Informacje

27.02.2018 13:29 po publikacji "gazety wyborczej"

Sejm zajmie się "niewyjaśnionymi powiązaniami" Jakuba R. z PiS

SERWISY:


Sejm wysłucha - na wniosek Platformy Obywatelskiej - informacji o "niewyjaśnionych powiązaniach" ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, jego zastępcy oraz szefa CBA z byłym wiceszefem stołecznego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakubem R.

O informację "w sprawie niewyjaśnionych dotąd powiązań ministra koordynatora służb specjalnych, jego zastępcy oraz szefa CBA z osadzonym obecnie w areszcie śledczym byłym wiceszefem BGN" wystąpił do premiera klub Platformy Obywatelskiej. Chodzi o kolejno: Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Ernesta Bejdę oraz Jakuba R., na którym ciążą zarzuty nadużyć przy reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Listy o politykach PiS

Przypomnijmy, przebywający we wrocławskim areszcie były urzędnik ratusza - według "Gazety Wyborczej" - miał pisać w listach, że politycy PiS chcieli robić z nim wspólne interesy, a także planowali zbieranie "haków" na Hannę Gronkiewicz-Waltz. Dziennik dotarł do tej korespondencji i opisał na początku lutego.

Parlamentarzyści PO wnioskowali o oficjalną informację rządu na ten temat. Odwoływali się do publikacji "Gazety Wyborczej", w której przytoczono wypowiedzi brata Jakuba R. na temat relacji Kamińskiego, Wąsika i Ernesta Bejdy z rodziną R. i Jakubem R., który w latach 2006-2013 był wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami i odpowiadał za reprywatyzację.

Co dokładnie miał powiedzieć brat Jakuba R.? Według niego to Kamiński i Wąsik przedstawili Jakubowi R. Marcina Bajkę ówczesnego szefa BGN. Mówił też, że Bejda skontaktował się z Jakubem R. w sprawie działki "przy ulicy Srebrnej w Warszawie, gdzie PiS ma nieruchomości" i "chodziło o jakieś przekształcenia". Miał to mieć miejsce w roku 2009 lub 2010.

Doszło do bójki?

Według brata byłego wiceszefa BGN, gdy Jakub R.  nie chciał pomóc w sprawie działki przy Srebrnej, Kamiński i Wąsik mieli do niego o to pretensje. Rzekomo doszło nawet do bójki. Mieli w niej brać udział Jakub R. i Wąsik.

Do sprawy w rozmowie z wPolityce.pl odniósł się ten drugi. Powiedział, że Jakuba R. znał wyłącznie poprzez brata, z którym studiował i działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Zapewnił wówczas, że nie miał bliskich relacji z byłym urzędnikiem ratusza.

W piątkowej "Gazecie Wyborczej" brat Jakuba R. zaprzeczył słowom Wąsika i stwierdził, że zarówno Wąsik, Bejda, jak i obecny minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński utrzymywali bliskie relacje z jego rodziną. Dziennik opublikował również prywatne zdjęcia z archiwum Jakuba R. z imprez rodzinnych, na którym miał być obecny m.in. Wąsik.

"Afera PiS"

Według posłów PO informacje gazety pokazują, że "afera reprywatyzacyjna to w znacznej mierze afera PiS". - Widać, że PiS bardzo dobrze wiedziało o tym, co dzieje się wokół reprywatyzacji już w roku 2006, gdy w Warszawie oddawało władzę. Wtedy to - jak wynika z artykułu - pracę w warszawskim ratuszu zaczął Jakub R. Przyjęto go. korzystając z prywatnych znajomości aktualnego ministra Macieja Wąsika (...). Można powiedzieć, że Jakub R. był rodzajem śpiocha, który miał wykonywać zadania na rzecz PiS - mówił w ubiegłym tygodniu poseł PO Marcin Kierwiński.

Platforma zażądała też dymisji Kamińskiego oraz Wąsika. - Osoby, które dziś koordynują pracę służb specjalnych, straciły moralne prawo do tego, aby tropić jakąkolwiek przestępczość" - stwierdził Kierwiński.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podkreślał w rozmowie z PAP, że to dzięki staraniom Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i Ernesta Bejdy doszło do zatrzymań w aferze reprywatyzacyjnej. - Bardzo często osoby osadzone pomawiają tych, którzy doprowadzili do postawienia ich przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział Żaryn.

Zobacz konferencję Platformy Obywatelskiej w sprawie doniesień "Gazety Wyborczej" i listów Jakuba R.:

PAP/ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Troska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 12:09 ~Troska

  Może przekona swoją partyjną koleżankę hgw do stawienia się przez komisją?

 • Gugała

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 11:31 ~Gugała

  Dziennikarze i celebryci kupili mieszkania w zreprywatyzowanych kamienicach.

 • Waltz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 11:03 ~Waltz

  To w rzeczywistości trząsł Biurem Gospodarki Nieruchomościami, mimo że pełnił on „jedynie” funkcję zastępcy.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 10:42 ~Xavery

  Realista~Realista

  To się w kryminologii nazywa "mataczeniem" - a po ludzku: odwracanie kota ogonem. Złodziej złapany na gorącym uczynku będzie zawsze krzyczał: "gwałtu rety, łapcie złodzieja!"

  Czyli dokładnie tak jak do władzy doszła miłościwie nam panująca partia Niespotykanej Nigdzie Indziej Uczciwości i Prawości.
  Swoją drogą ciekawe, że wyznawców tej partii nie przekonują udokumentowane przypadki wyprowadzenia miliardów ze SKOK a właśnie takie wrzaski typu: "łapać złodzieja bo jest z PO" nie wymagają nawet jakiegokolwiek atrybutu prawdopodobieństwa.
  Pisowski matrix skuteczniejszy niż ten od Wachowskich.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 10:24 ~Jan

  Jak w filmie~Jak w filmie

  Haha. Dobry żart. Przez 10 lat rządów PO mafia reprywatyzacyjna była bezkarna i w biały dzień rabowała nasze miasto.

  Za czasów rządów PO nikt z prokuratury czy służb nie tknął tych ludzi. Jak PiS zaczął ich wreszcie wsadzać do więzienia, to nagle się okazuje, że niby główni odpowiedzialni za aresztowania tej bandy, mieliby być z nią blisko powiązani... No proszę was. Przecież dziecko w to nie uwierzy.

  Wyborca PO uwierzy.

 • jeee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 10:17 ~jeee

  A czy nie lepiej zająć się "wyjaśnionymi powiązaniami"? Te niewyjaśnione wymyślę sobie sam.

 • Beata

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 09:07 ~Beata

  Wszystko to przez tekst zamieszczony... w „Gazecie Wyborczej”.

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 07:30 ~mieszkaniec

  znowu jarek i jego kot winni.

 • krupska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 06:01 ~krupska

  Patrzę i własnym oczom nie wierzę?????Czy ja widzę potomka Włodzimierza Ilicza ?????

 • Jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2018 05:44 ~Jerry

  PO musi się jakoś bronić.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »