Informacje

05.08.2015 21:00 głosowanie w parlamencie

Sejm przedłużył zasady liczenia janosikowego

SERWISY:

Przedłużenie o kolejny rok obowiązywania zasad liczenia tzw. janosikowego dla województw, przewiduje uchwalona w środę wieczorem przez Sejm nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 282 posłów, przeciw było 142, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z obecnie obowiązującą nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zasady ustalania subwencji wyrównawczych dla samorządów województw obowiązują tylko do końca tego roku.

Mazowieckie największym płatnikiem

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w zeszłym roku zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Aby naprawić przepisy, w październiku 2014 r. Sejm znowelizował ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dzięki czemu Mazowsze ma do zapłacenia w bieżącym roku 271 mln zł janosikowego, czyli o 213 mln zł mniej, niż wynikałoby to z wcześniejszych przepisów.

Zdaniem pomysłodawców uchwalonych w środę zmian - posłów PO - nowelizacja jest niezbędna, gdyż bez niej województwa miałyby duże trudności w przygotowaniu budżetów na 2016 r. Samorządy województw nie otrzymałyby subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, bowiem nie byłoby podstawy prawnej do ustalenia wpłat ani subwencji, a to pozbawiłoby większość z nich istotnej części dochodów.

Przepisy zaproponowane w uchwalonej noweli, analogicznie jak te obowiązujące w tym roku, są skonstruowane w taki sposób, że żadne województwo nie otrzyma mniej środków, niż otrzymałoby, gdyby obowiązywała ustawa w brzmieniu, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Przewidziano też utworzenie rezerwy celowej w budżecie państwa w wysokości 210 mln przeznaczonej na dotacje dla województw, dzięki którym dofinansowane będą budowy, remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich.

MARSZAŁEK ADAM STRUZIK O PROBLEMIE JANOSIKOWEGO:

PAP/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 11:35 ~klara

  cała wiocha jedzie do Warszawy bo nie maja u siebie pracy, samochody rejestrują u siebie, śmieci przywożą do nas... to nazywa się cwaniactwem, któremu wtóruje rząd

 • Sołtys

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 09:16 ~Sołtys

  Dobrze, niech bufetowa płaci. Bulwary ten burżuazyjny deptak wybudują w przyszłym stuleciu. Najpierw ja zrobię sobie deptak w mojej wsi wzdłuż naszej smródki.

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 06:29 ~LLU

  Bhawo posłowie PO Warszawa znów będzie dotowala wschod
  Tylko niech ktoś mi powie co mnie interesują ich inwestycje
  I tak Warszawa ich utrzymuje bo weki tu pracuja Warszawę korkuja a podatki płacą tam gdzie zameldowani na powiatowej polsce

 • stefan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 04:09 ~stefan

  rozum swoje, politycy swoje.

 • Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 00:27 ~Marek

  Dla mnie janosikowe jest jakąś parodią demokracji. To już żelazna dama w latach 80 stwierdziła, że każde społeczeństwo musi być podzielone na biednych i bogatych, a inne podejście jest obłudą. Województwo mazowieckie na czele z Warszawą jest miastem do którego zjeżdża duża część ludności z obszarów wiejskich i innych województw. Korzystają ze wszelkich benefitów jednocześnie nie płacą podatków, z których te korzyści pochodzą.

 • Zuzza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2015 00:09 ~Zuzza

  Absurd lewactwa w czystej postaci - najpierw zabierają ile się da a później łaskawie rozdzielają i rozdają zapomogi.

  Kiedy ludu ciemny się nauczysz, że taniej i efektywniej jest po prostu nie zabierać pieniędzy i nie wkładać ich do urzędniczego młynka?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »