Informacje

11.10.2013 12:00 Wyznaczono termin

Sesja Rady Warszawy ws. opłat za mosty odbędzie się po referendum

SERWISY:

Nadzwyczajna Rada Warszawy w sprawie fragmentu strategii rozwoju stolicy mówiącego o mycie na mostach odbędzie się w przyszły czwartek. – Ze względów organizacyjnych nie wcześniej – mówi rzecznik rady.

W czwartek po południu prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński - mówił, że powinna być zwołana nadzwyczajna sesja Rady Warszawy by uchwalić zmianę fragmentu strategii rozwoju Warszawy mówiącego o mycie na mostach. PiS w przygotowanym w tej sprawie wniosku wskazało, że rada miałaby się odbyć w piątek.

Kaczyński przekonywał, że wprowadzenie opłat za mosty podzieli stolicę na enklawy. Prezydent Warszawy w reakcji na zarzuty PiS napisała na Twitterze, że "płatne mosty to pomysł z czasów kadencji PiS, projekt strategii z 2006 r."

Rada w czwartek

Wniosek o zwołanie rady został złożony w czwartek tuż przed 16.00 – Przewodnicząca rady wyznaczyła już termin. Rada odbędzie się w następny czwartek. W piątek nie mogła być zwołana ze względów organizacyjnych – mówi Sławomir Paszkiet, rzecznik Rady Warszawy.

W piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz przesłała dziennikarzom list w tej sprawie. Podkreśla w nim, że pomysł wprowadzenia opłat za mosty i tunele powstał za czasów rządów PiS. "Nie mam zamiaru go realizować!" - napisała prezydent i dodała, że jest kłamstwem twierdzenie, że "będą opłaty za przejazd mostami w Warszawie, jeżeli warszawiacy nie pójdą na referendum".

Autorem strategii jest prof. Wojciech Suchorzewski. W dokumencie jest napisane, że myto na mostach to rozwiązanie na przyszłość "wyłącznie w razie obserwowania dalszego pogarszania się warunków ruchu drogowego w centrum Warszawy i/lub pogarszania się stanu środowiska naturalnego, (...) po wyczerpaniu innych możliwych działań naprawczych".

"Gronkiewicz-Waltz ponosi pełną odpowiedzialność"

Podczas piątkowej konferencji prasowej politycy PiS po raz kolejny oskarżyli prezydent stolicy, że chciała wprowadzić opłaty dla kierowców za przejazd przez mosty czy tunele. Przywołali w tym kontekście dokument "Strategia zrównoważonego rozwoju systemu transportowego Warszawy do 2015 roku" z lipca 2009 roku.

- Trzeba przypomnieć fakty, kto zgłosił strategię, kto ją podpisał. To pani Gronkiewicz-Waltz. Ponosi za nią pełną odpowiedzialność. Próby dzielenia się odpowiedzialnością, bez najmniejszych przesłanek, z innymi, są drogą kłamstwa i są niegodne. Przecież dotyczy kogoś, kto nie żyje, nie może się bronić, nie żyją jego najbliżsi współpracownicy - mówił szef PiS odnosząc się do argumentów miasta, że pomysł wprowadzenia opłat za przejazd przez mosty i tunele, to pomysł z czasów kadencji PiS. Kaczyński podkreślił też, że nadzwyczajna sesja Rady Warszawy powinna odbyć się w piątek, a nie w przyszłym tygodniu, już po referendum.

PAP, lata//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:12 ~mmm

  Myto za przejazd przez mosty w Warszawie to świetny pomysł. Czas zebrać pieniądze od tych co korkują ulice a nie płacą tu podatków lokalnych.
  Niestety obecne prawo nie pozwala na wprowadzenie opłat za wjazd do centrum, dlatego powinny się pojawić opłaty za przejazd przez mosty.

 • żmija

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 15:08 żmija

  Małej wiary jest ten Pan Kaczyński . Wierzy czy już nie wierzy w sukcec refendalny . Moim zdaniem nie wierzy , bo inaczej nie żądał by od Prezydent , której w poniedziałęk ma nie być jakiś zobowiązań

 • Michał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 15:07 ~Michał

  Jak zabraknie kasy na premie to się wprowadzi opłaty za mosty i PO problemie.

 • Waleczny Złomiarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:54 ~Waleczny Złomiarz

  Hej TVN podobno Cisza wyborcza jest, więc wtf? Ale jak macie kasę na kary to proszę bardzo.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:53 ~olo

  HGW POwinna wprowadzic oplate za wpisy internetowe Urzedasow Miasta w czasie godzin pracy! Armia darmozjadow z POsmiewiska klepie w klawiaturke w obronie POmylonej!

 • Marshal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:51 ~Marshal


  Characz~Characz

  Opłaty za mosty są w wielu miastach europy. Szkoda, że u nas nie stać ludzi na kolejne characze.
  sdsdsd~sdsdsd


  ty tępy... ciekawe czy ciebie stac na słownik?
  delikatnie to ujme... odejdz stad


 • koko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:51 ~koko

  propaganda PIS

 • MrT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:41 ~MrT

  Opłaty za przejazd mostami i tunelami w mieście to już ciemnogród. Coraz większej grupie ludzi nie starcza już na drastycznie podwyższane koszty życia w stolicy (czynsze, opłaty za użytkowanie wieczyste). Czy chodzi o to, żeby nas stąd wykurzyć i żeby nasz majątek przejęła grupa trzymająca władzę?

  Fakt, że wogóle to referendum się odbędzie to już sukces. Czy ktoś lubi czy nie Kaczyńskiego, czy innych, nie ma znaczenia wobec faktu, że wobec referendum wszyscy politycy się aktywizują i przypominają sobie o mieszkańcach.

  A dla tych, co uważają, że nie warto chodzić na wybory, że nic się nie zmieni, że nie warto aktywnie brać udziału w demokracji, dla tych najlepsza rada - wyjechać stąd. Inaczej nas zakopią na żywca.

 • qqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:06 ~qqq

  Odwołać Radę Warszawy!!!!!!!!!!!!!!!

 • bleble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 14:06 ~bleble

  Co on w ogóle gada? Przecież ten temat już był poruszany za czasów Marcinkiewicza. Czy on myśli, że ludzie mają aż taką złą pamięć?....a no tak...zapomniałem, że ludzie mają krótką pamięć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »