Informacje

05.04.2011 10:49 RUSZYŁA INWESTYCJA PRZY PLACU BANKOWYM 1

Saski zmienia się w biurowiec
Allan Starski projektuje patio

SERWISY:

Ciągnąca się od dekady modernizacja hotelu Saskiego gwałtownie przyspieszyła. Sprawcą jest były naczelny architekt miasta Michał Borowski, a przy projekcie pomaga hollywoodzki scenograf Allan Starski.

Zasłonięty plastikową siatką hotel przy placu Bankowym od dekady jest placem budowy. Przynajmniej formalnie. Jego właściciel, znany restaurator Artur Jarczyński (należą do niego m.in. działające w parterze restauracje Der Elefant i U Fiszera), kupił budynek razem z pozwoleniem na budowę. A raczej na rozbiórkę - kontrowersyjny dokument zakładał bowiem, że z gmachu zostaną tylko zewnętrzne ściany. I choć realnie w budynku od kilku lat nie działo się prawie nic, to pozwolenie zachowało ważność. Plany inwestora się jednak zmieniły.

Hollywood w Warszawie

- Właśnie dostaliśmy nowe pozwolenie na budowę, uzgodnione ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków - potwierdza Michał Borowski. Były naczelny architekt miasta jest prezesem spółki Plac Bankowy 1, która odpowiada za modernizację budynku. Nowy projekt przygotował Henryk Łaguna z pracowni MAAS, a pomaga mu słynny hollywoodzki scenograf, laureat Oskara - Allan Starski.

- Pan Starski projektuje nowy dziedziniec budynku - zdradza Borowski. - Będzie to urokliwa, otwarta, publiczna przestrzeń z kawiarniami, restauracjami i sklepami - zapowiada i dodaje, że wzorcem dla inwestora jest dostępny dla wszystkich skwer biurowca Metropolitan przy pl. Piłsudskiego. Szczegóły tej części projektu mają jednak zostać ujawnione później. Już wiadomo natomiast, że to nie jedyna zmiana.

Przede wszystkim zamiast hotelu, w budynku znajdą się biura klasy A. Na dziedzińcu stanie dodatkowe skrzydło, przyklejone do ściany dawnego Domu Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Pod nim i pod dziedzińcem znajdzie się dwupoziomowy parking na 50 samochodów. Gotowe są już ściany szczelinowe, a wykonawca zaczął właśnie wywozić ziemię z wykopu.

Budynek będzie też nieco wyższy. - Od frontu tylko nieznacznie podwyższamy strych i dodajemy mansardy. Od strony podwórka będzie dodatkowa kondygnacja - informuje Borowski.

Zdążyć na Euro 2012

Pytany o terminy, Borowski (który przez pewien czas kierował budową Stadionu Narodowego) odpowiada z uśmiechem: - W Polsce jest tylko jeden termin. Euro 2012. I wyjaśnia: - Z częścią restauracyjną chcemy zdążyć na mistrzostwa. Biura zaczniemy wynajmować jesienią 2012 roku.

W ramach starego pozwolenia na budowę Saski został wyczyszczony z pozostałości po hotelu, który działał tu jeszcze w latach 90. i wcześniejszego hotelu garnizonowego. - Ze ścian wyciągnęliśmy kilometry kabli niewiadomego przeznaczenia - relacjonuje Borowski.

Kilka dni temu prace ruszyły już pełną parą. Budżet inwestycji to 25 milionów złotych. Budynek będzie miał 5,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej, z czego biura zajmą około 4 tys.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2011 16:58 ~elton

  Coraz więcej biurowców się tak zmienia. Widzieliście biurowiec, który stawiają na Żeraniu? Business Park Marywilska wygląda imponująco. Szef przenosi tam biuro - czy wasze firmy, również będą tam posiadały swoje siedzimy?

 • Banalski.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2011 21:23 ~Banalski.

  Z budżetem na wysokości 25 mln PLN, ta budowa stanie po pierwszych 6-u miesiącach, kiedy się okaże czego nie ujęto w kosztach ;-) Nawet jeśli projekt przewiduje wyłącznie ściany nośne, a pozostałe do późniejszej arażacji, oczywiście na koszt wynajmującego (hic!). A te znane nazwiska, to właśnie po to, aby narobić szumu wokół tej inwestycji; później i tak da się wszystko odkręcić (przynajmniej w teorii).

 • Daria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2011 12:55 ~Daria

  Swietna pracownia, efekt bedzie imponujacy.Najlepszy adres w Warszawie.
  Warszawa wraca do swietnosci.

 • Maas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2011 10:21 ~Maas

  Generalny Projektant: MAAS Projekt Sp.zo.o
  www.maas.com.pl
  Projekt wewnętrznego dziedzińca: Alan Starski

 • mikolaj_wegier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 14:56 ~mikolaj_wegier

  Projekt zacny, powodzenia!

 • snufkin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 13:18 ~snufkin

  takie niusy to ja chce codziennie~!

 • tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 12:51 ~tomek

  pewnie wyjdzie z tego bożnica.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 11:58 ~Rurex

  Borowski wreszcie jakieś zajęcie znalazł:)

 • d

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 11:56 ~d

  wreszcie..

 • mieszkaniec śródmiescia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2011 11:49 ~mieszkanie…

  Świetnie,świetnie,ale czy ktoś wreszcie mógłby się zainteresować renowacją kamienic tworzacych południową pierzeję Al.Jerozolimskich, między ul.Marszałkowską i ul.Emilii Plater. To naprawde wstyd i hańba. Albo elewacje są w rozsypce, albo od niepamietnych czasów są "remontowane", ku uciesze kolejnych reklamodawców wieszających banery w rozmiarze xxxl. Bedzie obciach na E2012.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »