Informacje

16.11.2013 17:05 "Marsz dla Klimatu"

Setki ekologów na ulicach. Z centrum na Pragę przetoczyli wielki globus

SERWISY:

Blisko tysiąc osób przeszło przez stolicę w międzynarodowym "Marszu dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej". Spowodował utrudnienia w ruchu, bo trasa wiodła ze ścisłego centrum przez Stadion Narodowy, do Parku Skaryszewskiego.

O 17.00 Komenda Stołeczna Policji podała, że zakończyły się utrudnienia w ruchu w związku z marszem. Uczestnicy zgromadzenia dotarli do Parku Skaryszewskiego.

Zaczęli pod PKiN

Przed godz 14.00 z Dworca Centralnego przed Pałac Kultury i Nauki przeszła pierwsza grupa manifestujących - kilkuset ekologów z Europy, którzy przyjechali do Warszawy specjalnym pociągiem, by wziąć udział w demonstracji.

Manifestacja rozpoczęła się przed Pałacem Kultury i Nauki, przeszła Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na prawą stronę Wisły, pod Stadion Narodowy, gdzie obraduje szczyt ONZ, do Parku Skaryszewskiego.

Były zmiany w komunikacji.

W związku ze zgromadzeniami policja uruchomiła specjalną infolinię o utrudnieniach w ruchu drogowym. Informacji udzielano pod numerem 22 603-80-38.

Pokojowy marsz

Przewodnicząca zgromadzenia Ewa Sufin-Jacquemart podkreśliła, że marsz ma charakter pokojowy.

Manifestujący nieśli transparenty z hasłami: "Ogrzejcie swoje głowy, nie klimat", "Nie dla zmian klimatu", "Sprawiedliwość i pozytywna energia dla wszystkich". Skandowali: "Zmieńcie system, a nie klimat!".

Na czele pochodu toczyli dmuchany globus.

"Zatrzymać zmiany klimatyczne"

Uczestnicy chcą pokazać obradującym w Warszawie uczestnikom szczytu, że zmiany klimatu dotyczą wszystkich, a ich decyzje będą mieć wpływ również na życie wielu przyszłych pokoleń. Uczestnicy domagali się znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych - sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe.

W ocenie ekologów rozwiązaniem problemów klimatycznych jest energia odnawialna, efektywność energetyczna i zmniejszanie konsumpcji. Dostosowanie społeczeństw do zmian klimatu musi też uwzględniać los pracowników sektorów gospodarki skazanych na zanikanie - deklarują organizatorzy marszu.

Ekolodzy z Polski i Europy

W manifestacji wzięli udział reprezentanci polskich organizacji ekologicznych i ruchów działających na rzecz ochrony klimatu, przeciwnicy budowy kopalń odkrywkowych, wydobycia gazu i ropy z łupków, przeciwnicy atomu, rolnicy, społecznicy i związkowcy. Z Brukseli specjalnym pociągiem przyjechali ekolodzy z zachodniej Europy, w marszu wzięli udział m.in. liderzy frakcji Zielonych w Parlamencie Europejskim, przywódcy ruchów społecznych z całego świata, przedstawiciele krajów grupy Globalnego Południa, m.in. z Filipin.

Na zakończenie marszu w parku Skaryszewskim zaplanowano ekologiczny Hyde Park.

Rowerem dla klimatu

Oprócz ekologów dla klimatu ulicami stolicy przejechali na miejskich rowerach również uczestnicy szczytu klimatycznego. Urzędnicy i cykliści o 11.00 spotkali się na placu Bankowym, żeby o 11.30 wyruszyć w trasę: placem Bankowym – al. Solidarności - mostem Śląsko-Dąbrowskim – al. Solidarności – ul. Jagiellońską – ul. Zamoyskiego przed Stadion Narodowy.

Szczyt klimatyczny COP-19

W dniach 11-22 listopada w Warszawie odbywa się najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej: 19. Sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP19 (Conferences of the Parties), której towarzyszy Spotkanie Stron Protokołu z Kyoto (CMP).

Główną siedzibą Konferencji jest specjalnie do tego przystosowany Stadion Narodowy.

Przez jedenaście dni stolica Polski gościć około 10 tysięcy osób; wśród nich czołowych polityków, przedstawicieli organizacji międzynarodowych, reprezentantów biznesu oraz nauki.

Konferencji towarzysz kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków.

su//ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 12:07 ~rick

  "(...)sprawiedliwie i z uwzględnieniem możliwości rozłożonego na wszystkie kraje, by zatrzymać zmiany klimatyczne i gwałtowne zjawiska pogodowe." Buahahaha, rzeczywiście kauny. Jeśli przez nałożenie kolejnych restrykcji chcą zatrzmać elnino i cykliczne zmiany globalnej temperatury, to nawet nie chce mi się dalej czytać tych bzdur.

 • Stop_debilom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2013 02:13 ~Stop_debilom

  Banda oszołomów.

 • Ninek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 21:19 ~Ninek

  Super,

  TVN 24 - PRAWIE dobrz! ale dlaczego nie pokazali polskiej organizacji Obywatele KOntrolują, ani protestujących z Żurawlowa?
  W każdym razie działo się, za mało Polaków.

 • lowobywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 17:08 ~lowobywatel

  Manifestacja na koszt i zamówienie lobby energetycznego i tych co wymyslili histerię klimatyczną z rzekomym ociepleniem.. Tak naprawdę to manifestacja w imię depopulacyjnych cełow Agendy 21

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 14:15 ~adam

  http://www.bund.net/ Niemcy "mieszają", podobno mieli wyłączyć atomówki? Kłuje ich w oczy rosnący import produktów z Polski, więc trzeba spowodować zwyżki cen polskiej energii.

 • jlekde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 13:52 ~jlekde

  Zmiany klimatu postępują szybciej niż w minionych kilku tysiacach lat. Jesteśmy świadkami coraz bardziej nasilonych zjawisk atmosferycznych, wymieniając np. zbyt szybkie i niepokojące topnienie lodowcow, tajfuny, zabijanie gatunków. Zanieczyszczenia Ziemi ogromem szkodliwych substancji np. z kopalni, elektrosmieci. Emisja różnego typu gazów cieplarnianych. Tu radykalne zmiany na rzecz ekologii powinny nastąpić nie tylko w Europie, Stanach czy (też nie "świętej") Kanadzie, ale glownie w Chinach !Oraz krajach szybko rozwijających się i Rosji. My też możemy sporo zrobić. Warszawa jest bardzo zakorkowana stolica o dość wysokim stężeniu spalin (podobnie Kraków, w ktorym korki samochodowe są dziś problemem). Mam nadzieję, że rozwiazanie problemu korków przyniesie w przyszłości w Warszawie dobre efekty.

 • nie łupkom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 10:33 ~nie łupkom

  a w Żurawlowie protestują...170 dzień

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2013 01:22 ~adam

  @~loveandfun Twój piękny che.
  W 1965 roku Guevara walczył z "imperializmem" w Kongo i Tanzanii, stosując swoją doktrynę "totalnego terroru". Szlak bojowy socjalistycznego terrorysty znaczyły zwłoki pomordowanych kobiet i dzieci, niewinnych chłopów i przypadkowych ofiar obłąkanego nienawiścią El Commendante.

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 23:28 ~Rosomak

  Jestem wykształcony, na codzień posługuję się językiem polskim a nawet niekiedy nie tylko. Czy mogę w tej sytuacji uważać się za filologa? Bo ekologiem już jestem, podlewam kwiatki w doniczce.

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.11.2013 23:11 ~aaaa

  W ostatnim tygodniu były dwie duże awarie tramwajów, marsz ekologów i do tego wykopki pod metro. A mieszkańcy nie mają jak poruszać się po swoim mieście. Niech wszyscy sobie maszerują gdzieś daleko, i tak telewizja ich pokaże.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »