Informacje

13.09.2018 15:16 spór stowarzyszenia z agencją mienia wojskowego

Sekcji Legii "grozi rozwiązanie". Stefaniak apeluje do Błaszczaka

SERWISY:


Sekcji zapaśniczej warszawskiej Legii grozi rozwiązanie. Zawodnicy musieli opuścić sale treningowe w Fortach Bema z powodu konfliktu z Agencją Mienia Wojskowego. Domaga się ona zapłaty za korzystanie z obiektu, który od lat był w fatalnym stanie. Kandydat PSL na prezydenta Warszawy Jakub Stefaniak skierował list do ministra obrony narodowej, w którym prosi o pomoc w rozwiązaniu sporu między sportowcami a zarządcą wojskowych nieruchomości.

Problemy zapaśników ze Stowarzyszenia Sportu Atletycznego Legia 1926 rozpoczęły się w 2012 roku. Zapaśnicy od dłuższego czasu trenowali w fatalnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody. Z powodu konfliktu z Agencją Mienia Wojskowego wokół dzierżawy budynku, został w nim odłączony prąd i ogrzewanie. W końcu roszczenia finansowe AMW i skierowanie sprawy do sądu spowodowały, że zapaśnicy wynieśli się z Fortów Bema.

Obecnie, gościnnie korzystają z innych sal Legii. - Budynki na Fortach Bema stoją, niszczeją, nic się tam nie dzieje. A sekcji, jeżeli przegramy kolejną sprawę z AMW w sądzie, grozi rozwiązanie - mówił trener zapaśników Ksawery Biedermann.

"Warto usiąść do rozmów"

Jakub Stefaniak podkreślił w środę na konferencji prasowej, że "sport to nie tylko wysiłek fizyczny, nie tylko rywalizacja, ale także dialog". - I o ten dialog będziemy dzisiaj apelować. Z punktu widzenia samorządu i samorządowców, tam, gdzie kompetencje samorządu się kończą, zaczynają się kompetencje rządu. Trzeba nawiązywać ten dialog i dzisiaj z taką inicjatywą ponad podziałami, spotykamy się w budynkach Legii Fight Club - mówił polityk.

W ten sposób kandydat nawiązał do listu skierowanego do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który bezpośrednio nadzoruje działania Agencji Mienia Wojskowego. Znalazła się w nim prośba o to, żeby minister podjął rozmowy z jej przedstawicielami, by pomóc sekcji zapasów warszawskiej Legii polubownie rozwiązać spór o obiekt treningowy.

- Panie ministrze Błaszczak, jeśli pan ogląda telewizję, czyta gazety, to naprawdę ponad politycznymi podziałami, warto przemyśleć sprawę, usiąść do rozmów i pomóc tym ludziom, którzy mają pasje. Za kilka lat może rządy się zmienią, za kilka lat może będzie zupełnie inna partia u władzy, ale chyba każdej partii politycznej powinno przyświecać jedno hasło: warto być przyzwoitym i o to, do pana dzisiaj apeluję - mówił kandydat ludowców.

Dodał, że kopia listu skierowanego do szefa MON trafi też do wiceministra sprawiedliwości, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, Patryka Jakiego, aby - jak mówił - "wpłynął na swojego kolegę z rządu i rozpoczął dialog".

"Zabójcza kwota"

W liście wyjaśniono, że spór między Legią a AMW ma związek z toczącą się przed sądem sprawą z powództwa Agencji, która domaga się od stowarzyszenia zapłaty 250 tysięcy złotych, tłumacząc to szacunkowymi kosztami związanymi z korzystaniem przez sportowców z budynków przy warszawskich Fortach Bema.

W liście podkreślono też, że w 2017 roku stowarzyszenie wygrało już w sądzie sprawę z AMW, dotyczącą kwoty prawie 53 tysięcy złotych. "Agencja Mienia Wojskowego mimo wyroku sądu nie ustępuje i rozszerza zakres swoich roszczeń na inne lata i kwoty. Obecnie toczy się w sądzie sprawa dotycząca zapłaty na rzecz AMW kwoty w (wysokości) 154 tysięcy złotych. AMW w kolejnym piśmie domaga się zapłaty dalszych 107 tysięcy złotych" - zaznaczono.

Autorzy listu podkreślają, że Stowarzyszenie Sekcja Zapasów Warszawskiej Legii, rocznie od miasta otrzymuje za działalność statutową około 70 tysięcy złotych i całe środki przeznacza na szkolenia młodzieży.

Jak podkreślił Stefaniak, w konflikcie nie chodzi o wielkie pieniądze. - 250 tysięcy w skali kraju, w skali budżetu, czy nawet resortu, to jest niewiele. Ale dla tych ludzi, którzy poświęcają swój czas, nic na tym nie zarabiając, dla zawodników, którzy często muszą niemalże wykonywać kombinacje alpejskie, by zdobyć pieniądze i pojechać na zawody, jest to kwota zabójcza - zaznaczył kandydat.

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy w czwartek rano Agencję Mienia Wojskowego i Ministerstwo Obrony Narodowej. Do czasu publikacji tego artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

kk/PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Negocjator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 14:20 ~Negocjator

  podatkowicz~podatkowicz

  Polacy walczyli żeby w Polsce było tak jak na Zachodzie. Więc pozwólmy rozwijać się i upadać wszelkim podmiotom. Nie marnujmy pieniędzy podatników na coś co nikogo nie obchodzi.

  Ty mnie nie obchodzisz, więc jak będziesz chciał popełnić samobójstwo to ci nie mam zamiaru pomagać.

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 14:03 ~Piękny Roman

  Chwila, chwila, to legjuni nie stać na zrobienie obiektu z prawdziwego zdarzenia i opłacanie go?
  Czyżby tylko kasę na patałachów od kopanej potrafili mieć?

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2018 08:32 ~waws

  Piłka Nożna dostaje miliony - kluby Wrocławia czy Gliwic są praktycznie w 100% utrzymywane przez samorządy. Do tego budowa infrastruktury a teraz rząd chcę wpompować w piłkę nożną miliony z totalizatora. Jednocześnie jest tyle dyscyplin gdzie ludzie trenują w rozpadających się budynkach mając większe wyniki niż piłkarze - którzy tych wyników nie mają i nie będą mięć. Powinno się rozdzielić sport amatorski dotowany przez Państwo ze sportem zawodowym do którego SP i samorządy powinny mięć zakaz dotowania. A nawet powinien być opodatkowany dość wysoką. Takie kluby jak Legia piłka nożna powinny płacić podatek na rzecz właśnie sportu amatorskiego i małych klubów.

 • zetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 19:54 ~zetor

  A piłkarze nożni choć bez większych osiągnięć, mają obiekty o jakich zapaśnicy nawet nie marzą. A 250 tysiaczków to niektórzy zarabiają w kilka miesięcy

 • zetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 19:37 ~zetor

  A piłkarze nożni choć bez większych osiągnięć, mają obiekty o jakich zapaśnicy nawet nie marzą. A 250 tysiaczków to niektórzy zarabiają w kilka miesięcy

 • uczeń Jody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 19:09 ~uczeń Jody

  Akurat to agencja Mienia Wojskowego jest od robienia zapasów na wypadek wojny.
  Zatrudniają specjalistów którzy umieją to robić i nie potrzebują pomocy amatorów którzy dopiero trenują robienie zapasów.

  Ciekawe jakie zapasy i dla kogo tam sobie chcieli porobić.

 • rudy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 19:02 ~rudy

  Dlaczego politycy PO, tak walczący o wolność słowa, poparli wczoraj w Europarlamencie ACTA 2???

 • zetor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 19:00 ~zetor

  A piłkarze nożni choć bez większych osiągnięć, mają obiekty o jakich zapaśnicy nawet nie marzą. A 250 tysiaczków to niektórzy zarabiają w kilka miesięcy

 • podatkowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2018 18:23 ~podatkowicz

  Polacy walczyli żeby w Polsce było tak jak na Zachodzie. Więc pozwólmy rozwijać się i upadać wszelkim podmiotom. Nie marnujmy pieniędzy podatników na coś co nikogo nie obchodzi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »