Informacje

20.07.2019 15:52 "polska i świat" tvn24

Senatorowie wzięli się za zebry. "Nie unikniemy tego przepisu"

SERWISY:


Pieszy zbliża się do pasów i już ma pierwszeństwo – taki pomysł trafił do Senatu, a członkowie izby wyższej podjęli temat. Głosów za i przeciw nie brakuje. Szansie na zmianę przepisów, a także statystykom przyglądał się Łukasz Wieczorek, reporter magazynu "Polska i Świat" TVN24.

- Senatorowie jednogłośnie wypowiedzieli się za tym, by było pierwszeństwo dla pieszych przed pasami - mówi Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Petycja w tej sprawie trafiła do Senatu. Autorem jest jeden z mieszkańców Śląska. Senatorowie ponad podziałami zgodzili się, by zacząć prace nad nowym przepisem. - Sprawa została skierowana do biura legislacyjnego, żeby zaproponować jakąś konkretną redakcję – wyjaśnia Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu.

Autor pomysłu zaproponował, by każdy, kto zbliża się do pasów, miał już pierwszeństwo. Wicemarszałek chce, by przepis był jeszcze bardziej precyzyjny. I pierwszeństwo miał ten, kto dochodzi do zebry, sygnalizując jednocześnie zamiar przejścia przez jezdnię.

- Ten zamiar może wyglądać w ten sposób, że człowiek podchodzi do przejścia, rozgląda się wkoło. Doświadczony kierowca to widzi, to jest człowiek, który szuka albo ma zamiar przejść – zaznacza Seweryński.

"Liczba ginących się zmniejszyła"

Pomysł podzielił Polaków. Część boi się, że piesi będą nadużywać pierwszeństwa, że na drogach dojdzie do nieporozumień. Zmianom przepisów kibicuje MJN w myśl zasady: pasy są nasze, a potem kierowców.

- We wszystkich krajach, gdzie zostało to wprowadzone, liczba pieszych ginących na pasach się zmniejszyła, więc jest to rozwiązanie sprawdzone, przebadane i które zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo, więc wszyscy inni, którzy twierdzą, że mogłoby być inaczej, są w błędzie – twierdzi Kuba Czajkowski.

W zeszłym roku na pasach zginęło prawie trzystu pieszych.  Czajkowski przekonuje, że to tragiczne "statystyki, z którymi w końcu trzeba coś zrobić".

Były już próby

O wprowadzeniu pierwszeństwa dla pieszych zbliżających się do pasów politycy mówią nie od dziś, ale za każdym razem pomysł trafiał do kosza. Kilka lat temu pojawiła się propozycja, by pierwszeństwo przez samochodami, miał pieszy oczekujący przed przejściem dla pieszych. Ówczesny poseł, dziś minister infrastruktury był przeciw.

- Pieszy będzie uważał, że ma absolutne prawo do wszystkiego, ale nie będzie wiedział, jakie ma obowiązki. Kierujący będzie miał problemy z rozstrzygnięciem pierwszeństwa przejścia przez jezdnię – mówił w 2015 roku Andrzej Adamczyk.

Z najnowszych badań wynika, że nawet co drugi kierowca nie zatrzymuje się przed pieszymi, którzy czekają na przejście.

Michał Serweryński ocenia, że teraz jest większe prawdopodobieństwo, iż uda się wprowadzić przepis. - Sądząc po tym, jaka była dyskusja w komisji senackiej. Tam było jednoznaczne poparcie – zaznacza.

- Nie unikniemy tego przepisu, ten przepis wcześniej czy później zostanie wprowadzony – ocenia z kolei Mariusz Podkalicki, Akademia Bezpiecznej Jazdy.

Cztery lata temu Sejm był za wprowadzeniem pierwszeństwa przed pasami, w Senacie zabrakło jednego głosu.

Łukasz Wieczorek/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Szkielu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.08.2019 16:08 ~Szkielu

  A nie lepiej byłoby uczyć ludzi,że zanim wejdzie się na przejście dla pieszych to należy się upewnić czy nic nie jedzie, czy można to zrobić bezpiecznie ?

 • Erka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2019 13:56 ~Erka

  logika~logika

  Pieszy bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami?

  Czyli przed komunikacją miejską (autobusami i tramwajami) oraz przed pociągami. Słuszną linię ma nasza władza :)

  Jeden wyjątek będzie.
  Auto polityków będzie ZAWSZE MIAŁO PIERWSZEŃSTWO.

 • Się bawią

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2019 09:38 ~Się bawią

  No, to mewki odetchną i się zregenerują, w czasie gdy politycy zajmują się zebrami,

 • politycy kochają inaczej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2019 09:08 ~politycy…

  "Senatorowie wzięli się za zebry."
  Nareszcie mogą z kimś mądrzejszym podyskutować. Byle tylko tych biednych zeberek do depresji nie doprowadzili!

 • logika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 15:18 ~logika

  Pieszy bezwzględne pierwszeństwo przed pojazdami?

  Czyli przed komunikacją miejską (autobusami i tramwajami) oraz przed pociągami. Słuszną linię ma nasza władza :)

 • PiK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 09:18 ~PiK

  Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której 20tonowy autobus komunikacji miejskiej toczący się tylko 15-20km/h i będzie musiał nagle wyhamować na odcinku 5m od przejścia. Byłem pasażerem w takiej sytuacji. Nie polecam. Przy większej prędkości wszyscy byliby na przedniej szybie lub na zewnątrz.

 • plebs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2019 07:48 ~plebs

  Pod warunkiem, że politycy którzy za tym zagłosują, przestaną być wożeni przez służbowych kierowców i zlikwiduje się immunitet :)

 • Tomam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2019 17:31 ~Tomam

  Mam ogromną nadzieję, że takie pierwszeństwo będzie obowiązywało przy przejściach przez drogi rowerowe. To co robi wielu rowerzystów widząc pieszego na pasach to proszenie się wypadki. Hamulec to ostatnia rzecz którą chcą dotykać podczas jazdy. Nie po to się rozpędzali, żeby teraz przepuszczać jakichś ludzi wchodzących na pasy.

  A właściwie dzisiaj takie pasy na drodze rowerowej do czegoś w ogóle służą? Przecież bez znaku pionowego przy nich to żadne przejście dla pieszych, tylko zwykła leżąca zebra.

  Drodzy piesi! Jesteście największą i najbardziej milczącą grupą. Daliście sobie przez to odebrać prawo do swobody poruszania się nawet na chodnikach, których powierzchnia, de facto, cały czas znika, będąc przecinana i zjadana przez drogi rowerowe.

  Rowerzyści sami sobie tak dróg rowerowych nie zbudowali, dlatego chciałbym tutaj z przykrością pozdrowić ograniczonych intelektualnie urzędników.

 • równiejsi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2019 16:06 ~równiejsi

  mieszek~mieszek

  Moja małżonka pracowała w Gubinie - mieście przygranicznym, gdzie jeździ dużo Niemców. odwożąc ją do pracy, lub odbierając na początku się dziwiłem: pieszy podchodzi do przejścia a samochody się zatrzymują! Polacy! To Niemcy jeżdżący po mieście ich tego nauczyli. Też się nauczyłem i zachowuję się tak wszędzie, nie tylko w Gubinie.
  Z tego wniosek, że to kwestia przyzwyczajenia. Gdy się taki przepis wprowadzi, kierowcy się nauczą i będą stosować. Dowodem są kierowcy z Gubina, którzy się stosują, mimo iż przepis nie obowiązuje - biorą przykład z innych kierowców (Niemców).
  Miasto jest dla ludzi. Samochód jest intruzem.

  Rowerzyści zbliżający się do przejścia, też się zatrzymują?

 • ito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2019 08:13 ~ito

  A gdyby tak skupić się na przestrzeganiu istniejącego prawa (żenująca nieskuteczność policji i sądów wobec ludzi, którzy nie chcą przestrzegać prawa, i skupiane się na kopaniu tych, którzy prawa generalnie przestrzegają ale coś zrobili nie tak- patrz choćby Frog, któremu przez długi czas nie potrafili nic zrobić) zamiast mnożyć przepisy, które tylko pogorszą sytuację jeśli nie doprowadzi się do ich przestrzegania?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »