Informacje

08.07.2015 20:30 budżet obywatelski rozstrzygnięty

Ścieżki rowerowe, drzewa, ławki.
Tak wybrali warszawiacy

SERWISY:


Dzięki budżetowi obywatelskiemu w przyszłym roku przybędzie ścieżek rowerowych, chodników, zieleni i ławek. Wiele bibliotek dostanie nowe książki. Głównie takie projekty wybierali warszawiacy w głosowaniu. Jego wyniki ogłosił w środę wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak
.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu na Bemowie zbudowane zostaną ścieżki rowerowe i chodniki wzdłuż ul. Powstańców Śląskich i ul. Radiowej. Powstaną także wieże dla jerzyków, które zjadają komary, oraz kwietniki i huśtawki.

Białołęka postawiła na inwestycje związane z Wisłą. Najwięcej głosów zdobyła propozycja Tak dla plaży na Białołęce, która zakłada postawienie nowych ławek, grilli, koszów na śmieci i placu zabaw na plaży w okolicy Parku Picassa. Uporządkowany zostanie także wał nadwiślański, wybudowana ścieżka rowerowa przy Modlińskiej i górka saneczkowa przy ul. Ruskowy Bród. Mieszkańcy chcieli też automatycznej toalety w parku przy Magicznej.

Na Bielanach chcieli natomiast ławek i pasów rowerowych wzdłuż al. Reymonta. Przebudowane mają też zostać ścieżki przy Podleśnej i Gwiaździstej. Nowy plac zabaw zyska szkoła podstawowa numer 53. Z budżetu obywatelskiego zostaną też sfinansowane warsztaty kulinarne dla dzieci.

Mokotów lubi ćwiczyć, a Ochota czytać

Mokotowianie postawili m.in. na siłownię plenerową miedzy Bacha i Batuty, plac zabaw dla psów przy Służewskim Domu Kultury, pasy rowerowe na Idzikowskiego, rewitalizację Parku Morskie Oko (chodniki i zieleń). Ochocianie promowali przede wszystkim zakup nowych książek do bibliotek, ale będą też zajęcia dla seniorów i dzieci.

Na Pradze Południe królowały inwestycje rowerowe: uzupełnienie sieci rowerowej na Bora-Komorowskiego, St. Augusta i Lubomira i przywrócenie ciągłości drogi rowerowej wzdłuż  Wału Miedzeszyńskiego pod mostem Poniatowskiego. Będą też nowe stojaki rowerowe. 20 tysięcy złotych trafi na usuwanie nienawistnych napisów z murów. Kanał Wystawowy na Saskiej Kępie wzbogaci się o nowe śmietniki, ławki i ledowe oświetlenie, wyremontowana zostanie również kładka nad wodą.

Śródmieście zielone i rowerowe

Na Pradze Północ dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego bezpieczniej ma być na 41 przejściach dla pieszych (powstaną azyle), przybędzie też dziewięć nowych. Ponad 800 tysięcy złotych pochłonie zieleń.

Rembertów chciał Flow Parku, czyli obiektu wyposażonego w specjalne drabinki do ćwiczeń, kółka gimnastyczne i przeszkody z rur.

W ścisłym centrum Warszawy powstanie ponad 7 kilometrów ścieżek rowerowych. Trasy mają być m.in. na Andersa, Mazowieckiej, Królewskiej, placu Bankowym, placu Powstańców Warszawy, czy placu Trzech Krzyży. Wielu poparło także posadzenie 126 przyulicznych drzew przy głównych ulicach: Grzybowskiej, Marszałkowskiej, al. Jana Pawła II, Spacerowej, Książęcej, Waryńskiego i al. Niepodległości.

Zazieleni się także Świętokrzyska. Plastikowe donice na placu Powstańców mają zostać zastąpione zieleńcem. Powstaną też sportowe skwery przy Marszałkowskiej i Arsenale.

Trasy biegowe na Ursynowie

Na Targówku najwięcej głosów zdobyła zatoka parkingowa przy ul. Wyszogrodzkiej, ale wskazano także zajęcia ze sztuk walki dla kobiet i kilka projektów, które ułatwią życie pieszym. Na Zaciszu uznanie zyskały propozycje dla dzieci np. plac zabaw przy domu kultury czy zajęcia artystyczne dla maluchów.

Mieszkańcy Ursusa chcieli najchętniej głosowali na usprawnienie ruchu rowerowego – pasy rowerowe, łączniki, pochylnie (plac Tysiąclecia, Wapowskiego, Zagłoby, Orląt Lwowskich, Wiosny Ludów).

Na Ursynowie wysoko plasowały się projekty przyrodnicze (90 drzew, łąka kwiatowa, budki dla ptaków) i sportowe (siłownie plenerowe, trasy biegowe w Lesie Kabackim).

Na Woli skwer jak pączek

Wawer głosował bardzo różnorodnie. Na zwycięskiej liście są zarówno ławki, siłownie plenerowe, chodniki, ale także wsparcie na lokalnej redakcji czasopisma "Między nami aninianinami".

W Miasteczku Wilanów między Kieślowskiego a Sarmacką ma powstać nowy zieleniec. We Włochach mieszkańcy orzekli, że chcą nowego sprzętu projekcyjnego dla kina Ada, a na placu Wolności odkrytego lodowiska.

Mieszkańcy Woli zdecydowali, że przy cukierni Zagoździńskich w Kolonii Wawelberga powstanie "Różany skwer pysznych pączków": okrągły, z ławeczką i stylową latarnią.

Żoliborzanie zyskają połączenie rowerowe placu Wilsona ze ścieżką nad Wisłą wzdłuż ul. Krasińskiego.

Najchętniej głosowali w Wesołej

Jak podał ratusz, w sumie oddanych zostało 172 395 głosów: 59 proc. elektronicznie, 41 proc. - z wykorzystaniem papierowych kart do głosowania. 59 proc. osób głosujących stanowiły kobiety, a 41 proc. mężczyźni. Średni wiek głosującego wyniósł 39 lat.

Najaktywniejsi byli mieszkańcy Wesołej, gdzie udział w głosowaniu wzięło ponad 17 proc. mieszkańców. Na kolejnych miejscach pod względem zainteresowania znalazły się Mokotów (prawie 14 proc.), Żoliborz (13,5 proc.) oraz Wola (prawie 13 proc.).

Najwięcej projektów trafiło do realizacji w dzielnicy Mokotów (81), najmniej w dzielnicy Wesoła i Wilanów (po 13).

Projektem o największej liczbie zdobytych głosów było "Uzupełnienie sieci rowerowej na Pradze-Południe" (4265 głosów). Najczęściej powtarzającym się projektem będzie "Łąka kwietna" - zostanie zrealizowana aż w 39 miejscach w Warszawie.

Dwukrotnie więcej pieniędzy

Wybierać można było z 1464 projektów. W sumie do wydania na budżet obywatelski na 2016 rok było 51 mln zł. Wybrano 622 projekty. W głosowaniu udział wzięło 172 395 warszawiaków.

To prawie dwukrotnie więcej pieniędzy do wydania niż rok wcześniej. W 2014 roku na inwestycje na przyszły rok można było wydać 26 mln zł.

ZOBACZ WYNIKI GŁOSOWANIA

BUDŻET OBYWATELSKI WZBUDZAŁ CZĘSTO DUŻE EMOCJE:

b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • roweremcałyrok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2015 21:46 ~roweremcałyrok

  zenada~zenada

  Ten budżet nie ma racji bytu, ani żadnego sensu. Szanse na wydanie pieniędzy na jakikolwiek fajny pomysł są znikome bo ci durnie zwani rowerzystami umawiają się na facebooku, forach i portalach internetowych i spamują głosując na wszystko co związane z rowerami. Jak taka banda 5 tysięcy debili się zbierze i każdy zagłosuje na rowerowe projekty to normalni ludzie nie mają szans niczego fajnego wybrać. Nie dośc, że idioci nie płacą żadnych podatków za ścieżki to jeszcze się cieszą, że "barany" (czyli my podatnicy) sponsorujemy im te ścieżki w budżecie z naszych podatków. Jeśli ten budżet ma mieć sens to niech będzie zakaz zgłaszania projektów infrastrukturalnych. Niech będa jakieś parki, place cokolwiek, ale nie ścieżki ani nic związane z rowerami. Może jeszcze niedługo rowerzyści zaczną zgłaszać projekty żeby im czerwony dywan przed wejściem do pracy rozwijać?

 • roweremcałyrok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2015 21:45 ~roweremcałyrok

  zenada~zenada

  Ten budżet nie ma racji bytu, ani żadnego sensu. Szanse na wydanie pieniędzy na jakikolwiek fajny pomysł są znikome bo ci durnie zwani rowerzystami umawiają się na facebooku, forach i portalach internetowych i spamują głosując na wszystko co związane z rowerami. (...). Niech będa jakieś parki, place cokolwiek, ale nie ścieżki ani nic związane z rowerami. Może jeszcze niedługo rowerzyści zaczną zgłaszać projekty żeby im czerwony dywan przed wejściem do pracy rozwijać?


  przecież nikt nie broni przedstawiać swoego projektu na budowę parku itp, a potem namawiania innych na głosowanie? zresztą takie propozycje też w budżecie były.
  nie rozumiem jednak, dlaczego niektórym przeszkadzają ścieżki rowerowe?
  po chodnikach źle, bo rozjeżdżają biednych przechodniów, po ulicy źle, bo strasznie dokuczają utrudzonym staniem w korku kierowcom...latać mają? też nie, bo przecież samoloty...
  zawistny człowieczku (pewnie taksówkarzu), gdybyś umiał czasem pomyśleć to może zrozumiałbyś, że taki rowerzysta też wbrew pozorom człowiek (zwykle pracujący i płacący podatki) będzie chciał się przemieścić i jeśli nie będzie mógł rowerem, to albo wsiądzie ci do komunikacji miejskiej i zajmie twoją miejscówkę, albo wsiądzie do samochodu i znowu zakorkuje ci drogę.
  PS. po dywanie raczej nie jeździłoby się wygodnie (bez względu na kolor), ale np. więcej stojaków na rowery do tych ścieżek?- bardzo chętnie :)
  a Panu radzę ruszyć się czasem - sport zwiększa wydzielanie endorfin, więc daje poczucie szczęścia. myślę, że tego niektórym ciągle skwaszonym (jak Pan) brakuje

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2015 11:25 ~Gość

  Aktywność dzielnic w głosowaniu jest przekłamana. Głosowałam na projekt z mokotowa, bo tam pracuję i byłam zainteresowana zatwierdzeniem konkretnego projektu. Nie mogłam zagłosować tam gdzie mieszkam. Wiele osób postąoiło tak samo.

 • zennonnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2015 11:03 ~zennonnn

  Nie "tak wybrali warszawiacy", ale "to warszawiakom pozwolili wybrać urzędnicy"

 • MichalK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 07:00 ~MichalK

  wtf~wtf

  plac zabaw dla psów... ale się powodzi...

  Właśnie - ludzie nie mają gdzie mieszkać, a będą budować plac dla tych sraluchów po których nawet nie łaska sprzątnąć.

 • MichalK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2015 06:32 ~MichalK

  klara~klara

  Ścieżki rowerowe ? Przecież to robienie wiochy z miasta.

  Bez obrazy - ale sama zapewne przyjechałaś ze wsi skoro rower kojarzy Ci się tylko z tym aby pojechać do sklepu po bułki i mleko.
  Rozumując Twoim tokiem myślenia wychodzi na to że Cała Holandia z Amsterdamem włącznie to kompletna wiocha z krowimi kupami na ulicach - no ale cóż, nowobogackie jaśniepaństwo jest chore jak nie wsadzi d... w samochód i nie pojedzie 2 km do najbliższego supermarketu po zakupy stojąc w korkach.

 • klara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 19:54 ~klara

  Ścieżki rowerowe ? Przecież to robienie wiochy z miasta.

 • AGA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 19:03 ~AGA

  To są plany na przyszły rok a co z realizacją projektu na rok 2015. Co miasto zrobiło z tych projektów które wygrały w zeszłym roku

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 17:39 ~zenada

  Ten budżet nie ma racji bytu, ani żadnego sensu. Szanse na wydanie pieniędzy na jakikolwiek fajny pomysł są znikome bo ci durnie zwani rowerzystami umawiają się na facebooku, forach i portalach internetowych i spamują głosując na wszystko co związane z rowerami. Jak taka banda 5 tysięcy debili się zbierze i każdy zagłosuje na rowerowe projekty to normalni ludzie nie mają szans niczego fajnego wybrać. Nie dośc, że idioci nie płacą żadnych podatków za ścieżki to jeszcze się cieszą, że "barany" (czyli my podatnicy) sponsorujemy im te ścieżki w budżecie z naszych podatków. Jeśli ten budżet ma mieć sens to niech będzie zakaz zgłaszania projektów infrastrukturalnych. Niech będa jakieś parki, place cokolwiek, ale nie ścieżki ani nic związane z rowerami. Może jeszcze niedługo rowerzyści zaczną zgłaszać projekty żeby im czerwony dywan przed wejściem do pracy rozwijać?

 • Annika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.07.2015 15:10 ~Annika

  Jestem rozczarowana, że tak mało pieniędzy poszło na środowisko

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »