Informacje

17.09.2014 16:37 "Kontrola wiąże się z naruszeniem dóbr osobistych"

Sikh musi zdejmować turban na lotnisku. Bezpieczeństwo ważniejsze niż dobra osobiste

SERWISY:

Sąd Najwyższy oddalił w środę skargę kasacyjną sikha, który pozwał Straż Graniczną o naruszenie dóbr osobistych przez nakazywanie zdjęcia turbanu podczas kontroli na Okęciu. Sądy pierwszej instancji i apelacyjny odmówiły uwzględnienia pozwu.

W uzasadnieniu decyzji sędzia sprawozdawca Krzysztof Pietrzykowski podkreślił, że kontrola bezpieczeństwa na lotnisku zawsze wiąże się z naruszeniem dóbr osobistych. - Nawet fakt przejścia przez bramkę do wykrywania metali wiąże się z dolegliwościami dla każdego, a co dopiero kontrola manualna czy osobista. Jednak każdy pasażer - bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, czy religię - musi się liczyć z taką ewentualnością - mówił.

Jak dodał, współczesne standardy są takie, że dobra osobiste pasażerów muszą ustąpić przed względami bezpieczeństwa, które państwo musi zapewnić obywatelom. - Takie naruszenia dóbr osobistych musimy ocenić jako nieprowadzące do odpowiedzialności - powiedział. - Ta odpowiedzialność oczywiście nie jest wykluczona, ale wtedy, gdy zostanie naruszona zasada proporcjonalności - dodał.

SN ocenił, że być może skargi kasacyjnej nie byłoby, gdyby nie ułomność uzasadnienia orzeczenia apelacyjnego. - Paradoksalnie zarzuty skargi kasacyjnej są częściowo trafne - zaznaczył sędzia Pietrzykowski. Chodzi m.in. o wątek dotyczący oceny proporcjonalności działania funkcjonariuszy publicznych - czy zastosowane wobec sikha działania były adekwatne do celu. Sąd apelacyjny w uzasadnieniu zapisał, że nie należy to do zakresu orzekania sądu powszechnego, choć w innym miejscu w istocie dokonał oceny działań funkcjonariuszy, z zachowaniem zasady proporcjonalności. - Zgadzamy się w składzie orzekającym, że lepiej, aby w uzasadnieniu tego wątku w ogóle nie było - ocenił.

Proces za zdjęcie turbanu

Brytyjczyk pochodzenia hinduskiego Shaminder Puri skarżył działania funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy kilkakrotnie żądali od niego zdjęcia turbanu podczas kontroli bezpieczeństwa na warszawskim lotnisku. Praktykujący sikhowie uznają zdjęcie turbanu za zniewagę, bo jego noszenie nakazuje religia, a nie jest to zwykłe nakrycie głowy. W pozwie żądał od SG przeprosin w prasie, 30 tys. zł na cel charytatywny, a także domagał się sądowego zakazu takich praktyk. W jego ocenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów nie jest konieczne zdejmowanie turbanu, co narusza jego wyznanie i kulturę.

Sąd pierwszej instancji w 2011 r. oddalił powództwo. Sąd przyznał, że nakaz ściągnięcia turbanu do kontroli narusza dobra osobiste sikha - takie jak godność i wolność religijna. Zaznaczył jednak, że dzieje się to w ramach prawa, które nakazuje takie formy kontroli. W apelacji Puri również przegrał - sąd utrzymał w lutym 2013 r. pierwsze orzeczenie.

Podczas obu spraw reprezentująca Straż Graniczną prokuratoria Skarbu Państwa podnosiła, że turban jest dobrym miejscem, żeby ukryć w nim i wnieść na pokład samolotu np. nóż kompozytowy i dlatego kontrole manualne są zasadne. Również podczas środowej sprawy przed Sądem Najwyższym mec. Magdalena Kowalczuk podkreślała, że Straż Graniczna oferowała możliwość zdjęcia turbanu w odosobnieniu i traktowała sikha z szacunkiem.

Kowalczuk po wyroku powiedziała, że Sąd Najwyższy ocenił faktyczne okoliczności sprawy, które nie dały argumentów, że doszło do nadużycia ze strony funkcjonariuszy SG. - Funkcjonariusze zachowywali się w sposób właściwy i odpowiedni, a ich działania były podyktowane tylko i wyłącznie potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, a nie nękaniem, czy szykanowaniem - to dziś powiedział Sąd Najwyższy - zaznaczyła.

To nie koniec sprawy

Helsińska Fundacja Praw Człowieka objęła przypadek sikha Programem Spraw Precedensowych. Po wyroku Adam Bodnar z Fundacji powiedział, że mimo, iż z pokorą przyjmuje decyzję SN, to sprawa najprawdopodobniej zostanie skierowana do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

- To, co nas nie przekonuje, to uzasadnienie ze strony Sądu Najwyższego - dość ogólne i rozważające kwestię zdjęcia turbanu tylko w kategoriach bezpieczeństwa. SN nie odniósł się do kwestii argumentów religijnych, które się z tym wiążą - ocenił Bodnar.

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 12:12 ~mmm

  niech spada do siebie, od kiedy to my jestesmy jakąś mekką dla turbanów.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:44 ~warszawiak

  W Polsce należy przestrzegać prawa Polskiego! Koniec!

 • Pawel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 11:42 ~Pawel

  Nie pasuje mu zdejmowanie nakrycia głowy to niech sobie siedzi w Indiach. Jest na terenie RP i ma dostosować się do naszego prawa i tyle. Nie może być tak że mniejszość narzuca większości swoje zdanie. Jeżeli nie odpowiada latanie samolotem i zdejmowanie turbanu to w pociąg i heja.

 • Merivek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 10:37 ~Merivek


  Top~Top

  Brawo! Stop islamizacji Europy, chcą sobie chodzić w tych szmatach to niech wracają do siebie
  TGT~TGT


  Ignoracja pełna gębą. Sikh to nie muzułmanin!!!  no i co z tego, jest u nas to niech przestrzega zasad. Religia nie może być usprawiedliwieniem na wszystko.

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 10:36 ~Wolak

  i bardzo dobrze, ja u nich też nie mogę wszędzie chodzić ubrany tak jak mam ochotę. Jeżeli przebywa się na terenie jakiegoś państwa to należy przestrzegać zasad w nim panujących i bez względu na religię.

 • lycoming

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 10:21 ~lycoming

  ciekawe czy Darth Vader też będzie musiał zdjąc hełm podczas kontroli na lotnisku ?

 • loveme

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 10:01 ~loveme

  [cytat_1992696]
  Nie rozumiem w czym problem. W tym kraju obowiazuje takie prawo i koniec dyskusji!

  [/cytat_199269a

  a jak ja mam ochotę w Indiach na tatar wołowy - to też mogę do Helsinek ze skargą ?

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 09:12 ~qwe

  Top~Top

  Brawo! Stop islamizacji Europy, chcą sobie chodzić w tych szmatach to niech wracają do siebie


  Tak się spodziewałem, jak od artykułu przeszedłem do komentarzy. Czy Ty w ogóle wiesz o czym piszesz? Nie chciałbym używać inwektyw, ale weź "człowieku o niskim IQ" sprawdź sobie w googlu, Sikh nie ma NIC WSPÓLNEGO z Islamem.

 • TGT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 09:03 ~TGT

  Top~Top

  Brawo! Stop islamizacji Europy, chcą sobie chodzić w tych szmatach to niech wracają do siebie


  Ignoracja pełna gębą. Sikh to nie muzułmanin!!!

 • Ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.09.2014 08:45 ~Ciekawski

  Jak nie jestem mile widziany u ciotki Klotki to jej nie nachodzę z uporem maniaka, nawet religijnego.
  Panie Obcy, nie może się pan spełniać w swojej mlekiem i miodem, szanującej shików krainie? Tak się tylko pytam, bo przecież ani pan ani tym bardziej HFPC nie odpowie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »