Informacje

27.07.2017 09:10 jest konkurs

Ściana dla tłumów.
Miasto szuka malarza "patelni"

SERWISY:

 

Twarze powstańców, żonkile, syrenki, portret Chopina, znane stołeczne budowle - to wszystko pojawia się ścianie przy wejściu do metra Centrum. Teraz miasto szuka artystów, którzy będą kontynuować zwyczaj zamieniania "patelni" w galerię sztuki.

Prace mają być miłe dla oka, ale też nieść ważny społeczny przekaz.

– Chcemy oddać patelnię w ręce ludzi, którzy będą potrafili umieszczać na murach treści estetyczne i zajmujące. Ściany patelni pracują 24 godziny na dobę, bo są w sercu miasta – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

"To sztuka, historia i idea w jednym"

Dziś są tam proste, przypominające ikonki grafiki, w nietypowy sposób opisujące historię miasta: pierwszy most przez Wisłę, pierwszy wysokościowiec czy pierwszy bar kebab. Mural przygotowano z okazji otwarcia Muzeum Warszawy, które przeszło remont. Ale na spieszących przez "patelnię" przechodniów czekają bardzo różne obrazy.

W ubiegłym roku spoglądał młody Fryderyk Chopin. W kwietniu ze ścian metra "wyłoniły się" twarze przywódców i najbardziej znanych uczestników powstania w getcie warszawskim: Marka Edelmana, Pawła Frenkla, Cywii Lubetkin, Mordechaja Anielewicza, Szymona "Kazika" Ratajzera.

Kiedy stolica była gospodarzem dużego sylwestra na placu Defilad warszawiaków witał napis "Hello 2017".

"To sztuka, historia i idea w jednym. Wśród tych, które najbardziej zapadły w pamięć można wymienić chociażby dzieło, które powstało z okazji otwarcia Muzeum Warszawy, czy mural "Żonkile" Muzeum Historii Żydów Polskich" - podaje miasto.

Nowe pomysły i współpraca z ratuszem

Teraz miasto szuka osoby, która będzie zarządzać ścianami przy metrze Centrum. Realizowane murale mają wywoływać pozytywne skojarzenia z Warszawą, jako miastem otwartym i zachęcającym do działania.

Osoba, która wygra konkurs prace zacznie w sierpniu przyszłego roku. Wykona siedem murali, z czego cztery według projektów własnych, a trzy według projektów przesłanych przez miasto. Wszystkie wymagają akceptacji Wydziału Ochrony Krajobrazu Miasta.

Oferty można składać do środy, 9 sierpnia, do godz. 12.00.

kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ciekawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 14:55 ~ciekawy

  kto będzie płacił za te malowidła? proszę o uściślenie bo to istotna część tej oferty. czyba nie artysta za prace dostarczone przez miasto? to byłby absurd a nic o tym nie wspominacie...

 • Propozycja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 13:01 ~Propozycja

  Niech znawcy sztuki wynajmą do tej roboty pacykarza, który zeszpecił ulicę Pileckiego na Ursyunowie, " Ozdabiając " jeden z bloków ohydnym muralem, który przedstawia " Czerwone monstrum " w czapce budionnowce, chcące pożreć biedną, bezbronną Polskę. Będzie obrzydliwie, ale za to słusznie ideologicznie.

 • beka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 10:36 ~beka

  Miasto szuka mistrza PATELNI :P

 • pączek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2017 10:05 ~pączek

  Proszę o usunięcie z patelni nigdy nie używanych stojaków rowerowych umieszczonych tam przez sektę rowerową oraz słupa reklamowego i innych radosnych naniesień. Kształt patelni i mur oporowy przy skarpie zaprojektowany został dla ochrony życia i zdrowia a konkretnie do promienia zawracania wozu strażackiego - cysterny. Dobrze że ostatnio ktoś regularnie wysyła tam straż miejską do nielegalnego handlu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »