Informacje

24.07.2018 18:31 Protestują przeciwko zmianom w sądownictwie

"Senatorze, powiedz weto,
a nie będziesz marionetą"

SERWISY:


W parku na tyłach parlamentu do późnych godzin nocnych trwała manifestacja pod hasłem "Jedź pod Senat, Polsko!". To kolejna odsłona protestu przeciwko zmianom w sądownictwie forsowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

"Bądź tam, kiedy podejmowana będzie decyzja o wprowadzeniu do porządku obrad skandalicznego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Wykrzycz z nami listę hańby, przypomnij senatorom, że władza minie, a wstyd zostanie. Niech ich uwiera nasz krzyk za oknem" - skrzykiwali się na Facebooku przeciwnicy zmian w sądownictwie proponowanym przez PiS.

Na wiecu organizowanym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet zebrali się także działacze Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP, politycy opozycji. Przynieśli biało-czerwone flagi i flagi UE.

Odczytali, jak to nazwali, "listę hańby", czyli nazwiska senatorów PiS. Po każdym skandowali: "Senatorze (senatorko) jeszcze możesz". Rozpostarli też wielką biało-czerwoną flagę. Przy bębnach skandowali: "Nie ma wakacji od demokracji", "Jutro tutaj będzie pusto, a ty musisz spojrzeć w lustro", "My nie chcemy dyktatury, a wy co, a wy co?", "Senatorze, powiedz weto, a nie będziesz marionetą".

Trzaskowski o portugalskiej rewolucji goździków

Przed godz. 18 do uczestników wiecu wyszedł kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski. Przekonywał, że przygotowana przez PiS reforma wymiaru sprawiedliwości "pozbawi nas kolejnej niezależnej instytucji", jaką są sądy, zwłaszcza Sąd Najwyższy.

- Musimy o tym rozmawiać ze wszystkimi - z naszymi przyjaciółmi i rodzinami, co oznacza brak niezależnych sądów. To jest początek końca demokracji. Jeżeli nie będzie niezależnych sądów, to PiS-owcy zapewnią sobie glejt, który będzie zapewniał bezkarność. Nie możemy na to pozwolić - wskazywał poseł PO.

Apelował też do zgromadzonych, by nie atakowali pilnujących porządku policjantów.

- Ja sobie obiecywałem, że nie będę już się popisywał, że coś kiedyś przeczytałem, ale jedno wam powiem: przypominam sobie taki obrazek z filmów, jak w Portugalii kiedyś wsadzano kwiaty w lufy karabinów i wtedy zaczęła się rewolucja goździków. Tym policjantom i policjantkom, którzy tutaj są, źli ludzie wydają rozkazy. Uśmiechajmy się do nich, to nie jest ich wina. Tym uśmiechem możemy wszystko rozbroić - powiedział Trzaskowski.

Do protestujących dołączyli także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, posłanka PO Joanna Mucha, europoseł Jarosław Wałęsa i były wicepremier Leszek Balcerowicz.

Protesty, napisy, zatrzymania

To ciąg dalszy protestów, które rozpoczęły się tydzień temu w środę, gdy ustawa była głosowana w Sejmie. Wówczas policja zatrzymała dwie osoby, które odpowiedzą przed sądem za zniszczenie mienia - na sejmowych murach pojawiły się napisy wykonane farbą w sprayu "Czas na sąd".

Z kolei w czwartek wieczorem protestujący na elewacji budynku umieścili napis: "Czas na sąd ostateczny". Funkcjonariusze wylegitymowali w sumie 18 osób, w sprawie 17 do sądu skierowano wnioski o ukaranie.

Natomiast podczas piątkowego protestu doszło do przepychanek manifestantów z policjantami. Jak podawała PAP, protestujący próbowali sforsować bariery i przedostać się na teren Sejmu. Wówczas kordon policji odsunął manifestujących na drugą stronę ulicy. Policja podała, że do policyjnego aresztu trafiły cztery osoby podejrzewane o "naruszenie nietykalności policjantów".

Zmiany uchwalone przez Sejm

W piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze. Chodzi między innymi o zmiany procedur wyboru I prezesa Sądu Najwyższego i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Za nowelizacją głosowało 230 posłów, przeciw było 24, zaś czterech posłów wstrzymało się od głosu. Za głosował klub PiS, przeciw był klub Kukiz'15, zaś kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Kolejne protesty planowane są na środowy wieczór.

b/PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Irena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 12:01 ~Irena

  Sędziowie - Zupełnie nadzwyczajna kasta ludzi.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 11:19 ~Nick

  Protestujący już są marionetkami.

 • Scena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 10:49 ~Scena

  rsz~rsz

  w bagażnikach przyjechali?

  A aktorzy na wakacjach?

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 09:43 ~karol

  Zaorać te sądy i to jak najszybciej!

 • Kukiz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 09:08 ~Kukiz

  Platforma z Nowoczesną i KOD-em próbują dokonać zamachu na demokrację.

 • o007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 09:08 ~o007


  bezrobotny~bezrobotny

  Jaka jest stawka dzienna dla "protestantów"?
  Grzegorz Rokicki~Grzegorz Rokicki

  Chwała i honor za pomoc Ojczyźnie w potrzebie. Tylko tyle i aż tyle! Polecam!


  hahahahaha :D nie wiem co bierzesz ale musi być mocne :D wy nohoru nie macie zadymiarze. I piszę to jako ja, zwykły, szary człowiek

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:47 ~Grzegorz Rokicki

  Witold~Witold

  Policja nie może pieścić się z ludźmi łamiącymi prawo.

  Niestety są chronieni immunitetem poselskim, senatorskim, ministerialnym czy prezydenckim. Dlatego w przypadku tych łamiących prawo musimy poczekać na ukonstytuowanie się Trybunału Stanu.

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:45 ~Grzegorz Rokicki

  bezrobotny~bezrobotny

  Jaka jest stawka dzienna dla "protestantów"?

  Chwała i honor za pomoc Ojczyźnie w potrzebie. Tylko tyle i aż tyle! Polecam!

 • Grzegorz Rokicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:44 ~Grzegorz Rokicki

  staruch~staruch

  Protestują głównie ludzie 50+. A gdzie dzisiejsi 20 - i 30 - latkowie? Maja w dudzie to, co będzie w Polsce za 10 lat. Skoro im to wisi, to dlaczego JA mam się przejmować?


  Przed Senatem było b. dużo młodych ludzi. Dziewczyny ze Strajku Kobiet robiły świetną hałas genialnymi skandowanymi hasłami. W piątek to młodych ludzi policja poturbowała. Słowem - nie ma co narzekać, tylko zapraszać, ściągać na manifestacje kolejnych!

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2018 08:23 ~Adam  staruch~staruch

  Protestują głównie ludzie 50+. A gdzie dzisiejsi 20 - i 30 - latkowie? Maja w dudzie to, co będzie w Polsce za 10 lat. Skoro im to wisi, to dlaczego JA mam się przejmować?
  edgar~edgar


  Brawo protestujący robicie świetną robotę i bardzo wam kibicuję. Jesteście "solą" tej ziemi :-) Wielu ludzi ma jeszcze póki co nadzieję na rozstrzygnięcie wszystkiego przy urnach wyborczych i odsunięcie w ten sposób tej szkodliwej władzy, tak żeby pis był niejako tylko przykrym wspomnieniem po przebytej "grypie", którą nam obecnie zafundowano. Gdyby jednak sądy, ordynacje i komisje wyborcze zaczęły coś mieszać - pis możesz być pewien że będziesz miał Wiosnę Ludów na ulicy. Jak nigdy nie byłem na żadnej demonstracji, tak wtedy pójdę i was rozliczę!
  grażyna~grażyna

  Trzymajmy kciuki za tłumy protestujących, którzy wytrwale walczą o poszanowanie konstytucji i wolne sondy. Niech PiS widzi, że zdecydowana większość obywateli nie akceptuje takich rządów.


  Bardzo mi przykro ale odkąd 20% to więcej niż 39% ?? Pragnę poinformować że zdecydowana większość obywateli stoi za PIS i są przeciwko wam.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »