Informacje

15.06.2011 13:20 "brano pod uwagę kwestie estetyczne"

Schody ze stalowym gorsetem. "Wybraliśmy optymalną metodę"

SERWISY:

 

Wiadomo już, jak i kiedy zostaną naprawione schody na Stadionie Narodowym. - Wybraliśmy optymalne rozwiązanie – przekonuje Karolina Szydłowska, rzeczniczka ALPINE - PBG SA - Hydrobudowa Polska SA.

- Schody zostaną usztywnione stalowym gorsetem. Dotyczy to 15 ciągów schodów – wyjaśnia Szydłowska. Jak ma to wyglądać? - Wykonana zostanie dodatkowa, niezależna konstrukcja stalowa. Trwają rozmowy z potencjalnymi wykonawcami tych robót oraz z projektantem - tłumaczy.

Trzy opcje

Opcja stalowego gorsetu została wybrana z trzech, jakie główny wykonawca przedstawił inwestorowi – Narodowemu Centrum Sportu.

- Wybrana metoda spełnia funkcje konstrukcyjne i wymagania architektoniczne oraz kwestie bezpieczeństwa - zapewnia rzeczniczka głównego wykonawcy i dodaje, że to rozwiązanie nie wpłynie znacząco na wygląd stadionu.

Podobnego zdania jest Janusz Kubicki, członek zarządu NCS ds. wykonawczych.

- Za taką metodą naprawy opowiedzieli się także niezależni eksperci z Politechniki Warszawskiej. Nie będzie żadnej prowizorki. Słupy podpierające schody i żelbetowa belka, na których zamocowane są biegi, zostaną obudowane stalowym płaszczem. Plany przewidują, że prace rozpoczną się 1 lipca i będą równocześnie prowadzone przy 3-4 biegach - wyjaśnił w rozmowie z tvn24.pl.

Jak dodał, architekci już pracują nad rozwiązaniem, które sprawi, że schody obudowane konstrukcją nie będą się niemal różnić od tych, które wsparcia nie potrzebują.

Właściwe prace rozpoczną się za kilka tygodni, bowiem do tego czasu trzeba wykonać szereg prac projektowych, architektonicznych i analiz technicznych. W wykonanie stalowych elementów i ich montaż zaangażowanych będzie kilka firm, a wszystkie prace, których wartość Kubicki ocenił na ponad 10 mln złotych, prowadzone będą na koszt wykonawcy. Wszelkie koszty naprawy poniesie wykonawca.

Do 15 września

We wtorek wieczorem konsorcjum Alpine - Hydrobudowa - PBG doszło w tej sprawie do porozumienia z Narodowym Centrum Sportu, które zarządza stadionem.

Porozumienie zakłada "warunki i terminy zakończenia inwestycji". Przewiduje, że w konsorcjum, które buduje stadion, wiodącą rolę przejmie Hydrobudowa. Zmiana lidera ma przyczynić się do zwiększenia efektywności prac m.in. "poprzez zmiany w kierownictwie budowy i zaangażowanie dodatkowych sił wykonawczych".

Prace naprawcze schodów mają się zakończyć do 15 września, przy czym obciążenia próbne zostaną zakończone do 30 września. Wszelkie koszty naprawy poniesie wykonawca.

Do końca czerwca mają z kolei zostać wprowadzone zmiany w organizacji placu budowy. Miesiąc dłużej potrwa naprawa dylatacji stropów i ścian.

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • g.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2011 07:56 ~g.

  Robicie z tych schodów tragedię. Zawsze coś może nie wyjść, ale ta pomyłka, jak się okazuje, nie jest aż taka straszna. Szybko znaleźli rozwiązanie i je zaraz zaczną wykonywać. To oczywiste też, że wykonawca zapłaci karę, nikt nie ma wątpliwości. Wszędzie zdarzają się błędy, nawet u najlepszych. Lepiej zajmijcie się wiaduktem na Andersa, bo to jest znacznie mniej skomplikowana robota, a opóźnienie już zbliża się do roku.

 • alfi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 21:01 ~alfi

  Bob budowniczy co wszystko spierniczy.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:45 ~Olo

  A PO cały czas ma duże poparcie w sondażach. Czy w Polsce mieszkają najgłupsi ludzie na świecie? Ludzie ogarnijcie się wreszcie, ten rząd czego się tknie to spieprzy. Właśnie ogłoszono, że inflacja już jest 5% - jesteśmy na granicy bankructwa finansowego.

 • geos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 19:30 ~geos

  @ Szymot...chyba jesteś na innej budowie, bo Strabag nie buduje stadionu.

 • luki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 18:12 ~luki

  Hmmm coś mi się wydaje, że za te "nowe" schody zapłacą podatnicy, a za opóźnienie w robocie wykonawca stadionu nie zapłaci ani grosza.

 • LOL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:34 ~LOL

  hahaha dno,,, rozebrać od nowa nie łaska?

 • Szemot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 16:00 ~Szemot

  Plus tego wszystkiego jest taki, że zgodnie z umową za każde 30 dni przedłużenia budowy firma płąci państwu 100 mlnzł!!!! Czyli w końcu coś sie w tej polsce dzieje żeby zacząc trzymać w ryzach. Jak budowano we francji najwyższy na świecie wiadukt W Millau to wykonawca tez miał powiedzian, że za kazdy dzień zwłoki firma płąci 25 000 Euro. Wiadukt oddano dzień przed czasem :-]
  Nie widze np opcji żeby państwo wyciągnęło kase od Strabagu za półroczne opóźnienie wynikające z niczego. Oficjalnie powiedziano, że była sroga zima. Dlatego te 2 miesiące mrozów dały 6 miesiecy opóźnienia. Kierowcy stoją w korkach a Strabag nic sobie ztego nie robi tak jak i urzednicy nadzorujący

 • Uncek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:45 ~Uncek

  To będą najnowocześniejsze słupy ewakuacyjne, za które wykonawca zażąda od zamawiającego dodatkowej opłaty w wysokości 8`130`081,30 zł netto + 23% VAT

 • Bolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 14:15 ~Bolo

  w sumie to dobrze bo jak po mistrzostwach na stadion wrócą ponownie Wietnamczycy to będzie można do słupa sznurek przywiązać z bluzeczkami Nikea albo Adibasa

 • jjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2011 13:48 ~jjj

  SUPER! następna prowizorka w stylu rusztowań podpierających walące się wiadukty Mostu Łazienkowskiego...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »