Informacje

20.02.2018 13:02 "charakteryzuje się dużym stopniem roztargnienia"

Sędzia zabrał z lady cudze 50 złotych. Sąd: jest niewinny

Kamera na stacji benzynowej nagrała, jak Mirosław Topyła podchodzi do lady, bierze leżące tam 50 złotych i odchodzi. Sprawą sędziego zajmował się we wtorek Sąd Najwyższy, który go uniewinnił.  - Obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzującą się dużym stopniem roztargnienia – powiedziała w uzasadnieniu wtorkowego orzeczenia sędzia Agnieszka Piotrowska.

W sądzie podczas rozprawy pokazano nagranie z monitoringu.

Widać na nim, jak Topyła podchodzi do lady stacji paliw. Za chwilę obok niego pojawia się kobieta. Również podchodzi do kasy i kładzie 50 zł. Sędzia podaje ekspedientce pieniądze i bierze nie swój banknot z lady. Odchodzi na bok, a po chwili znika z kadru.

"Obwiniony jest osobą introwertyczną"

Rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego jest prawomocne. - Sąd Najwyższy poczynił odmienne ustalenia faktyczne i doszedł do wniosku, że należy obwinionego uniewinnić. (...) Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, której zależy na opinii otoczenia, nieskłonną do ryzyka, introwertyczną, natomiast charakteryzującą się dużym stopniem roztargnienia - powiedziała w uzasadnieniu wtorkowego orzeczenia sprawozdawca sprawy sędzia SN Agnieszka Piotrowska.

Dodała, że opinia ta została skonfrontowana z pozostałymi dowodami, w tym zeznaniami świadków, i znalazła w nich potwierdzenie. Jak uzasadniała sędzia Piotrowska, "zebrany w sprawie materiał dowodowy nie dał podstaw do przyjęcia, że doszło do realizacji znamion czynu (...), a więc, iż obwiniony działał celowo, świadomie i z zamiarem kierunkowym przywłaszczenia 50 zł na szkodę pokrzywdzonej osoby". Podkreśliła, że strona oskarżająca tego nie wykazała.

Jak przypomniał SN, gdyby sędzia działał celowo, musiałby być świadomy monitoringu, gdyż sam wielokrotnie orzekał w sprawach karnych, także w sprawach o kradzieże na stacjach benzynowych, gdzie głównym z dowodów był właśnie monitoring.

Na ocenę SN wpłynęło również - jak dodała sędzia Piotrowska - dotychczasowe postrzeganie sędziego i opinia o nim, jako o osobie sumiennej, wywiązującej się z obowiązków, wobec której nie formułowano wcześniej zarzutów.

Dokonanie więc "w tych warunkach i w tym kontekście" - zaznaczył SN - kradzieży, którą można byłoby określić "jako zuchwałą i bezczelną, na szkodę osoby starszej, stanowiącą wręcz przykład rażącego lekceważenia porządku prawnego" mogłoby oznaczać, że sędzia "jest osobą całkowicie zdemoralizowaną". Według SN stoi to jednak w sprzeczności z całą dotychczasową nienaganną karierą zawodową sędziego, jego profilem psychologicznym i materiałem dowodowym w postaci np. zeznań świadków. Do zabrania 50 zł - według poczynionych przez sąd ustaleń - doszło "w wyniku błędu, fatalnej pomyłki".

"Nie da się wykluczyć tezy o 'automatyzmie działania'"

Przed tygodniem - po czterogodzinnej rozprawie - SN zakończył rozpoznawanie sprawy sędziego.

W marcu zeszłego roku sędzia Topyła (zgodził się na podawanie w mediach swego nazwiska i wizerunku - PAP), ówczesny wiceprezes Sądu Rejonowego w Żyrardowie, zabrał banknot położony na ladę stacji paliw pod Sochaczewem przez starszą kobietę, która na chwilę odwróciła się od kasy. Zdarzenie nagrał system monitoringu; widać też było na nim numery auta sędziego, co pozwoliło na zidentyfikowanie go przez policję.

W lipcu 2017 r. Sąd Apelacyjny w Łodzi - jako sąd dyscyplinarny I instancji - ukarał Topyłę usunięciem ze stanu sędziowskiego, czyli najwyższą karą dyscyplinarną. Uznał, że sędzia dokonujący zaboru cudzych pieniędzy traci nieodwołalnie i na zawsze moralne prawo osądzania cudzych uczynków.

O zmianę wyroku pierwszej instancji i uniewinnienie sędziego wnieśli przed SN przed tygodniem obrońcy sędziego oraz - modyfikując stanowisko - zastępca rzecznika dyscyplinarnego płockiego sądu okręgowego. Wskazywali m.in., że z całkowitą pewnością nie da się wykluczyć tezy o "automatyzmie działania" i "roztargnieniu" sędziego, a w związku z tym wątpliwości w sprawie muszą przemawiać na korzyść obwinionego.

Za wykroczenie - bo tym, a nie przestępstwem, była zarzucana kradzież 50 złotych - sędzia może odpowiadać tylko dyscyplinarnie.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ochrona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.07.2018 09:47 ~ochrona

  SN chyba coś nie widzi.
  1. jeśli jest tak roztargniony to nie jest w stanie pracować jak Sędzia!
  2. z nagrania widać jasno kładzie swoje jako zapłatę i ... bierze cudze, rozgląda się i nawet nie chowa do portfela tylko do kieszeni! jakby uznał to za resztę (większą niż położył! co też jest zastanawiające) to wkładałby do portfela i NIE rozglądałby się. Dlaczego reszta miałaby czekać na niego zanim położył zapłatę?
  Przynajmniej ludzi by nie ogłupiali. Sędzia do wymiany i tyle, ale PiS na to nie pozwoli.

 • Ania Doruch 123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 23:53 ~Ania Doruch 123

  ...wszystkie zwierzęta są równe. Niektóre nawet bardziej..

 • Naga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2018 12:57 ~Naga

  ROZTARGNIONY..! i owszem, w domyśle rozumowania SN czytaj: "niedostatecznie oszacował wartość korzyści do stopnia ryzyka".

 • jerry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 20:32 ~jerry

  Tak sąd RP usankcjonował kradzież 50 złotych jako nieszkodliwy czyn, za który nie ma kary. Czy aby dla wszystkich czy tylko dla wybranych?

 • DARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 15:47 ~DARO

  Bezapelacyjnie to ZŁODZIEJ WSTYD!

 • wero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 15:12 ~wero

  Hańba, takie prostaki - złodzieje są sędziami i na dodatek jest przez innych prostaków maksymalnie rozgrzeszany.. A w sądzie prostak beczy... Jak takie indywiduum ma rzetelnie sądzić...?

 • Pan kieszonkowiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 14:10 ~Pan kieszonkowiec

  W amerykańskim filmie jakby ktoś sier go spytał to by odpowiedział... cyt. Niue zawsze byłem sędzią... ha ha ha
  Ps. Zwinne rączki...;)

 • Stryj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 10:49 ~Stryj

  hahaha~hahaha

  Tak to jest, jak się koledze nie chce łamać kariery. Niska szkodliwość społeczna. Czy jakoś tak.
  Fascynujące. Facet bierze tylko wodę, sięga do portfela po bilon, a ten banknot to skąd miał mu sfrunąć? 50 złotych reszty z 5 złotych? :D

  Dokładnie tak, swoje wyciąga z portfela a "znalezione" hyc do kieszeni.
  Ale że i kasjerka nic nie zauważyła przecież one są bardzo spostrzegawcze.

 • ubaffffff

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 09:45 ~ubaffffff

  #wolnesady
  wszyscy razem - Wolne sądy !!!
  Frasyniuk dawaj do Warszawy

  Sędzia ma żal do mediów że robią z niego potwora !!!!!!!!!!
  Tuleja - dawaj wyrok o odszkodowanie 500 tyś, wcześniejsza emerytura już o 45 roku życia !!!!

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2018 08:39 ~marta

  I po co pyszczycie , mógł babę zgwałcić , zamordować a wziął tylko 50 ...grosze jakieś..sądy są super...tabuny stoją w ich obronie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »