Informacje

06.03.2017 20:14 Będą zmiany w projekcie

Skala wycinki drzew? Szyszko: pytajcie Gronkiewicz-Waltz

SERWISY:

- To chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - tak minister środowiska Jan Szyszko ocenił kolejny nowy projekt ustawy PiS o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew. Zastrzegł jednak, że jeszcze się z nim nie zapoznał.

- Przed podjęciem czegokolwiek nie komentuję niczego - powiedział w poniedziałek Szyszko pytany przez dziennikarzy w Sejmie o projekt nowelizacji autorstwa PiS.

Dopytywany, czy zapoznał się z projektem odparł: - Wróciłem dzisiaj nad ranem. Nie widziałem jeszcze (projektu – red.). Z tego co słyszałem, to jest chyba w miarę dobre podejście posłów, którzy są niezwykle czuli na losy przyrody, jak również człowieka - powiedział Szyszko.

Minister dopytywany był również czy w jego resorcie kontrolowana jest sprawa wycinki drzew i czy są dane ile drzew poszło już pod topór. - Myślę, że trzeba się spytać o to prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz – odpowiedział niespodziewanie.

Dodał, że takie wyniki powinno się zdobywać od poszczególnych samorządów. I dodał, że sam zapytał o to w stołecznym ratuszu "cztery czy pięć dni temu".

Projekt PiS nowelizacji ustawy o ochronie przyrody dotyczący wycinki drzew został złożony w Sejmie w piątek. Przewiduje, że jeżeli na nieruchomości zostaną usunięte drzewa, właściciel nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą przez pięć lat. Jeśli nie dotrzyma zakazu – powinien się liczyć z karą administracyjną.

Kontrowersyjne przepisy

Od 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy w sprawie wycinania drzew. Właściciele prywatnych posesji mogli dokonywać takich wycinek bez konieczności uzyskania jakiekolwiek zgody. Wystarczyło, że wycinka była przeprowadzana na ich terenie i na cele prywatne (a nie związane z działalnością gospodarczą).

Szybko okazało się, że wycinanie drzew wymyka się spod kontroli. Pod topór poszły m.in. drzewa przed urzędem dzielnicy Śródmieście czy w parku Świętokrzyskim, w pobliżu Pałacu Kultury. Po takich incydentach nowe przepisy wzbudziły społeczne protesty.

PiS chce poprawić ustawę

W miniony wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do ustawy o ochronie przyrody zostanie wniesiona poprawka. Podkreślił, że nie uchyli ona możliwości wycinania na prywatnych posesjach.

- Natomiast uniemożliwi tego rodzaju wykorzystywanie tej ustawy, które rzeczywiście miało miejsce ostatnio - to znaczy wycinanie drzew w jakichś większych zespołach po to, żeby w sposób bardzo prosty tworzyć podstawy dla inwestycji - zapowiedział Kaczyński.

I dodał: - Błąd w ustawie zostanie naprawiony.

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PO to zło

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 15:17 ~PO to zło

  Odczepcie się już od tego Szyszko, przecież ta wycinka to wina Tuska. Gdyby PO nie wprowadziło zakazu wycinania drzew na prywatnych posesjach, to nie byłoby ustawy LEX Szyszko i tej całej wycinki. Jak zwykle Tusk namotał i teraz się próbuje zrzucić całą winę na PiS.

 • arcentjyx38i

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:47 ~arcentjyx38i

  Czy ten Szyszko naprawdę jest taki głupi. Co ma HGW do wycinki drzew? Przecież to Szyszko a nie HGW napisał tą ustawę i zezwolił na wycinkę. Chociaż dobrze ze nie zwalił wszystkiego na Tuska.

 • olol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:19 ~olol

  Chamstwo i hipokryzja pis przechodzi wszelkie granice!

 • Pan Kazimierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 13:09 ~Pan Kazimierz

  I gdyby nie te drzewo to nie było by wypadku Pani Premier w BMW

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 12:53 ~ktoś

  Nie odwracaj kota ogonem! Narozrabiałeś, to zapłacisz za to!

 • Dewot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 11:25 ~Dewot

  wlomac~wlomac

  czemu nikt nie protestuje jak w Lasach Państwowych wycinają drzewa w okresie ochronnym. Brawo Szyszko, wreszcie własność prywatna jest szanowana

  Efektem radosnej działalności tego dewota niedługo będzie Polska zupełnie goła, pozbawiona zieleni i zalana betonem. Oczywiście ze smogiem zamiast powietrza.

 • wlomac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 11:19 ~wlomac

  czemu nikt nie protestuje jak w Lasach Państwowych wycinają drzewa w okresie ochronnym. Brawo Szyszko, wreszcie własność prywatna jest szanowana

 • Siekierezada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 10:55 ~Siekierezada

  Kazio~Kazio

  z tym "zapytajcie HG-W" chodziło o to, że wiele z wyciętych i pokazywanych drzew (choć nie wszystkie) rosło na gruntach własności m.st. Warszawy, dzielnic lub instytucji zależnych (jak ZOM, ZDM,ZTP), a także na gruntach w użytkowaniu m.st. Warszawy, a będących własnością Skarbu Państwa. Dlatego minister skierował dziennikarzy szukających sensacji do prezydent miasta. WIĘKSZOŚĆ Z OSÓB PISZĄCYCH KOMENTARZE NIE MA POJĘCIA, KTO WLADA GRUNTEM GDZIE ROSŁO DRZEWO, a dziennikarze nawet nie próbują tego wyjaśnić....

  Bzdurzysz. Dziennikarz pytał o wycinkę drzew na terenie całej Polski, nie tylko w Warszawie. Po prostu ten sklerotyk nie rozumie, co się do niego mówi.

 • Kornik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 10:52 ~Kornik

  skorpion~skorpion

  jeśli ktoś ma chwilę czasu niech wejdzie na strony sejmu i sprawdzi ile p. minister ma ziemi . wynik będzie porażający ponad milion hektarów

  Niektórzy obrońcy tego " Profesora " od korników twierdzą, że to zwykła pomyłka, po prostu przecinek się przemieścił. Nie należy im wierzyć.

 • rtygh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.03.2017 09:24 ~rtygh

  Kol~Kol

  W lutym 2015 roku podano wiadomość, że w Warszawie wycięto ok. 160 tysięcy drzew w okresie kilku lat.

  A w tym roku, od wejścia ustawy już ponad 20 tys., więc do końca roku może być nawet ponad 100 tys. a większość na gruntach prywatnych, gdzie po zmianie ustawy HGW nie ma nic do gadania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »