Informacje

12.01.2017 18:49 nowy pełnomocnik

Seniorzy, niepełnosprawni i rodzice mają "swojego człowieka" w ratuszu

SERWISY:

Czuwanie nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, seniorów, rodziców z małymi dziećmi to główne zadanie Donaty Kończyk – nowej pełnomocniczki o spraw dostępności w stołecznym ratuszu.

Stołeczny ratusz poinformował, że w czwartek 12 stycznia prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Donatę Kończyk na stanowisko pełnomocnika do spraw dostępności. Urzędniczka będzie czuwać nad dostosowaniem przestrzeni miasta do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością - osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi.

Ratusz tłumaczy, że nowe stanowisko jest wynikiem standaryzacji miejskich inwestycji. - Cały czas się rozwijamy. Inwestycje, które podejmujemy, mają wspólny mianownik - standaryzację, także jeśli chodzi o dostępność budynków dla osób niepełnosprawnych – podkreślił Bartosz Milczarczyk.

Likwidacja barier

Do zadań Kończyk należeć będzie m.in. monitoring prac i środków finansowych na przeprowadzenie inwestycji lub remontów ws. likwidacji barier dla osób z ograniczoną mobilnością. Dbanie o standardy dostępności wydarzeń miejskich (m.in. społecznych, kulturalnych i sportowych) dla osób z dysfunkcją wzroku (audiodeskrypcja) lub słuchu (np. tłumacz języka migowego, pętla indukcyjna oraz dokumentów).

Pełnomocniczka będzie czuwać również nad dostępnością dokumentów i stron internetowych m.st. Warszawy oraz nad kampaniami informacyjno-edukacyjnymi dotyczącymi dostosowania infrastruktury miejskiej do osób z ograniczoną mobilnością.

W przestrzeni miasta wciąż jest wiele do zrobienia w kwestii poprawy dostępności:


PAP/skw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2017 21:50 ~Sawa

  Nie wiem, jakie ta pani ma doswiadczenie z niepełnosprawnymi? Czy sama jest niepełnosprawna, czy opiekowała się kimś nirpełnosprawnym, najlepiej w rodzinie, bo wtedy się zna problem od podszewki?
  Znam jednego człowieka, ktory jak nikt w Warszawie nadaje się na to stanowisko- Adam Zając!!! Chyba teraz w ZDMie. Twórca Warszawskiej Mapy Barier. Niezwykle zaangażowany od wielu lat w walce z barierami architektonicznymi na naszych ulicach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »