Informacje

17.10.2016 09:24 Gazeta Stołeczna podaje listę 45 miejsc

Setki mieszkań, dziesiątki kamienic
- co przejął mecenas Nowaczyk

SERWISY:


Robert Nowaczyk - specjalista od odzyskiwania gruntów znacjonalizowanych dekretem Bieruta - występował przed ratuszem w 45 sprawach reprywatyzacyjnych. Do ich listy dotarła "Gazeta Stołeczna".


Nowaczyk reprezentował przed urzędem miasta dawnych właścicieli oraz kupców roszczeń. W tych 45 przypadkach sprawy zakończyły się wydaniem decyzji o przekazaniu kamienic i działek w ręce prywatne.

O listę, w trybie informacji publicznej, do ratusza wystąpili dziennikarze gazety. Dostali ją po niemal pół roku. Jak informują, na początku odpowiedź była odmowna, ale wygrali sprawę przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

O jakie adresy między innymi chodzi?

Przejęcia mieszkań, "uśpienie"

To na przykład al. Róż 10. Nowaczyk zreprywatyzował tę kamienicę dla spadkobierców dawnego właściciela w 2006 r. Wraz z Januszem Piecykiem, które jest klientem jego kancelarii, kupił od nich trzy lokale.
Pod tym adresem działa kancelaria mec. Nowaczyka, ale zarejestrowane są również przedwojenne spółki, które reaktywowano po kilkudziesięciu latach "uśpienia”. Reaktywacja firm, to kolejny mechanizm służący przejmowaniu gruntów znacjonalizowanych przez Bieruta.

Kolejny adres to Saska 58. Jak podaje gazeta, budynek przejął Marek Mossakowski, znany kupiec roszczeń. Decyzja o zwrocie została wydana w 2014 roku. Budynek powstał po wojnie. Właściciel roszczeń przejął grunt, a zabudowę musiał spłacić według wyceny rzeczoznawcy. Jak pisze gazeta, Mossakowski przejął 5 z 15 mieszkań - pozostałe były wcześniej wykupione przez mieszkańców. Za te 5 lokali cena wyniosła 764 tys. zł. W czasie postępowanie pełnomocnikiem był właśnie Nowaczyk.

Przy ul. Bagatela 14 kamienicę przejęli spadkobiercy dawnego właściciela w grudniu 2015 roku. Chodzi o rodzinę urzędnika zajmującego się reprywatyzacją. Udziały mają tutaj Mossakowski i Nowaczyk. Ten budynek przy placu Unii Lubelskiej ma siedem kondygnacji. "Przed reprywatyzacją mieścił się tu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który musiał się wyprowadzić z powodu podwyżki czynszów. Nowi właściciele - rodzina urzędnika, Mossakowski i Nowaczyk - przejęli 9 mieszkań i 7 dużych lokali użytkowych (łącznie ponad 3,8 tys. m kw.)" – informuje Gazeta Stołeczna.

I dodaje, że jeden ze współwłaścicieli wymówił umowy najmu, ale zdaniem urzędników w wadliwy sposób.

Poznańska 14 – pod tym adresem znajduje się budynek, który przekazano w 2013 roku spadkobiercy dawnych właścicieli, który później przekazał spadek Nowaczykowi i Piecykowi. Mają 35 mieszkań i 5 lokali użytkowych. Gazeta informuje, że w styczniu 2014 r. sprzedają nieruchomość spółkom Jowisz związanym z Grupą Fenix. Po wyprowadzeniu lokatorów mieszkania zmieniają w luksusowe apartamenty. Lokatorzy muszą się wyprowadzić do 2017 roku, dostali podwyżkę czynszów.

Kolejna sprawa dotyczy odnowionej kamienicy przy ulicy Karowej 14/16, która została przejęta dzięki reaktywacji spółki Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe "Horacy Heller". W 2003 r. roszczenia do nieruchomości kupił Mirosław Bieniek. Trzy lata później sprzedał spółce Plater (później Bieniek został jej prezesem), której pełnomocnikiem był Nowaczyk.

"W 2009 r. urzędnicy wydają decyzję zwrotową. Plater przejął 10 mieszkań z lokatorami z 38, które znajdują się w kamienicy (28 wykupiono przed reprywatyzacją). Dawnych komunalnych lokatorów przy Karowej już nie ma, wszystkie mieszkania zostały sprzedane przez spółkę Plater. Tę kamienicę polskie państwo spłaciło po wojnie na mocy umowy z Kanadą, więc reprywatyzacja w ogóle nie powinna mieć miejsca" – informuje Stołeczna.

AFERA REPRYWATYZACYJNA W WARSZAWIE:ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tom Tom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2016 10:26 ~Tom Tom

  a wszystko to zgodnie z prawem. sad nie będzie miał wyjścia i uniewinni ich..

  a ja bym w końcu pokazał posłów którzy głosowali za taka usuwa o skupowaniu roszczeń i innych prawach..kto pisał ustawę doskonale wiedział co robi !!!

 • Ziutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 15:13 ~Ziutek


  kubatkubat

  I po to Lechu skakał przez płot ????????????????
  rudakitkarudakitka


  No przecież m.in. po to . Co , nie wiesz ??


  I po to też był stan wojenny żeby dostosować prawo żeby umożliwiało takie numery i po to była nocna zmiana żeby nie ujawniono kto z tego czerpie zyski.

 • Olek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 15:10 ~Olek

  Afera reprywatyzacyjna to większa afera niż powojenna afera mięsna. Pamiętacie jaka była wtedy kara?

 • Stop Misiewiczom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 14:05 ~Stop Misiewiczom

  Koli~Koli

  HGW nie widzi w tym nic dziwnego i nie ma sobie nic do zarzucenia?? hahahahaha parodia praworządności - to juz jest 3 świat.


  Powiedz to Kaczyńskiemu, który też nie ma sobie nic do zarzucenia po aferze z Misiewiczami i to na dużo większą skale i na dużo większe sumy niż te w aferze reprywatyzacji.

 • vtr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 13:57 ~vtr

  Prorok vel UnlimitedProrok vel Unlimited

  Trzeba całą sprawę podzielić na dwie grupy:
  - działania legalne, czyli reprywatyzacja i zwrot byłym właścicielom i ich spadkobiercom a także osobom, które nabyły prawa od takich osób (kupiły roszczenia).
  - działania nielegalne, czyli próby "odzyskania" nieruchomości na podstawie fałszywych dokumentów i pospolitych oszustw.

  Działania nielegalne powinny być napiętnowane a osoby w nie uwikłane przykładnie ukarane nie tylko odebraniem nieruchomości, ale także stosownymi sankcjami prokuratorskimi. I nie powinno być różnicy czy są to przestępcy "cywilni" czy kościelni...

  W tych niby legalnych też były działania nielegalne. Jak ktoś miał wyrok sądu zwracający mu nieruchomość, a miasto przez 7 lat nie znalazło pieniędzy, a po tym okresie wspaniałomyślnie zaproponowało ugodę: 25% za zrzeczenie się roszczeń. To jest właśnie bandytyzm, bo dla znajomków kasa na odszkodowania była.

 • jakubamajesiuk_majewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 13:42 jakubamaje…

  Marzena i Nowaczyk autostradą do nieba już jedzie, Donek i partia kwiatami im machają

 • Albo albo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 13:32 ~Albo albo

  gaga~gaga

  nie mogłabym być żoną takiego człowieka.

  A siostrą o imieniu Marzena ?

 • Pomieszanie pojęć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 13:30 ~Pomieszani…

  kleks~kleks

  Gdzie jest KOD????? Panie Kijowski Warszawa jest rozkradana ,a pan spisz!!!Larum bija!! Poprostu nie chce sie wierzyc ,co sie czyta. Tego zlodzieja i klamcy Tuska nie ma ,a jego uczniowie dalej kradna. Obywatele!!Lto was obroni ,gdy zniszczycie Ziobro i Kaczynskiego???

  Jakie jeszcze funkcje ma według was, trolle, pełnić KOD ? Niedługo będzie używany do podcierania niedołężnych starców. Od łapania złodziei jest policja i prokuratura.

 • jakubamajesiuk_majewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 12:56 jakubamaje…

  krzysztof pewnie autostrady do nieba jóż kończą

 • Typ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.10.2016 12:20 ~Typ

  etyk~etyk

  GDZIE JEST GRONKIEWICZ?? GDZIE SIE UKRYLA?? DLACZEGO JA NIE ARESZTUJA??

  DRZEWA NA DZIAŁCE.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »