamienica powstała przed wojną. Do jej budowy użyto cegły dziurawki. Po wojnie podwyższono dom o jedno piętro z cegły pełnej. Zastosowano też wtedy stropy Kleina. Przedwojenne mury tego nie wytrzymały - tłumaczy w rozmowie ze "Stołeczną" szef PINB Andrzej Kłosowski.

Muszą mieszkać u znajomych

Ewakuowano ludzi z sąsiednich budynków. Nie wszyscy mogą wrócić.

- Mieszkańcy wyższych kondygnacji z budynku przy Kawęczyńskiej 69 wrócili już do swoich domów. Dla tych z parteru zorganizowaliśmy lokale zastępcze w hotelu. Wiemy też, że 4-5 osób przebywa u rodziny i znajomych. Do swojego lokalu nie mogą wrócić także 3 siostry zakonne, który mieszkały w budynku przylegającym ścianą do zawalonej kamienicy. Przebywają one obecnie w innym domu zakonnym. Mamy nadzieję, że mieszkańcy będą mogli wrócić do swoich lokali przed upływem tygodnia – poinformowała w piątek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Beata Bielińska-Jacewicz, rzecznik Pragi-Północ.

Więcej o akcji służb na Pradze Północ przeczytasz tutaj.

su/r/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • praga widzę to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2015 09:05 ~praga widzę to

  ładna działeczka budowlana :d

  akurat blisko trasy swietokrzyskiej :d • kda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2015 02:14 ~kda

  Wojna się zaczęła.

 • FAVOR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2015 07:25 ~FAVOR

  a ja uważam, że zawaliła się... bo miała się zawalić.. Dlaczego własciciel dwa tygodnie temu nie wezwał nadzoru budowlanego aby potwierdził fakt, że kamienica grozi zawaleniem.. Jeśli nikt tego nie zrobił.. to powinien odpowiadać karnie.. za narażenie życia i straty w mieniu wiedząc o mogącej nastąpić katastrofie budowlanej..

 • ja to ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 15:25 ~ja to ja

  Niebawem zawali się zabytkowa kamienica na ul. Widok 11. Dach i stropy już się osunęły. Ściany jeszcze stoją ale pęknięcia się pojawiły. Nowy właściciel "WOLF Imm...coś tam czeka na taki sam koniec jak w tym przypadku. Wszak ma dwie sąsiadujące działki i coś trzeba z takim "sztrucle" zrobić, a że front piękny i chyba zabytkowy? No cóż - liczy się kasa.

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 13:29 ~żenada

  Z poziomu kreta też coś macie ????

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 12:25 ~waw

  WALER~WALER

  a zauważyliście na drugim piętrze krzesła , stolik , coś na ścianie,


  szczescie że tam nikogo nie było - mogło się skonczyć inaczej


  Ale strop to ja mam w domku letniskowym grubszy. Od dziś boję się starych kamienic, nabrałem szacunku do wielkiej płyty. To musiało się zawalić jakby ktoś meble cięższe wniósł.

 • Wojtek_1983

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 12:11 Wojtek_1983

  Tak się kończy los tych "niby zabytków", których rząd nie pozwala remontować. Sam mieszkałem w "zabytkowej" kamienicy. Spółdzielnia chciała (i nawet miała na to pieniądze) wyremontować elewację, pękające ściany czy dach. Jednak za każdym razem wtrąca się konserwator, że wszystko trzeba robić zgodnie ze sztuką (zgodną z tą sprzed 100 lat). Efekt jest taki, że wzdłuż ulicy, po obydwu stronach stoi ciąg kamienic z tego samego okresu i tylko jedna wygląda jak zniszczony pustostan dla meneli.

 • route_66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 11:58 ~route_66

  Zdjęli rusztowania przed położeniem tapet...

 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 11:44 ~Wszechwiedzący

  szambelan~szambelan

  Coś z nadzorem budowlanym chyba nie tak. Na zdjęciach widać nowe łaty przygotowane do układania dachówek. Czyli stan budynku był OK skoro robili nowy dach. A tu pech, budynek zawalił się. Pewnie nie takie papiaki były na dachu. ;]


  W poprzednim artykule jest informacja, że ekipa zabrała się za dach, po czym nagle została wyprowadzona z uwagi na ryzyko zawalenia się budynku. Coś więc musiało być ewidentnie nie tak. Była tez wzmianka o odpadającym od dłuższego czasu tynku, co zresztą widać doś dobrze na zdjęciach i nagraniach.

 • Wszechwiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.06.2015 11:41 ~Wszechwiedzący

  Bielańczyk~Bielańczyk

  Jestem w stanie zrozumieć, że budynek niszczał przez okres PRL. Dlaczego jednak stan techniczny cały czas pogarszał się przez 25 lat najlepszej Polski jaką mieliśmy w historii?


  Głupkowate pytania. Jeśli ktoś zapuści budynek to najlepsza gospodarka nie uchroni go przed zawaleniem - proste.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »