Informacje

11.08.2011 19:31 mieszkańcy apeluja do urzędników

Ścieżka rowerowa na Dźwigowej?
"Za mało miejsca"

SERWISY:

Stowarzyszenie Sąsiedzkie Włochy chce, by w trakcie remontu ul. Dźwigowej drogowcy rozpoczęli także budowę ścieżki rowerowej. - Bezpieczna ścieżka jest w tym miejscu oczekiwana od lat – apeluje Jolanta Piecuch, radna dzielnicy. Szanse na jej powstanie są jednak niewielkie.

- Ostatnie zbiorowe wnioski w sprawie ścieżki rowerowej na ul. Dźwigowej składane były przez mieszkańców w listopadzie 2010 roku, nie doczekały się jednak realizacji. Wydaje się, że obecnie mamy najbardziej odpowiedni czas, aby niewielkim wysiłkiem udrożnić rowerową komunikację na tym odcinku – przekonuje Jolanta Piecuch, prezes Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy i radna dzielnicy.

Jak dodaje, ul. Dźwigowa to jedyny przejazd łączący dzielnicę Włochy bezpośrednio z Bemowem. Dziennie przejeżdżają tą trasą tysiące kierowców. - Dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących tamtędy rowerzystów wystarczyłoby namalować pas ruchu dla rowerów bezpośrednio na jezdni na wzór rozwiązań stosowanych powszechnie np. w Amsterdamie, gdyż droga jest w tym miejscu wystarczająca szeroka – uważa Piecuch.

"Projekt tego nie przewiduje"

Drogowcy nie mają jednak dobrych wiadomości dla rowerzystów. – Zakres prac, jakie zlecił Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (to na jego wniosek rozpoczął się remont ul. Dźwigowej – red.) nie przewiduje budowy ścieżki – wyjaśnia Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. Zaznacza jednocześnie, że pismo w tej sprawie trafiło do ZDM przed kilkoma dniami, więc ostatecznej odpowiedzi jeszcze nie ma.

Sobieraj przypomina również dlaczego drogowcy negatywnie zaopiniowali wniosek mieszkańców z 2010 roku. – Tam jest za wąsko. To jest droga wojewódzka i muszą zostać zachowane odpowiednie parametry. Więc, gdybyśmy chcieli wyznaczyć tam ścieżkę, to trzeba by było zlikwidować chodnik – dodaje.

Komputer, Sydney i woda

Remont ul. Dźwigowej rozpoczął się 28 lipca i ma potrwać do końca września. W piątek w ZDM odbyło się spotkanie z wykonawcą, na którym omawiano postęp prac. – W tej chwili trwa palowanie podłoża. To dość mozolne, ale bardzo istotne prace. Nigdy nie ukrywaliśmy, że to niepokorny geologicznie teren – tłumaczy Sobieraj. Czy to oznacza, że remont potrwa dłużej niż zakładano?

Rzecznik ZDM unika jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. – Nam się wydaje, że jak potrafimy siedząc w Warszawie włączyć komputer w Sydney, to już możemy wszystko. Tymczasem woda płynąca pod tunelem na ul. Dźwigowej pokazuje nam, że tak nie jest – odpowiada.

par/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KTOS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2011 21:23 ~KTOS

  Do ~Hejka pociągi to tylko towarowe, bo to jest bocznica towarowa Odolany.
  Jeden chodnik możnaby faktycznie zlikwidować, drugi trochę poszerzony mógłby służyć i pieszym, i rowerzystom.

 • ee

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2011 07:50 ~ee

  a może lepiej zrobić tam Bus pas zamiast ścieżki,na to za[ewne miejsce by się znalazł :-))))

 • ko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2011 14:44 ~ko

  TAK dla ścieżki rowerowej na Dźwigowej! zlikwidujmy chodnik po jednej stronie albo zróbmy ciąg pieszo-rowerowy - przecież piesi w tym miejscu to rzadkość!

 • radna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 22:26 ~radna

  Więcej wiary. W 2009 r. współpraca Stowarzyszenia z ZDM zaowocowała zmianą organizacji ruchu u zbiegu Popularnej i Chrobrego, dzięki czemu poprawiło się bezpieczeństwo na tamtych pasach dla pieszych. Mam nadzieję, że urzędnicy ZDM i tym razem pozytywnie odniosą się do wniosków mieszkańców, w każdym razie bardziej pozytywnie niż kilku ziejących tu nienawiścią komentatorów.
  Może nowatorskie metody, w tym proponowane przez pozytywnych uczestników tej rozmowy sprawią, ze oddolna inicjatywa mieszkańców z 2010 r, (wtedy odrzucona, teraz przypomniana wnioskiem Stowarzyszenia) zainspiruje urzędników do na razie niestandardowych rozwiązań.
  Do wielce złośliwych komentarzy personalnych nie odnoszę się, bo nie dam się wciągnąć w to wąskie środowiskowe bagno. A naprawdę zainteresowanych pracą włochowskich radnych zachęcam do lektury protokołów z sesji i komisji włochowskich na stronie BIP: bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/Dzielnice/Wlochy. Warto wyrobić sobie własne zdanie.
  W każdym razie warto lepiej poznać swój samorząd i jego pracę. W końcu zostali wybrani przez mieszkańców.

 • tunnelmaker

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 21:22 ~tunnelmaker

  Sorry,
  przy obecnym natężeniu ruchu, dwiema czy trzema liniami autobusowymi, i szerokości zaledwie dwóch pasów ruchu, propozycja wydzielenia tam ścieżki dla rowerzystów jest moim skromnym zdaniem świadcząca o braku znajomosci realiów. Chcieć, nie znaczy w tym przypadku móc. Już teraz jadąc tunelem, gdy widzę w ciemnym tunelu kiwajacego się na wybojach rowerzystę, to cierpnę ze strachu. Przecież uważamy, nie chcemy nikomu ani sobie zrobić krzywdy, ale człowiek jest przecież omylny. Przecież rowerzysta jest "miękki", nic go nie zabezpiecza. Zgroza!! Zamiast tego proponuje rozważyć: 1) zlikwidowanie jednego chodnika, a zamiast drugiego zrobić (odgrodzoną barierą) ścieżkę dla rowerzystów - pod warunkiem że będą mozliwe do uzyskania normatywne szerokości, lub 2) przewiercenie przejścia dla pieszych/rowerów obok tunelu, u podnóża nasypów kolejowych (są przecież dwa). Koncepcja trochę szalona, ale przy dzisiejszych technikach drążenia chyba możliwa. Do łaskawego rozważenia. Tylko błagam, nie rowery w tunelu! A przy okazji, nie możnaby wypacykować tego tunelu na jakiś jasny kolor? Jest tak ciemny i ponury, że strach.
  Z pozdrowieniami,
  Włochowianin

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 13:17 ~mark

  12:06 ~krecik

  zasypac tunel i zrobic wiadukt...

  nie wiadukt tylko przejazd ze szlabanami. będzie najtaniej. :-D

 • Hejka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 12:42 ~Hejka

  panowie, rondo turbinowe by sie tam przydalo i tramwaj. Albo skoro tam jezdza pociagi to zrobic stacje PKP? Warszawa Dzwigowa.

 • ajs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 12:12 ~ajs

  Doskonale można tam zmieścić jezdnię z dwoma pasami ruchu i jednostronny ciąg pieszo-jezdny. Trzeba tylko chcieć.

 • krecik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 12:06 ~krecik

  zasypac tunel i zrobic wiadukt...

 • ori

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.08.2011 11:57 ~ori

  Max ma rację. Nie ma sensu się kłócić. Tego typu inicjatywa nie musi być idealna, ale może stanowić punkt wyjścia do dyskusji i wspólnego wypracowania stanowiska, które mogłoby usatysfakcjonować szersze grono.
  Życzę miłego dnia!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »