Informacje

03.10.2011 19:25 PO uniemożliwiła obrady

Sesja w interesie mieszkańców,
czy kampania wyborcza?

SERWISY:

 

Radni PO uniemożliwili PiS przerpwoadzenie nadzwyczajnej sesji Rady Warszawy. – Nie będziemy uczestniczyć w kampanii wyborczej PiS – uzasadniała zachowanie PO przewodnicząca rady. – To skandaliczne postępowanie – odpowiadają jej radni PiS.

"Dramatyczna sytuacja finansowa dzielnic, za wysokie opłat w żłobkach oraz społeczny projekt uchwały, umożliwiającej mieszkańcom stolicy przekształcenie wieczystego użytkowania gruntu we własność" – to sprawy którymi PiS chciało się zająć na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta. Zaplanowało ją na poniedziałek. Przeprowadzenie sesji uniemożliwili radni PO.

"To kampania wyborcza"

Jeszcze przed planowanym rozpoczęciem obrad wiadomo było jednak, że sesja się nie odbędzie. Ewa Malinowska- Grupińska, przewodnicząca rady miasta i Jarosław Szostakowski, szef PO zapowiedzieli, że nie zamierzają uczestniczyć w kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.

 

Radni PO, zgodnie z oczekiwaniami, zbojkotowali sesję. Kilkanaście minut później, Malinowska-Grupińska poinformowała, że sesja się nie odbędzie z powodu braku kworum. W PKiN pojawili się jedynie radni PiS i kilku przedstawicieli SLD.

 PiS przeprasza i oskarża

- Radni PO pokazali, że nic dla nich nie znaczy wysiłek ludzi, którzy zebrali 40 tys podpisów pod obywatelskim wnioskiem w sprawie przekształcenia gruntów z tzw. użytkowaniem wieczystym we własność – grzmiał Adam Kwiatkowski, wiceprzewodniczący klubu PiS.

To właśnie ta obywatelska inicjatywa miała być głównym punktem obrad. - Jeśli przyjmiemy odpowiednią uchwałę, wielu mieszkańców będzie mogło wykupić od miasta np. ziemię na której stoi ich dom albo mieszkanie, za 5 procent wartości – wyjaśniał kilka dni temu Kwiatkowski.

Wiceprzewodniczący PiS przeprosił kilkadziesiąt osób, które liczyły, że radni jednak zajmą się tą sprawą.

Nie pierwszy raz

To nie pierwszy raz radni PO bojkotują nadzwyczajną sesję. Podobna sytuacja miała miejsce na początku roku, kiedy radni PiS zaniepokojeni sytuacją na Pradze Północ wnioskowali o nadzwyczajne spotkanie.

Radni PO przekonywali wówczas, że takie wnioski, to tylko marnowanie publicznych pieniędzy. Z kolei samorządowcy z PiS oskarżali władze miasta i radnych PO o kpinę z demokracji.

Wymogi formalne

Zgodnie z procedurą nadzwyczajna sesja zwoływana jest na wniosek grupy radnych. Jeżeli wniosek spełnia wymagania formalne, przewodnicząca Rady Warszawa ma 7 dni na zwołanie sesji. Ta może się odbyć, jeżeli uda się zebrać kworum - czyli co namniej 31 radnych.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • PL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 11:14 ~PL

  SPEC sprzedany?

 • pm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 10:13 ~pm

  Też jestem wyborca PO ale ręce opadaja kiedy sie patrzy na podwyzki za uzytkowanie wieczyste dla domow np w Srodmiesciu. Rozumiem, ze ziemia jest tu droga ale nie mozna traktowac gruntow na ktorych juz mieszkaja ludzie na rowni z dzialkami komercyjnymi. W przypadku mojego domu przy Polnej nikt nie wzial pod uwage, ze warunki zabudowy pozwalaly na budowe 3 domu 3 pietrowego i w dodatku miasto sprzedalo spoldzielni dzialke bez sluzebnosci przejazdu. Placimy wiec raz za niekompetencje urzednikow miejskich i spoldzielni plus za bezkrytyczne operaty, ktore nie biora pod uwage np wysokosci budynku. Sa przypadki kiedy trzeba placić oklo 5 tysiecy podatku rocznie.Kto to wytrzyma? Moze PIS i robi kamanie wyborcza ale podwyzki za uzytkowanie sa ealnym problemem ludzi. Maja sie wszyscu wyprowadzic. Zrownamy z ziemia domy. Te powyzki przeglosowali radni PO i niech sie im po wyborach uczciwie przjrza.

 • nigdy więcej bufetów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 09:20 ~nigdy…

  Użytkowanie wieczyste. Na niewielkie mieszkanie własnościowe, było 18zł miesięcznie, jest prawie 400zł miesięcznie (dopłaty do i tak już nie niskich pozostałych opłat).
  Dziękujemy pani prezydent, oczywiście gdybyśmy wykupili tą działkę nie zarobiłaby pani tyle... a tak musimy płacić.
  Rada dzielnicy obsadzona przez pani partię podjęła taką decyzję. By żyło się lepiej. Całe szczęście większości z waszej partii tylko do najbliższej niedzieli.

 • GoGo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 08:50 ~GoGo

  No dobrze, ale za jakiś czas Rada zajmie się żłobkami?

  Setki rodziców czeka na tę uchwałę, a jest już następny miesiąc rozliczeniowy...

 • st

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 07:15 ~st

  Prezesikom spółdzielni mieszkaniowych taki teatrzyk pasuje.Alleluja.

 • wyksztalciuszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 21:46 ~wyksztalciuszek

  demokracja polega na tym, żę zdobywa się taką liczbę głosów, aby móc coś zdziałać. Jak się nie ma większości to można oczywiście zastosować metodę "zabłysnąć na balu" czyli 'wejść na stół i pokazać goły zadek'. Na pewno wszyscy zapamiętają, ale czy zaproszą jeszcze raz?

 • kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 21:24 ~kasia

  Myślę, że zainteresowanie wykupem gruntów na własność to jednak przede wszystkim efekt podwyższenia opłat za wieczystą dzierżawę, a nie kaprys właścicieli działek przeznaczonych pod infrastrukturę ...

 • ok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 20:57 ~ok

  ~sebastian
  Tylko i wyłącznie Ci których działki leża na terenach, które będą mogły być w przyszłości wykorzystane pod infrastrukturę drogową. A wtedy to dopiero się zacznie blokowanie rozwoju miasta i żądanie gigantycznych odszkodowań. W sytuacji kiedy grunt jest w użytkowaniu wieczystym dużo łatwiej jest pozyskać ten grunt pod nową drogę niż od prywatnej osoby.

  Przykładem jest przedłużenie i poszerzenie Górczewskiej do trasy S8. Odcinek od Lazurowej ma może ze 100-150 metrów a właścicieli nieruchomości około 100. I teraz tym wszystkim osobom trzeba wypłacać grube miliony w ramach odszkodowań.

 • młode małżeństwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 20:53 ~młode…

  ...zapomnieliśmy dodać, że w chwili zakupu mieszkania opłata za dzierżawę wieczystą wynosiła 67 zł!

 • młode małżeństwo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.10.2011 20:52 ~młode…

  Dla nas nie jest to kwestia kampanii przedwyborczej, ale prawdziwy problem- w związku z niemożnością wykupu gruntu na własność (własnościowe mieszkanie w bloku należącym do spółdzielni) jesteśmy zmuszeni płacić co roku 3073 zł opłaty za dzierżawę wieczystą 45-metrowego mieszkania! (metraż brany pod uwagę przy wyliczaniu opłaty za dzierżawę uwzględnia wielkość działki przynależną do bloku, czyli dla nas kawał trawy między jezdnią a blokiem). Z braku alternatywy do tej pory popieraliśmy PO, ale postawa radnych w dniu dzisiejszym pokazuje, że nic ich nie interesują problemy mieszkańców !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »