Informacje

25.11.2010 16:12 PURI ŻĄDA 30 TYS. ZŁ NA DOBROCZYNNOŚĆ

Sikh sądzi się o turban

Precedensowy proces ruszył przed warszawskim sądem. Wytoczył go komendantowi głównemu Straży Granicznej obywatel brytyjski, praktykujący sikh, któremu na Okęciu kazano zdjąć do kontroli turban - przedmiot szczególnej czci sikhów.

Pozwany wnosi o oddalenie powództwa, powołując się na bezwzględną konieczność zapewnienia bezpieczeństwa lotów.

Będzie ugoda?

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie zachęcał strony do ugody. - Sprawa nadaje się do ugody - mówił sędzia Jacek Tyszka. - Powód pozostaje w kontakcie z polskimi władzami i jesteśmy gotowi do ugody - odpowiedział adwokat sikha mec. Janusz Tomczak. - Przekażę to stanowisko pozwanemu - odparła reprezentująca KG SG radca Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa Magdalena Kowalczyk.

Zarazem sąd odmówił wstępnego przesłuchania powoda, powołując się na bogaty materiał przedstawiony przez strony procesu. Sprawę odroczono do 12 stycznia 2011 r., na kiedy wezwano świadków z SG, wnioskowanych przez stronę pozwaną.

Musiał zdjąć turban - czytaj więcej.

Podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku Okęcie w 2009 r. Shaminder Puri, obywatel Wlk. Brytanii pochodzenia hinduskiego, został poproszony o zdjęcie turbanu - choć żaden alarm nie odezwał się, gdy mijał on bramkę. Sikh tłumaczył strażnikom, że nie pozwalają na to względy religijne, a wyznawcy sikhizmu uznają to za publiczną zniewagę. Proponował, by turban poddać kontroli manualnej, ale strażnik ponowił żądanie. W końcu został ukarany mandatem 500 zł za "niestosowanie się do poleceń funkcjonariuszy" i "utrudnianie kontroli bezpieczeństwa".

Puri, ekspert wielu międzynarodowych organizacji, który studiował w Polsce i dobrze zna język polski, nagłośnił sprawę, bo - jak mówił - "coś takiego nie spotkało go na żadnym lotnisku na świecie". Interweniował u ambasadora RP w Indiach, komendanta głównego SG i w innych instytucjach - praktyka jednak nie zmieniła się, a incydent powtórzył się w br. Sikh podkreślał, że w Wlk. Brytanii zdjęcie turbanu jest traktowane jako ostateczność, a lotniskowe procedury na świecie przewidują, że sikhowie sami dotykają nakrycia głowy, a strażnik czujnikiem sprawdza potem ich dłonie.

"Naruszyli mają godność"

Sikh uznaje zachowanie funkcjonariuszy SG za naruszające jego godność i wolności religijne. Chce, by sąd nakazał SG przeprosiny go za to i nakazał stosowanie przez SG praktyk zgodnych z normami innych państw UE, respektujących godność sikhów oraz wpłatę 30 tys. zł zadośćuczynienia na cel dobroczynny.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, badający odwołanie sikha od mandatu, skierował niedawno do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o legalność przepisów Prawa lotniczego będących podstawą kontroli bezpieczeństwa na lotniskach. Mec. Tomczak złożył w SO ten dokument.

Sikh powiedział dziennikarzom, że podczas ostatniej kontroli na Okęciu 15 listopada nie był proszony o zdjęcie turbanu. Podkreślił, że stało się to po tym, jak wiceszef MSZ Jacek Najder zapewniał go, że sprawa jest badana. Dodał, że nie uchyliłby się od zdjęcia turbanu, jeśli detektor wykryłby coś podejrzanego.

Strona pozwana wnosi o oddalenie pozwu i chce, by sąd przesłuchał ponad 20 świadków z SG. Kowalczyk mówiła mediom, że dobra osobiste podlegają we współczesnym świecie ograniczeniom ze względów bezpieczeństwa. Podkreśliła, że obowiązkiem SG jest kontrola pasażerów, także gdy niebezpiecznych przedmiotów nie jest w stanie wykryć bramka do metali. Zaznaczyła, że zdjęcie turbanu następuje w osobnym pomieszczeniu.

Pozew wspiera Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która prowadziła korespondencję ze Strażą Graniczną. - Nakrycie głowy w postaci turbanu składa się z wielu zwojów materiału, tworzących przedmiot na tyle masywny i wielowarstwowy, iż z łatwością może posłużyć do ukrycia plastikowych noży, niemetalowych elementów urządzeń wybuchowych i innych rzeczy mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego - napisała SG. Zaznaczyła, że zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Lotnictwa Cywilnego "przepisy z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego nie przewidują możliwości odstępstw od poszczególnych elementów kontroli ze względu na noszone przez podróżnych nakrycia głowy".

Sikhizm jest kompilacją islamu i hinduizmu. Z islamu pochodzi nieposiadający żadnego wizerunku ani wcieleń Bóg, który jednak ma "miliony imion"; z hinduizmu - praktyki medytacyjne, wiara w możliwość uzyskania bezpośredniej łączności z Bogiem poprzez medytację, wiara w reinkarnację.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ~GVJ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 22:42 ~~GVJ

  I znowu wszyscy zapłacimi za błędne rozwiązanie tematu/niepoprawnie dyplomatyczne przez jednostkę. Ciekaw jestem ile nas będzie to kosztować tym razem ???

 • Puri bye bye

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 21:39 ~Puri bye bye

  Taki bogobojny a tyle w nim złości i zapiekłości. zachowanie poniżej krytyki. Bylibyśmy wdzięczni, aby pan Puri już nas nie odwiedzał.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 21:37 ~mark

  Panie Sikh. Przyjechał Pan do kraju w którym kontroluje się turbany i to szczegółowo. Jeżeli to Panu nie odpowiada zawsze można udać się tam gdzie tego nie czynią. Proste?

 • KaMiKaDzEoo8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 21:08 KaMiKaDzEoo8

  Pewnie wygra bo nasi na wszystko się godzą ale ryzyko pogorszenia stosunków...

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 20:30 ~Wojtek

  A potem jak by wyszło że coś w tym turbanie przemycał i doszło z tego powodu do tragedii to wszystko spadło by na tych funkcjonariuszy, że nie dopilnowali czynności służbowych. Dlatego uważam że kara powinna być i tyle.

 • 4rf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 20:21 ~4rf

  Jak jakiś chrześcijanin wyjeżdża do krajów innych wyznawców musi się dostosować do ich zasad. Dlaczego więc oni mają szczelność domagać się wprowadzania do naszego kraju swoich zasad? Dlaczego ten Pan nie potrafi zrozumieć naszych zasad obowiązujących w naszym kraju? Czy ten Pan nie wie w jakim my świecie żyjemy? Czy ten Pan obecnie szanuje naszą godność? Czy ten Pan nigdy nie słyszał o atakach terrorystycznych?
  Mało tego. Przed przylotem powinien zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju, a nie próbuje się tłumaczyć "a bo w innych krajach...".

 • yackoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 18:56 yackoo

  Szacunek do religii to jedno, ale kwestie związane z bezpieczeństwem są równie istotne. Nie wyobrażam sobie, aby jakiekolwiek względy religijne były ważniejsze, niż życie pasażerów.
  Żyjemy w niebezpiecznych czasach, a terroryści nie mają napisane na czole, że planują zamach. Jestem przekonany, iż gdyby np. rodzina tego człowieka zginęła w zamachu, to nie protestowałby przeciwko kontroli turbanu "bo to narusza jego uczucia religijne".

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 18:32 ~Marek

  Ten facet jest bezczenly i powinien zostac surowo ukarany. Ze sluzba graniczna sie nie dyskutuje, chodzi o wzgledy bezpieczenstwa. Do wiezienia z dziadem nastepnym razem, jak nie bedzie chcial zdjace tej szmaty!@!

 • Gość.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 17:52 ~Gość.

  Sami siebie dołójemy. A potem mamy pretensje do całego świata ze nas Polaków żle traktują za granicą. Że Wolą Niemców czy Francuzów.

 • Biała sznurówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.11.2010 17:32 ~Biała sznurówka

  Nie groź pajacu tym palcem, bo następnym razem go stracisz. Brylować możesz to sobie w swoim iraku czy innej somalii.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »