Informacje

16.10.2013 18:17 uroczystość odbędzie się w teatrze wielkim

Sharon Stone w Warszawie.
Odbierze Nagrodę Pokoju

SERWISY:

Jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, producentka i działaczka dobroczynna Sharon Stone – została laureatką Nagrody Pokoju (Peace Summit Award). Nagroda zostanie wręczona podczas XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie.

Stone zostanie nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz na niesienie im nadziei" - poinformował w środę PAP Zdzisław Wójcik z Instytutu Lecha Wałęsy, który jest organizatorem szczytu.

W liście do laureatów Pokojowej Nagrody Nobla Stone napisała: "Dziękuję za to ogromne wyróżnienie – już sama myśl o takim zaszczycie pcha człowieka do dalszych działań. (...) Jestem szczęśliwa, że będę miała okazję uczestniczyć w XIII Światowym Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. To dla mnie prawdziwy zaszczyt”.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w Teatrze Wielkim 23 października w obecności laureatów uczestniczących w szczycie: Dalajlamy XIV, Lecha Wałęsy, Frederika Willema De Klerka, Michaiła Gorbaczowa, Muhammada Junusa, Mairead Corrigan Maguire, Betty Williams, Shirin Ebadi oraz liderów organizacji nagrodzonych pokojowym Noblem.

Od 20 lat prowadzi działalność dobroczynną

Sharon Stone jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, była modelka i producentka, poza pracą filmową, od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.

Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone ogłosiła, że nie spocznie w swojej pracy, dopóki nie uda się znaleźć skutecznego i bezpiecznego leku na tę chorobę.

Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania.

W 2006 r. Stone promowała w Izraelu ideę pokoju na Bliskim Wschodzie podczas konferencji, na której wystąpiła wraz z laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1994 r. Szimonem Peresem. Aktorka pracowała też przy komponowaniu piosenki "Come Together Now"; pieniądze, zarobione na sprzedaży singla z utworem zostały w całości przeznaczone na pomoc ofiarom huraganu Katrina.

Wspierała walkę z malarią

Przekazała również ponad 10 tys. USD podczas szczytu World Economic Forum na cele walki z malarią w Tanzanii. Aktorka poczuła się poruszona przemówieniem prezydenta Tanzanii Benjamina Mkapy, który podawał, że co miesiąc umiera ponad 150 tysięcy dzieci z powodu braku siatek zabezpieczających przed roznoszącymi chorobą komarami.

Stone urodziła się w 1958 r. w Meadville w stanie Pensylwania. Zadebiutowała w filmie "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu" (1980) Woody'ego Allena, występując w drobnej roli opisywanej jako "piękna dziewczyna z pociągu", nie wypowiadając ani słowa. Popularność przynosiły jej także role w serialach telewizyjnych; wystąpiła m.in. w czterech odcinkach serialu „Magnum P.I.” oraz w „War and Remembrance”, u boku Roberta Mitchuma.

Największy rozgłos przyniosła jej rola uwodzicielki-morderczyni w thrillerze "Nagi instynkt" (1992), w którym zagrała obok Michaela Douglasa, dzięki której została uznana za seks-symbol.

W 2005 r. aktorka otrzymała nagrodę za wkład w rozwój światowego kina podczas festiwalu filmowego w Karlowych Warach. Rok później zagrała w drugiej części "Nagiego instynktu". Ostatnia praca w filmografii aktorki to „The Year Of Getting To Know Us" z 2013 r.

Nagroda Pokoju przyznawana jest od 1999 r., podczas dorocznego spotkania laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Komisja złożona z noblistów przyznaje Nagrodę Pokoju (Peace Summit Award). Jest ona wręczana osobom ze świata kultury i rozrywki, które aktywnie działają na rzecz pokoju i zwracają uwagę szerszej publiczności na problemy współczesnego świata. Pomysłodawcą nagrody był Michaił Gorbaczow, laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1990 r. W przeszłości otrzymali ją m.in. piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, Bono - wokalista grupy U2 a także aktorzy: George Clooney, Roberto Benigni, Don Cheadle i Sean Penn.

Decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje specjalna komisja, złożona z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. W jury zasiadali m.in. były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, były prezydent RPA Nelson Mandela, tybetański przywódca duchowy i polityczny Tenzin Gjaco – Dalajlama XIV, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, polski fizyk Józef Rotblat i były prezydent Polski Lech Wałęsa.

Przez pierwsze osiem lat obrady noblistów odbywały się w Rzymie, pod przewodnictwem Gorbaczowa i burmistrza „wiecznego miasta”. Od 2008 r. „stolica pokoju” zmienia się co roku – nagrodę przyznawano w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

PAP/bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2013 17:54 ~alicja

  przepiekna kobietka

 • aisza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2013 17:51 ~aisza

  to piekna i inteligentna kobieta zycze jej wiele dobra i milosci i zeby zawze byla pialna

 • aska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 13:06 ~aska

  Czego chcecie - Ona ma 55 lat i przynajmniej umie się z godnością starzeć, a nie naciąga się w operacjach plastycznych.
  Dla mnie to jest super Kobieta

 • Znawca Stone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 10:44 ~Znawca Stone

  "Nagi Instynkt" i "Casino" - dwa najlepsze filmy z jej udziałem. Oba wybitne.

 • lacky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 10:27 ~lacky

  do asdd - musisz być okropny pod każdym względem - to zazdrość i to można leczyć.miłego dnia,hej

 • asdd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 08:30 ~asdd

  ząb czasu jej nie oszczedzil i mocno nadgryzł......

 • marchewka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2013 00:26 ~marchewka

  Jest to wyjątkowa i piękna kobieta po przejściach.

 • Anty PiS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 19:59 Anty PiS

  Trochę się posunęła.

 • Uznanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 19:40 ~Uznanie

  fajny~fajny

  ładnie to oha wyglądała w Nagi Instynkt

  Ale to było tyle lat temu ! Na swoje lata wygląda rewelacyjnie.

 • zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 19:22 ~zen

  chyba raczej"sypialni"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »