Informacje

26.01.2015 17:44 "budżet rozwojowy i proinwestycyjny"

Sejmik uchwalił budżet Mazowsza. Janosikowe wreszcie mniejsze

SERWISY:

Sejmik województwa mazowieckiego uchwalił w poniedziałek budżet Mazowsza na 2015 r. Zakłada on, że dochody samorządu wyniosą w tym roku ponad 2,6 mld zł, a wydatki ponad 2,5 mld zł. Województwo będzie musiało zapłacić w br. 271 mln zł janosikowego.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że uchwalony budżet "jest budżetem rozwojowym i proinwestycyjnym". Skarbnik województwa Marek Miesztalski poinformował PAP, że zaplanowane w budżecie inwestycje mają kosztować ponad 900 mln zł. Chodzi głównie o modernizację dróg, remonty w szpitalach, muzeach czy bibliotekach oraz na zakup pociągów.

Pieniądze na szpital psychiatryczny

Struzik dodał, że w tym roku rozpocznie się realizacja jednej z największych inwestycji, czyli budowa dróg dojazdowych do nowego mostu w Solcu nad Wisłą. Rozpocząć ma się też budowa nowoczesnego szpitala psychiatrycznego w podwarszawskiej Drewnicy.

Marszałek poinformował, że pieniądze zostaną przeznaczone też na projekty kulturalne (rozbudowa Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu), instalację odnawialnych źródeł energii na mazowieckich szpitalach czy ich informatyzację. W tym roku zakończyć się też ma program "Internet dla Mazowsza".

"Budżet bez wizji, nijaki"

Radny opozycji Maciej Wąsik (PiS) w rozmowie z PAP ocenił, że uchwalony budżet jest "bez wizji". - Jest on nijaki, nie ma w nim myśli przewodniej. To taka wegetacja jednostek samorządu wojewódzkiego. Nie ma żadnych kroków prorozwojowych - podkreślił. Zwrócił uwagę m.in., że w nowym budżecie nie widzi znacznej stymulacji do walki z bezrobociem.

- Ten budżet oceniam źle, dlatego głosowałem przeciwko. Marszałek Struzik nie dał dotychczas żadnego asumptu do tego, żeby wierzyć w jego projekcje budżetowe. Ostatni budżet, który wypełnił stronę dochodową to był budżet w 2007 roku. Od tego czasu projekty budżetu marszałka Struzika są kuriozalne i przeszacowane – dodał Wąsik.

Bez pożyczki z budżetu państwa

Miesztalski poinformował, że w tym roku zarząd województwa nie przewiduje pożyczki z budżetu państwa.

Uchwała budżetowa na br. zakłada, że dochody województwa w tym roku wyniosą 2 mld 613 mln zł., a wydatki 2 mld 581 mln zł. - Dochody to przede wszystkim podatki PIT i CIT, przewidujemy, że będą one na poziomie z 2014 roku. Pozostałe to dotacje z budżetu państwa i środki unijne, które w ramach realizowanych projektów UE nam refunduje – powiedział skarbnik.

Dochody z PIT i CIT mają wynieść w tym roku ponad 1,48 mld zł, z czego dochód z PIT ma wynieść 262 mln zł, a z CIT blisko 1,3 mld zł. Miesztalski zaznaczył, że dochody z CIT będą o ok. 60 mln zł większe niż pierwotnie przewidywano.

Mniej na janosikowe

Skarbnik ocenił, że tegoroczny budżet jest o tyle lepszy od poprzedniego, iż zakłada on mniejsze obciążenie z tytułu janosikowego. - Ta wpłata do budżetu państwa spadła na trzecie miejsce w budżecie Mazowsza, w 2014 r. była to największa pozycja – podkreślił.

Wyjaśnił, że w br. Mazowsze będzie musiało zapłacić 271 mln zł janosikowego, pierwotnie miało być to 502 mln zł.

Radni w poniedziałek przyjęli odpowiednie poprawki, które dotyczyły m.in. przeznaczenia pieniędzy z zaoszczędzonego janosikowego na inwestycje. Zakładają one, że z ok. 160 mln zł (ponad 100 – zaoszczędzone janosikowe i 60 mln dodatkowe dochody z podatku CIT) - 100 mln zł zostanie przeznaczonych na inwestycje.

"Dochodzimy do normalności"

Według Miesztalskiego ok. 60 mln zł pójdzie na budowę nowych dróg, a 20 mln zł na remonty. Reszta pieniędzy przeznaczona będzie na dofinansowanie jednostek budżetowych samorządu w tym m.in. instytucji kulturalnych.

Miesztalski dodał, że w tegorocznym budżecie więcej pieniędzy będzie na transport kolejowy oraz inwestycje drogowe. - Powoli dochodzimy do normalności – zaznaczył skarbnik.

Ok. 1,7 mld zł Mazowsze ma przeznaczyć na wydatki bieżące m.in. w mazowieckich instytucjach kulturalnych, oświatowych. Te pieniądze będą też przeznaczone na wynagrodzenia dla nauczycieli, czy na remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich.

Projekt przewiduje, że ponad 700 mln zł ma zostać przeznaczone na inwestycje i programy z udziałem środków unijnych. Dotacje dla przewoźników kolejowych, instytucji kultury mają wynieść ponad 0,5 mld zł.

PAP/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • oollekk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 10:40 ~oollekk

  Gała~Gała

  Urwać cojones temu, kto wymyślił janosikowe!

  A co w tym złego? Skoro choćby biura siedziby ogólnopolskie osadzają się w Wa-wie i z nich jest największy zysk, więc czemu jesteście takie sknery??? Gdyby nie to bylibyście nikim i Was i Waszą Warszawę trzeba by utrzymywać. Pomyśl chociaż raz a nie wiecznie narzekasz jak to warszawiak:)

 • Gała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:57 ~Gała

  Urwać cojones temu, kto wymyślił janosikowe!

 • Prozac

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 23:02 ~Prozac

  Dobrze, że pomyśleli o nowym szpitalu w Drewnicy, Te, co są, z małymi wyjątkami budzą grozę.

 • Eliza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 21:08 ~Eliza

  Super że janosikowe wreszcie lekko nas odciąży!

 • Budżet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 20:55 ~Budżet

  MARO~MARO

  MNIEJSZE JANOSIKOWE WIĘCEJ DO ROZKRADZENIA !!!

  Będzie można kupić jeszcze parę serwisów do kawy i karnety do myjni samochodowej.

 • MARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 20:33 ~MARO

  MNIEJSZE JANOSIKOWE WIĘCEJ DO ROZKRADZENIA !!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »