Informacje

14.05.2013 09:21 konkurs na koncepcję placu narutowicza

Serce Ochoty czeka na zmiany

SERWISY:


Nie było zwycięzcy, ale i tak powstały wytyczne, które pomogą przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Tak w skrócie można podsumować konkurs na koncepcję placu Narutowicza. Zmian w sercu Ochoty szybko jednak nie będzie. Władze Warszawy szacują, że stanie się to w perspektywie przynajmniej 10 lat.

- Nie przyznano pierwszej nagrody - ogłosiła Ewa Grochowska, przewodnicząca jury konkursowego. Spośród nadesłanych 96 prac wybrano 11 najlepszych. Były wyróżnienia, a także nagrody - za trzecie i drugie miejsce.

Bez totalnego wyróżnienia

- Doszliśmy do wniosku, że w zasadzie, mimo tej dużej ilości prac, a może nawet dlatego, nie ma jednej, która by się totalnie wyróżniała spośród wszystkich. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy przyznawali pierwszej nagrody – wyjaśniała Grochowska.

Trzecia nagroda przypadła Tomaszowi Birezowskiemu z zespołem, a druga pracowni Dawos. W obu przypadkach zaproponowano zabudowę na placu, ale pracownia, która "wygrała" umieściła tam niską - usługowo-handlową. Wskazali też strefę zieleni do zachowania wzdłuż ul. Akademickiej.

Wyprostowali Grójecką

- Specjalnie nie planowaliśmy żadnej wysokiej zabudowy, ani solidnej, tylko natury transparentnej, pawilonowej, która pozwala z tarasu spojrzeć na plac - wyjaśnia Dariusz Śmiechowski z pracowni Dawos. - Według projektu naszego zespołu sprawa komunikacji jest bardzo prosta. Grójecka jest wyprostowana, a linia tramwajowa idzie prosto. Natomiast na posadzce placu znajdują się tylko tory odstawcze – dodaje.Zdobywca trzeciego miejsca zaproponował z kolei dość wysoką zabudowę. – W zasadzie największe dyskusje były na temat: do czego ta zabudowa ma się dostosowywać –  mówi Ewa Grochowska.

I przypomina, że konkurs miał posłużyć jako studium, które pokazałoby, co może zmienić się na placu. - Będzie służył, jako zespół wniosków do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - zaznacza Grochowska.

Dla pieszych i rowerzystów

Wśród wniosków znalazł się przede wszystkim priorytet dla pieszych i rowerów, a strefa zieleni ma powstać przede wszystkim przy ul. Akademickiej. Forma placu powinna być półkolista, z kolei linia nowej zabudowy ma nawiązywać do koncepcji z lat 20. XX wieku. "Wysokość i kubatura nowej zabudowy powinna harmonizować z zabudową pierzei ulic Grójeckiej i Filtrowej, z możliwością zachowania oglądu pierzei ul. Akademickiej" - czytamy we wnioskach jury.

Wyeksponowane mają być też osie widokowe ulic Uniwersyteckiej i Filtrowej, a w parterach zaleca się umieszczanie usług. Na placu mają znaleźć się też ogródki sezonowe. Poszerzona ma być przestrzeń dla pieszych od strony kościoła, a na środku powinny być tory tylko do zawracania i odstawcze.

W ciągu 10-15 lat

- Mówimy o sercu Ochoty, o najważniejszym miejscu publicznym, które ma się ukształtować na terenie tej dzielnicy. Sądzę, że gdybyśmy mówili o perspektywie 10-15 lat, to jest to bezpieczna perspektywa, w której dojdzie do pierwszych przemian na tym placu – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW I WYRÓŻNIONYCH:

II Nagroda 025282

Dawos Spółka z o.o.

LUWE Architekci Łukasz Węcławski

III Nagroda  798082

Tomasz Birezowski

Jan Chwedczuk

Mirosław Falkowski

Wyróżnienie specjalne 125673

UGO ARCHITECTURE

Hugon Kowalski

Wyróżnienie specjalne 251425

Mikołaj Zdanowski

Marcin Kropidło

Piotr Straszak

Wyróżnienie specjalne 040298

BULANDA, MUCHA – ARCHITEKCI SP.Z.O.O.

Wyróżnienie 100123

JAZ + ARCHITEKCI ŻMIJEWSKI, JAWORSKI, MASSE S.C.

Wyróżnienie 770011

JEDEN DO JEDEN

GRUPA PROJEKTOWA

Magdalena Ziajska

Michał Golusiński

Wyróżnienie 213064

STUDIO B.A.U. Sp.z.o.o.

Wyróżnienie 162877

4 AM ARCHITEKCI S.C.

Małgorzata Krukowska
Tomasz Karpiński

Arkadiusz Wróblewski
Anna Dobek
Maciej Kurkowski
Łukasz Kowalski
Tomasz Stalewski
Mateusz Wójcicki

Wyróżnienie 000300

WXCA Sp. z o.o.

Wyróżnienie honorowe 131805

PRACOWNIA PROJEKTOWO WYKONAWCZA

ARCH.AS

Anita Stężycka


Wszystkie złożone w konkursie prace są prezentowane w holu głównym Centrum Bankowo-Finansowego (ul. Nowy Świat 6/12). Wystawa potrwa do 17 maja (do godz. 12.00).

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • figofago

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 17:18 ~figofago

  tak, zróbmy kolejną autostradę w centrum miasta. brawo. w dodatku ze światłami, które będą tworzyć kolejne korki, i z tramwajem, który dwa razy musi przeciąć jezdnię. "super" rozwiązanie na miarę miasta XIXw. obawiam się, że jury żyje wizjami metropolis, z filmów s-f, w których ruchu pieszego nie ma...

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 09:55 CityCenter

  "Jest taka ulica
  której prawie nie ma
  a domki przy niej parterowe

  Jak stara księga
  czasem się otwiera
  i ludzie patrzą zza firanek

  Tu można w oknie
  dojrzeć szklaną kulę
  lub słój z ogórkami kiszonymi

  Czasem też się trafi
  stary jak świat kalendarz
  albo obrazek ze świętymi

  Lecz drzwi nie zawsze
  dla wszystkich otwarte
  szczególnie w okolicach zimy

  Tu ludzie chcą mieć
  błogi święty spokój
  nawet za wszelką cenę

  Po to by czasem
  zapaść w dłuższy sen
  i śnić że wkrótce będzie lepiej"

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 08:38 ~Dreptak Warszawski

  Serce Starówki czeka na zmiany. Wywalić mi tam z niej tę przestarzałą kolumnę na Placu Zamkowym, wyprostować ulice, wyburzyć ruderalne mury, postawić tam estetyczne budki z aluminium i plastiku. Inne serca też biją mocniej. Wyprostować Trakt Królewski, poszerzyć Plac Trzech Krzyży, jajowaty Plac Inwalidów zamienić na estetyczne kółeczko. Albo … może przypomnieć sobie, że te ulice i place mają swój charakter, że Plac Narutowicza jest jednym z nielicznych placów Warszawy skomponowanych i zbudowanym w logiczną całość, a obecnie paskudzonym budami i przybudówkami. Może więc jego dotychczasowa forma jest warta zachowania? Dlaczego jacyś ktosie mają nam narzucać „modernizacje” w stylu i guście tęczy z Placu Zbawiciela, albo koksownika z Alej Ujazdowskich?

 • archarch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 07:41 ~archarch

  Jak zwykle... cała para w gwizdek.

 • syrenka warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2013 01:25 ~syrenka warszawska

  Powtórzę raz jeszcze:

  przy realizacji projektu proszę uwzględnić:
  - wielką fontannę (działającą)
  - garaże podziemne
  - oranżerię handlową (lokalną, ze świeżymi warzywami, nabiałem, kwiatami, etc)

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2013 15:41 ~Paweł

  Wszystkie projekty ignorują fakt, że trzeba zapewnić ruch z południa do Centrum - niby jak w jakimikolwiek projekcie jest to rozwiązane?! A może całkiem zamknąć wschodnią jezdnię i doprowadzić to kuriozum spotykanego w Alejach Jerozolimskich?!

 • arch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2013 14:51 ~arch

  wysokość pawilonów z 2 nagrody to jakieś nieporozumienie...jeśli tak będziemy budować miasto, to Warszawa nigdy nie dorośnie do pięt innym europejskim stolicom. Owszem, zburzyli nam kiedyś prawie wszystko, ale to, że boimy się teraz zbudować cokolwiek od nowa zaprzepaści nam szansę na wysokiej jakości miejską przestrzeń. Po co pokazywać "ślad placu", skoro plac można po prostu stworzyć? Pierzeja ulicy akademickiej nigdy nie miała być widoczna jako pierzeja placu, jest zbyt rozproszona i odległa, i do tego jeszcze zasłonięta drzewami, więc żadnego Placu w tej chwili nie ma. Plac jest dziś wyraźnie urwany, trzeba go najzwyczajniej w świecie dokończyć...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2013 14:32 ~Piotr

  Wytną zieleń postawią budy, a pomiędzy nimi płyty betonowe. Niestety, jakś paranoja wdała się do nowych projektów. W lecie takie lotnisko nagrzewa się tak, że nie można tam przybywać.

 • fran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2013 14:28 ~fran

  Serce Ochoty

  myślałem, że potrzebny bedzie kardiolog !!!

 • Blastboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2013 13:15 ~Blastboy

  Zakrzywiona Grójecka mimo, że nie prezentuje się najlepiej i rozdziela część zieleni przy Akademiku z samym placem, to pozwala na szybszy przejazd samochodów i tramwajów. Jadąc z Włoch przejeżdża się przez jedno przejście dla pieszych bez sygnalizacji (choć niestety było tam sporo wypadków w tym śmiertelnych) i staje się tylko na jednych światłach pozwalających przejść bezpiecznie pieszym i wjechać tramwajom na Filtrową. Same tramwaje jadące na trasie Włochy-Śródmieście gdy chcą stanąć na pętli na Narutowicza robią to bez potrzeby przepuszczania samochodów, co będzie wymagane gdy wyprostuje się Grójecką. Więcej połączeń kolizyjnych to dłuższy czas przejazdu samochodów i tramwajów oraz możliwość wystąpienia wypadku skutkującego zablokowaniem trasy tramwajowej i części drogi samochodowej.
  Rzeczywiście żaden ze "zwycięskich" projektów nie proponuje dobrego rozwiązania problemu połączenia komunikacji samochodowej i tramwajowej z uatrakcyjnieniem przestrzeni placu dla pieszych.
  Skoro plan przebudowy placu jest na 10 lat, to może lepszym rozwiązaniem byłoby dokończenie pętli na Tarchominie, odebranie tamtej trasie niepotrzebnych wtedy tramwajów dwukierunkowych i zbudowanie pasów dla postoju tramwajów wzdłuż osi Grójeckiej bez potrzeby budowy pętli do zawracania tramwajów?
  A może po prostu zostawmy układ ulic i torów taki jak jest, bo pod względem przepustowości są bardzo dobre, a skoncentrujmy się tylko na ciekawym zagospodarowaniu samego placu. Zaoranie tych trawników i asfaltów będzie znacznie tańsze niż przebudowa jezdni oraz sieci tramwajowej więc można to będzie wykonać w mniej niż 10 lat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »