Informacje

23.10.2013 14:29 XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Sharon Stone odebrała Nagrodę Pokoju

SERWISY:

Sharon Stone, amerykańska aktorka, producentka i działaczka dobroczynna odebrała w środę w Warszawie Nagrodę Pokoju, która została jej wręczona na zakończenie XIII Światowego Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. - Kiedy przyjęłam tę pracę słowo AIDS było zakazane, nie można go było wymawiać - mówiła aktorka po odebraniu nagrody.

Stone została nagrodzona za "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei". Ceremonia odbyła się w Teatrze Wielkim. Nagrodę Sharon Stone wręczyli: Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Betty Williams oraz Shirin Ebadi.

Stone podkreśliła, że gdyby nie jej "koleżanka i wielka walcząca kobieta Elizabeth Taylor, dalej musielibyśmy słowo AIDS wymawiać szeptem, jakby to był sekret". - Dzięki jej odwadze, poświęceniu możemy teraz korzystać ze światła, które rozdzielała na nas wszystkich. (....) Wiele się od mniej nauczyłam - powiedziała aktorka.

Wzruszający moment

Przed wręczeniem nagrody aktorce głos zabrał premier Donald Tusk. - Nie ma żadnej wątpliwości, że warto żyć i warto pracować, tak jak wy przez całe życie pracowaliście, na rzecz solidarności i pomocy innym ludziom - powiedział premier do laureatów nagrody Nobla.

Tusk zaznaczył, że obecność noblistów w Warszawie jest "niezwykle wzruszającym momentem dla wszystkich Polaków". Premier wspomniał swój niedawny pobyt w Zambii, w miejscu, w którym "solidarność ma swój praktyczny wymiar". - Byłem wśród małych dzieci. (...) Tymi małymi dziećmi opiekują się polskie zakonnice. Te dzieci potrzebują, tak jak tlenu i wody, miłości i solidarności. Trzymałem te dzieci na rękach i widziałem to w ich oczach - powiedział.

Szef rządu podkreślił, że warto żyć i warto pracować na rzecz solidarności i pomocy innym ludziom. "Słowo solidarność to nie tylko to wielkie zdarzenie w Polsce, którego przywódcą był Lech Wałęsa - nasz bohater narodowy, ale to także wysiłek każdego dnia. Wyście stali się najpiękniejszymi symbolami tej solidarności - mówił Tusk. - Mam nadzieję, że będziecie pamiętali o Polsce, o Warszawie - podkreślił.

Zaangażowana

Stone, jedna z najpopularniejszych aktorek filmowych na świecie, poza pracą filmową od niemal 20 lat prowadzi także działalność dobroczynną.

Od 1995 r. aktorka jest jedną z głównych rzeczniczek American Foundation for AIDS Research, międzynarodowej organizacji, wspierającej badania nad AIDS i wirusem HIV. Stone wspiera także Ruch Obrony Praw Człowieka, walczy o prawa mniejszości homoseksualnej, a także zbiera fundusze dla regionów dotkniętych kataklizmami. Aktorka bierze także udział w aukcjach charytatywnych i działa na rzecz badań nad rakiem piersi.

Za działalność dobroczynną i edukacyjną otrzymała liczne nagrody i wyróżniania, m.in. w 1999 r. nagrodę "Robin of Hope", przyznaną przez AIDS Awareness Committee of Academy of Television Arts & Sciences. Rok później Human Rights Campaign nagrodziła ją "Humanitarian Award".

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

mn//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 00:36 ~rami

  Cyrk.

 • MarianX82

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 18:01 ~MarianX82

  A kiedy rozdanie nagród przedpokoju?

  ;)

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 18:00 ~Max

  Piękna mądra kobieta.

 • składak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 17:44 ~składak

  xzcdxzscxz~xzcdxzscxz

  Wałesa to moglby te sluchawki zalozyc jak czlowiek. Wczoraj w tv pokazywali jak rozwalil sie w fotelu, sluchawki mu opadly i pierniczyl bzdury o czipowaniu. Natura elektryka nadal w nim tkwi. Jak juz chce sie rownac z innymi noblistami to sam garniak nie wystarczy. Jeszcze trzeba sie umiec zachowac.


  i on był prezydentem RP, w głowie się nie mieści.

 • Klasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 16:08 ~Klasa

  Dzisiaj pani Stone wyglądała jeszcze ładniej, niż wczoraj. Szczególnie jej do twarzy w białym szaliczku od Dalaj Lamy :)

 • xzcdxzscxz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.10.2013 15:33 ~xzcdxzscxz

  Wałesa to moglby te sluchawki zalozyc jak czlowiek. Wczoraj w tv pokazywali jak rozwalil sie w fotelu, sluchawki mu opadly i pierniczyl bzdury o czipowaniu. Natura elektryka nadal w nim tkwi. Jak juz chce sie rownac z innymi noblistami to sam garniak nie wystarczy. Jeszcze trzeba sie umiec zachowac.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »