Informacje

19.12.2016 16:55 Warsztaty "Dojrzały pieszy"

Seniorzy giną pod kołami.
Rusza policyjna akcja

SERWISY:

Blisko 40 proc. ofiar śmiertelnych to seniorzy. Stołeczni policjanci chcą temu zapobiec. Rozpoczynają pogadanki, które mają przypomnieć osobom starszym o niebezpieczeństwach, jakie czekają je na drodze.

Akcja przebiega pod hasłem pod hasłem "Dojrzały pieszy". Wystartowała 12 grudnia i będzie trwać do końca marca. - Są to głównie spotkania organizowane np. w Uniwersytecie III Wieku albo w domach opieki społecznej - mówi Rafał Retmaniak z komendy stołecznej.

Jak czytamy na stronie policji, z analizy zdarzeń drogowych wynika, że wśród ofiar wypadków drogowych najczęściej giną ludzie powyżej 60. roku życia. "W 2015 roku osoby z tej grupy wiekowej uczestniczyły w 20 proc. zdarzeń drogowych, natomiast stanowiły aż 38 proc. ofiar śmiertelnych" - precyzują funkcjonariusze.

W bieżącym roku jest podobnie - od stycznia do listopada liczba wypadków z udziałem seniorów wyniosła 19 proc., a śmiertelność ukształtowała się na poziomie 37 proc. - To duży procent - mówi Retmaniak. Stąd akcja, która ma na celu zmniejszenie tej skali.

Czujni na pasach

- Na spotkaniach policjanci przypominają o tych prawidłowych zachowaniach i niebezpieczeństwach – podkreśla i dodaje, że te często biorą się z nieprawidłowego przechodzenia przez jezdnię. - Często w miejscach nieoznaczonych. Tam, gdzie kiedyś były przejścia, po zmianie infrastruktury zostały przeniesione, a ludzie nadal chodzą na pamięć - wyjaśnia Retmaniak.

Policjanci przedstawiają też nowe zagrożenia, które występują na drogach. Przypominają, aby zwracać uwagę na sygnalizacje świetlne albo nie wchodzić na jezdnie w kapturach, które mocno ograniczają widoczność.

Jednocześnie podkreślają, że osoby starsze często mają nie tylko dużą wiedzę, ale też doświadczenie życiowe, które sprawia, że są rozważnymi i świadomymi uczestnikami ruchu. Jednak okres jesienno-zimowy zawsze przynosi wzrost zagrożeń w ruchu drogowych, zwłaszcza wśród starszych. Poza tym dobrych praktyk nigdy nie zaszkodzi przypominać.

Na tvnwarszawa.pl również często informujemy o wypadkach, w których wśród poszkodowanych występują seniorzy. Przykładem może być sytuacja sprzed trzech tygodni, gdzie na skrzyżowaniu Obozowej i Deotymy potrącona została starsza kobieta.

W czerwcu pod kołami samochodu zginęła 80-latka:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 16:10 ~Janek

  Spieszy im się bo już im niewiele czasu zostało ale co fakt to fakt, że są niesamowicie nachalni na pasach i często nie popisują się nadmiarem wyobraźni.

 • wdr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 13:51 ~wdr

  Stańczyk~Stańczyk

  A co, przecież w momencie, w którym wchodziła na jezdnię, miała jeszcze zielone!

  I dokładnie tak jest. Rozporządzenie dot. sygnalizacji nie rozróżnia zielonego i migającego zielonego. Zielone jest jedno, po zapaleniu się czerwonego jest wyliczony czas ewakuacji, żeby pieszy mógł zejść z przejścia na czerwonym (ma do tego prawo). Dlatego dla pieszych jest krótsze zielone światło niż dla samochodów.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 10:58 ~warszawa

  Prawda jest taka, że emeryci wymuszają pierwszeństwo wszędzie, czy to jadąc autem, czy jaki pasażerowie w autobusie.

 • spinaker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 10:48 ~spinaker

  "Jeśli ja widzę samochód to kierowca widzi mnie" - sądzi większość pieszych.

  Wygląda jednak na to, że piesi robią wszystko by jak żołnierz na polu walki zamaskować swe ciało.

  To moda na ciemne ubrania i niechęc do elementów odblaskowych!

 • waszka g

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 09:14 ~waszka g

  Obserwer~Obserwer

  Bo seniorom wszędzie się spieszy, a tuptanie przez ulicę w miejscach niedozwolonych, to codzienność.

  nieprawda. przyczyną jest to że taki 20 letni byczek z refleksem zrobi susa i unika auta , a taki ledwo chodzacy senior nie ma zadnych szans. i te glupie akcje uswiadamiajace pieszych ze przechodzac przez pasy mają obracać glowe o 180 stopni w przypadku seniorow nic nie dadzą, bo nawet jak zobaczy rozpedzone auto to i tak nie zdazy uciec. zamiast pieszym kazac sie rozgladac jak latarnia morska moze warto przeprowadzic akcje uswiadamiania kierowcow ze jak widza przejscie dla pieszych to noga z gazu. bo wiekszosc robi dokladnie odwrotnie - przyspiesza zeby zdazyc przed pieszym. patologia drogowa.

 • wiedzący

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:58 ~wiedzący

  "Jednocześnie podkreślają, że osoby starsze często mają nie tylko dużą wiedzę, ale też doświadczenie życiowe, które sprawia, że są rozważnymi i świadomymi uczestnikami ruchu."

  Szczególnie wtedy, kiedy na czerwonym świetle dla pieszych paradują przez ulicę po przejściu dla pieszych. Bo nie zaczeka na zmianę. Musi być tu i teraz!

 • Luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:41 ~Luk

  po pierwsze to jak dla mnie po przekroczeniu pewnego wieku powinny być badania okresowe co roku czy takie osoby są w ogóle w stanie prowadzić to raz bo jest po prostu nie raz masakra co robią. Druga sprawa że to co osoby starsze wyprawiają jeżeli chodzi o wyjścia na czerwonym, na miejsca gdzie nie ma pasów bo sie nie chce dojść do pasów, niestety ale w 3/4 przypadków są winni lekko mówiąc.

 • Albor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:39 Albor

  "Seniorzy giną pod kołami." Ba! Słaba orientacja i słaba mobilność czynią ich głównymi ofiarami.

  A władze starają się "poprawić" tą statystykę budując nowe przejścia dla pieszych w centrum w miejscu istniejących przejść podziemnych.
  Nie widzą związku.

  Nie od dziś wszyscy wiemy, że zadaniem emeryta w Polsce jest jak najprędzej umrzeć, by odciążyć budżet państwa. Zatem budując przejścia dla pieszych na szerokich głównych trasach wychodzimy naprzeciw realizacji tego zadania.

 • Obserwer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2016 08:03 ~Obserwer

  Bo seniorom wszędzie się spieszy, a tuptanie przez ulicę w miejscach niedozwolonych, to codzienność.

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.12.2016 22:17 ~benek

  Stańczyk~Stańczyk

  Bardzo typowy widok: przed zebrą mruga zielone światło dla pieszych. Widzi je babinka, która z odległości niemal 100 metrów biegnie najszybciej jak może w kierunku przejścia. Na zebrę wpada równocześnie z zapaleniem się czerwonego światła. Kiedy już jest jedną nogą na przejściu, wtedy gwałtownie zwalnia i ciężko sapiąc, powolutku przechodzi na drugą stronę jezdni, skutecznie wstrzymując ruch samochodów, którym pali się już na dobre zielone światło. A co, przecież w momencie, w którym wchodziła na jezdnię, miała jeszcze zielone!

  Bardzo typowy widok: przed skrzyżowaniem świeci się żółte światło dla samochodów, za skrzyżowaniem nie ma gdzie zjechać. Widzi je osobówkarz, który przyspiesza, żeby zdążyć przed czerwonym. Na skrzyżowanie wpada równo z czerwonym światłem. Kiedy już jest na skrzyżowaniu to zwalnia, bo przecież nie ma gdzie zjechać. Zatrzymuje się więc na przejściu dla pieszych lub na środku skrzyżowania, skutecznie wstrzymując ruch. A co, przecież w momencie, w którm wjeżdżał miał jeszcze żółte światło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »