Informacje

04.01.2015 13:15 obchody święta trzech króli

Siódmy w centrum, pierwszy na Pradze.
Dziś Orszaki Trzech Króli

SERWISY:

We wtorek ulicami Warszawy przejdą uroczyste orszaki trzech króli. Tradycyjnemu, kolorowemu pochodowi w centrum miasta po raz pierwszy towarzyszył będzie pochód praski.

W orszaku mieszkańcy stolicy i turyści pójdą już po raz siódmy. Pierwszy pochód tradycyjnie przejdzie trasą z Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego. Nowością w tym roku jest praski pochód, organizowany na Targówku.

– Fenomen orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, co w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! - podkreśla Maciej Marchewicz, prezes fundacji Orszak Trzech Króli.

Na Targówku

Praski Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godzinie 13.00. przed Domem Kultury Świt (ul. Wysockiego 11). Przejdzie ulicą Bartniczą, przetnie Rembielińską i zakończy swoją trasę w Parku Bródnowskim, gdzie zostanie usytuowana główna scena.

Przy scenie zostanie przygotowana żywa stajenka ze zwierzętami. Na trasie zostanie rozmieszczonych 6 mansjonów - scen. Obsadę aktorską mansjonów stanowią uczniowie, rodzice i nauczyciele szkół publicznych z Targówka, a także grupy aktorskie działające po prawej stronie Warszawy.

W trakcie przejścia pochodu będą śpiewane kolędy przez liczne chóry zaproszone do współpracy.

W centrum

Centralny orszak trzech króli wyruszy tradycyjnie po godzinie 12.00, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza.

Od godziny 11.00, na trasie (ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Królewskiej) oraz na Pl. Piłsudskiego, będzie można oglądać sceny, przygotowane przez 15 warszawskich szkół.

8 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Edykt Cezara Augusta”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Szałas Pasterzy”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Uczestnicy zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.

Orszak dotrze do stajenki usytuowanej na placu Piłsudskiego ulicą Królewską. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Następnie na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

O 16.00 na placu Zamkowym rozpocznie się Międzynarodowy Koncert Kolęd.

Pod patronatem prezydent

Patronat nad orszakiem objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, co zdaniem niektórych "kwestionowało jego chrześcijański charakter". W specjalnym komunikacie organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że orszak prowadzi wyłącznie kardynał Kazimierz Nycz, a wystąpienia innych osób nie są planowane.

"Od siedmiu lat konsekwentnie podkreślamy, że do udziału w Orszaku bez żadnych warunków wstępnych są zaproszeni wszyscy, zarówno wierzący jak i niewierzący. Także w innych miastach zachęcamy do organizowania Orszaku w łączności z lokalnym pasterzem i przy patronacie lokalnych władz miejskich. Chcemy w ten sposób dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli" – napisano w komunikacie.

Utrudnienia dla pasażerów

O zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Utrudnienia będą dotyczyły linii 111, 116, 128, 174, 175, 178, 180, 222, 503, 518. W godzinach od 11.00 do 14.00 autobusy tych linii będą kierowane na trasy objazdowe.

W ubiegłym roku w orszaku szły też zwierzęta - m.in. owce, wielbłądy i smok:

Orszakowi w 2013 roku towarzyszyła zbiórka pieniędzy przez wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży:

Królewki przemarsz w 2012 roku:

PAP/kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Frajer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 13:49 ~Frajer

  misza~misza

  jakie ambitne komentarze. Zostali Ci w domach co tylko siedzą przed kompem i na wszytkim się znają, bo wszedzie byli na googlemaps.... i najwięcej do powiedzenia mają. Skrytykować przez net każdy frajer potrafi na żywo pewnie grubych okularach gil spod nosa leci kipruje w klaesony ze strachu jak jedzie nocnym kibel czyścić... warszawiacy i antykatolicy

  Oj, misza, misza ! Tobie się wydaje, że jesteś mądrzejszy od tych antykatolickich Warszawiaków ? Otóż zapewniam cię, że nie jesteś.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:47 ~warszawiak

  WIOCHA atakuje miasto! :)

 • wwwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:35 ~wwwiak

  Nie jestem "wielbicielem" kościoła ale pooba mi sie to. Chociaż raz w roku wesołe święto, bez pomników, cmentarzy, składania wieńców i apeli poległych.

 • ja_n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:32 ~ja_n

  Zabawa ciemnoty !

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:28 ~Jacek

  A od kiedy to Herod organizuje pochód Trzech Króli???
  Proponuję dodać to do kategorii absurdów.

 • Koronowani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:22 ~Koronowani

  sans3~sans3

  trochę nudne te " festyny" , ale sorry taki klimat mamy. szkoda że to nie ciepła wiosna

  Władza traktuje nas jak małomiasteczkowych przygłupów, których byle czym można rozbawić, wystarczy tylko nałożyć im na głowy papierowe korony i już ludność prosta ma zajęcie intelektualne.

 • misza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 11:14 ~misza

  jakie ambitne komentarze. Zostali Ci w domach co tylko siedzą przed kompem i na wszytkim się znają, bo wszedzie byli na googlemaps.... i najwięcej do powiedzenia mają. Skrytykować przez net każdy frajer potrafi na żywo pewnie grubych okularach gil spod nosa leci kipruje w klaesony ze strachu jak jedzie nocnym kibel czyścić... warszawiacy i antykatolicy

 • Świątobliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 10:47 ~Świątobliwy

  peterson~peterson

  Ci trzej krówlowie to jacyś bogowie są dla tych zacofanych ludzi że ich tak uwielbiają i pochody dla nich organizują?

  Exprezydent Łodzi, Kropiwnicki, ma uciechę. Wreszcie udało mu się zdezorganizować życie w Warszawie i ująć z budżetu jeszcze jeden dzień bez pracy.

 • Block

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 10:44 ~Block

  jar~jar

  NIE OGARNIAM TEGO CIEMNOGRODU,jeszcze chwila i będą sie biczować i przekłówać!

  O co ci się rozchodzi ? Ponoć jaśnieoświeceni wyjechali za granicę, to co ty tutaj jeszcze robisz ? Już wszystkie zmywaki w Londynie zajęte ? Rozejrzyj się w dalszej okolicy, może zostały jakieś klopy do sprzątania.

 • Teatrzyk uliczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.01.2015 10:43 ~Teatrzyk uliczny

  KrzysiekW~KrzysiekW

  Cześć Prażanka!!!
  Nie wiem z jakiej wsi przyjechałaś ale Targówek zalicza się do Pragi Północ , ale przyjezdni ze wsi pod Siedlcami lub tp. nie wiedzą Tego!!!!
  Trzeba uczyć się historii.
  A co do pochodu Trzech K. można to traktować jako ciekawostę i nie napinać się co do wymiaru religijnego , tylko potraktować TO jako fajną zabawę i teatrzyk uliczny i O'K .
  Pozdrawiam!!!

  Fajna zabawa ? Jak dla kogo. To może byłoby zabawne w Pcimiu lub Gogolicach Małych, ale tu jest wielkie miasto, stolica było nie było.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »