Informacje

17.07.2014 06:17 Problem z parkowaniem na Saskiej Kępie

Saska Kępa zamienia się
w dziki parking. Będą parkomaty?

SERWISY:

- Zastawione garaże, zniszczone trawniki, problemy z parkowaniem - to chleb powszedni mieszkańców Saskiej Kępy. W petycji do burmistrza apelują o wprowadzenie strefy płatnego parkowania.

Mieszkańcy Saskiej Kępy mają problem nie tylko z hałasem na Stadionie Narodowym, o którym niedawno pisaliśmy, ale też z parkowaniem. Skarżą się, że ulice zmieniły się w bezpłatny parking dla Warszawy.

Właśnie dlatego Komitet Obywatelski Mieszkańców Saskiej Kępy napisał petycję do burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego.

W okresie ostatnich 2 lat, po wprowadzeniu przez władze Stolicy parkometrów na Powiślu, nasze ulice zamieniły się na bezpłatny parking dla Warszawy. Codziennie rano kilka tysięcy kierowców z odległych dzielnic i miejscowości podwarszawskich położonych na wschód i południe od Stolicy parkuje swoje samochody na wąskich uliczkach Saskiej Kępy i podąża do pracy komunikacją miejską - piszą.

Petycję można podpisać elektronicznie, na stronie petycje.pl lub tradycyjnie, w niektórych sklepach na Saskiej Kępie.

"Jakość życia jest niższa"

Mieszkańcy skarżą się też, że ulice Saskiej Kępy są całkowicie zablokowane, chodniki trudne do przejścia, wjazdy do garaży zastawione, a zieleń zdewastowana. A oni sami nie mogą parkować w pobliżu swoich domów.

Jakość naszego życia w miejscu zamieszkania z powodu opisanej sytuacji uległa znacznemu pogorszeniu – przekonują. Na razie podpisało się pod tym 298 osób.

Postulują wprowadzenie płatnego parkowania wzdłuż ulic Saskiej Kępy, bezwzględny zakaz parkowania bez przepustek z urzędu dzielnicy oraz powszechne wprowadzenie ruchu jednokierunkowego, z zakazem parkowania po jednej stronie.

Na stronie, gdzie pojawiła się petycja, są też głosy przeciwne płatnej strefie i petycji.

Bardzo zły pomysł, tylko utrudni życie i podniesie opłaty w związku z mieszkaniem na Saskiej Kępie. Okoliczne restauracje też na tym stracą - napisała Angelika.

Chory pomysł. Ludzie, którzy to wymyślili nie posiadają wyobraźni. Ciekawe jak byśmy żyli gdyby podobne pomysły wdrożono w całej Warszawie - dodał Janusz.

"Problem niejednoznaczny"

O komentarz poprosiliśmy burmistrza Pragi Południe, do którego petycja jest skierowana.

- Znam tę sprawę. Problem nie jest jednoznaczny. Potrzebna jest szeroka dyskusja z wieloma środowiskami mieszkańców Saskiej Kępy. Nie jest prawdą, że tylko osoby spoza osiedla zastawiają chodniki. W niektórych rodzinach są przecież 2, nawet 3 samochody i komu zabronić parkowania? Chodniki zastawiają też firmy, które wynajmują lokale na Saskiej Kępie - mówi tvnwarszawa.pl Tomasz Kucharski.

I dodaje, że nie wszyscy mieszkańcy popierają pomysł wprowadzenia płatnego parkowania na Saskiej Kępie. - Szykuję się do przeprowadzenia szerokiej dyskusji na ten temat. Na 100 procent zrobimy ją po wakacjach, ponieważ teraz nie wszyscy mieszkańcy mogliby w niej wziąć udział - zapowiada, dodając, że sprawa jest otwarta.

W podobnym tonie wypowiada się rzecznik Zarządu Dróg Miejskich. - Sprawę trzeba przeanalizować i nie wykluczamy, że uporządkowanie parkowania na Saskiej Kępie jest konieczne. Przypominam jednak mieszkańcom, że uporządkowanie nie oznacza wyrzucenia "obcych" i przyzwolenia "miejscowym" na dowolne parkowanie. Przykład Ochoty pokazuje, że po uporządkowaniu parkowania miejsc dla aut będzie mniej – mówi Adam Sobieraj.

I dodaje, że ostateczną decyzje w tej sprawie musi podjąć Rada Warszawy.

Powiększyli strefę

Strefa płatnego parkowania powiększona została w kwietniu 2013 roku o Muranów, Mirów, część Ochoty, Pragi Północ i okolice ul. Parkowej. Ze wstępnych obserwacji wynikało, że zrobiło się luźniej na nowym obszarze, ale kierowcy przenosili się za granice strefy.

TAK WYGLĄDA SYTUACJA PO KWIETNIOWYM ROZSZERZENIU STREFY:

OBOWIĄZUJĄCE GRANICE STREFY:

lata/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zwierzak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.09.2015 09:25 ~zwierzak

  Ja jestem osobą niepełnosprawną i jestem za parkometrami na wąskiej Kępie mieszkam na małej ulicy angorskiej kiedy wracam wieczorem do domu to nimam gdzie zaparkować ponieważ jest tu dużo różnych słoików z opcji rejestracja mi zamieszkujących lub wynajmujących mieszkanie i jakby było głosowanie za parkometrami jestem za

 • Lavidamia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2014 13:00 ~Lavidamia


  Mario~Mario

  Ja mieszkam na Saskiej i głosowałem na nie ... płatne parkingi niczego nie rozwiążą .. największe oblężenie SK jest w weekend (parkuje się za darmo) oraz w dniach imprez na stadionie (wtedy obowiązują identyfikatory). Dotknie to finansowo najbardziej lokalesów.
  łysy~łysy

  Finansowo to raczej nie dotknie, bo kto ma samochód to i 30 zł rocznie na abonament wysupła. Dotknie to natomiast utratą znacznej liczby miejsc parkingowych, ograniczeniem do parkowania tylko w ścisłym obszarze, w który nie zawsze będzie wolne miejsce. Zastawionymi autami lokalnymi podwórkami i trawnikami chyba, że wspólnoty mieszkaniowe co się da poogradzają. 1331

  30 zł to zapłaca ci co mają zameldowanie a nie oszukujmy się że gro mieszkańców Saskiej Kępy to ludzie którzy wynajmują mieszkania czy domy- im niestety nikt meldunku nie da i albo się wyniosą albo będą musieli płacić 48 zl dziennie. Albo też ludzie w ogródkach zamaist wystawiać stoliki i parasole organizując kawiarnie po prostu zrobia płatne parkingi.

 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 21:52 ~warszawa

  mieszkam na międzynarodowej i mam ogromne problemy z parkowaniem chociaż to duża ulica. w wakacje luz ale niestety gdy zaczyna się rok szkolny jest to dla mnie problem bo wracam do domu ok 20. wkurzam się bo place tu podatki mieszkam tu cale życie jak moja rodzina i nie mam gdzie zaparkować bo albo rodzina ma po 2 samochody albo rejestrację o jakich nawet pojęcia nie miałam już nie mówiąc o sposobie parkowania. z takimi powinni coś zrobić,

 • Pether

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 13:49 ~Pether

  Klasyczny sposób rozwiązywania problemów i zrzucania z siebie odpowiedzialności przez władze miasta: napuszczanie na siebie nawzajem kierowców, pieszych, rowerzystów, mieszkańców i kogo popadnie.
  To miasto jest także dla kierowców. Samochodem jeździ się nie dla przyjemności, ale z potrzeby. Żaden kierowca nie czerpie przecież radości z tego, że stoi w korkach czy musi szukać miejsca do parkowania.
  Obowiązkiem władz jest zapewnienie wystarczającej liczby miejsc parkingowych. I to tak, by kierowcy nie przeszkadzali mieszkańcom. A nie karanie coraz to nowymi opłatami ludzi, którzy jeżdżą autami. Kierowcy są w Warszawie szykanowani. A władze, wydając pozwolenia na budowę kolejnych biurowców czy centrów handlowych, nie wymagają nawet od inwestorów, by budowali miejsca parkingowe czy poszerzali drogi tak, by nie tworzyły się korki. Najlepszym przykładem - ulica Domaniewska.

 • łysy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 13:31 ~łysy

  Mario~Mario

  Ja mieszkam na Saskiej i głosowałem na nie ... płatne parkingi niczego nie rozwiążą .. największe oblężenie SK jest w weekend (parkuje się za darmo) oraz w dniach imprez na stadionie (wtedy obowiązują identyfikatory). Dotknie to finansowo najbardziej lokalesów.

  Finansowo to raczej nie dotknie, bo kto ma samochód to i 30 zł rocznie na abonament wysupła. Dotknie to natomiast utratą znacznej liczby miejsc parkingowych, ograniczeniem do parkowania tylko w ścisłym obszarze, w który nie zawsze będzie wolne miejsce. Zastawionymi autami lokalnymi podwórkami i trawnikami chyba, że wspólnoty mieszkaniowe co się da poogradzają. 1331


 • wladek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 13:30 ~wladek


  paja~paja

  A taki ładny parking na Stadionie Narodowym jest...
  eizoo~eizoo

  No włąśnie ale ludzie wolą parkowac za darmo niż zapłacić 10 zł za dobę.

  Bo jak zapłacą to im na paliwo do SUV'a nie starczy:-)

 • Ann49

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 11:17 ~Ann49

  Szanowni Internauci,
  Czy ktoś z Was zastanowił się nad sensem powiększania stref płatnego parkowania? Tym sposobem można ową strefą objąć całą Warszawę ale przecież nie o to chyba chodzi byśmy, jak mieszkańcy Warszawy ponosili dodatkowe koszty, kiedy np. muszę podjechać z dzieckiem do przedszkola na parę minut. Problem tkwi w braku parkingów na obrzeżach miasta i sprawnego transportu miejskiego od głównych tras wlotowych, tj. Marek, Siedlec, Otwocka, Janek, etc.
  Strefy płatnego parkowania niczego nie rozwiążą i wiem to z autopsji gdyż w takiej strefie mieszkam. Ktoś kto twierdzi inaczej jest ignorantem, kłamca lub emerytem poruszającym się samochodem od święta.
  Strefa płatnego parkowania skomplikowała mi żywot, gdyż mogę zaparkować jedynie w obrębie 8 parkometrów w przeciwnym razie mogę dostać mandat. Gdy na Starówce w weekend jest sporo samochodów i nie znajdę miejsca do zaparkowania to w poniedziałek rano zamiast iść do pracy muszę przeparkować samochód, gdyż wlepią mi 50 zł mandatu.
  Niestety z dużą ilością samochodów musimy się liczyć we współczesnym świecie. Tylko patrzeć jak zaczną nam przeszkadzać parkujące rowery ...

 • Kon Rafal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 10:20 ~Kon Rafal

  smerf_maruda~smerf_maruda

  Prawda jest taka ze saska kepa powina byc oddzielna dzielnica, a nie podpieto ja pod Prage Poludnie - dzielnice bohemy, inteligencji, zamieszkalej w duzej czesci przez starszych ludzi, dzielnice ze starymi pieknymi domami podpieto pod 'dzika' Prage. Latwo sie domyslic, ze wszlekie inwestycje omina Saska kepe szerokim lukiem, zeby szefostwo Pragi Poludnie moglo sobie leczyc kompleksy.

  I tak 90% uliczek na Saskiej to KOSZMAR - stare domy nieremontowane od wojny (szczegolnie Szczuczynska - jeden koszmarek apartamentowiec na dodatek z wiejska droga dojazdowa nie zmienia obrazu), wiele starych domow zaprojektowanych przez znanych architektow stoi pustych, chocby na pieknej Katowickiej. A mlodzi nie maja gdzie mieszkac (mogliby wynajc od miasta!) ,a nie kazdy jeat Katarzyna Tusk zeby kupic blizniaka na saskiej kepie...Brak koszow na psie odchody - oczywiscie kolejny projekt w ramach farsy partycypacyjnej nie przeszedl i Saska wyglada jak wiocha z psimi odchodami wszedzie. Francuska i Paryska to parkingi dla aut - wywalic stamtad auta!  Inteligencja to tam mieszkała przed wojną. Tak jak na Starej Pradze. Potem ich wysiedlono, zabrano mieszkania i domy i powsadzano - na strej Pradze margines, a na Saskiej ubeków i sbeków. Drugi taki "inteligencki" jest stary Mokotów. Przejeżdzą się przez Saską i Mokotów i już widać tych bogatych starców z własnościowych mieszkań, którzy mają jeszcze działeczki w obrębie Warszawy. Koszmar. Powinno się wysiedlić ludzi pracujących z UB i SB i zasiedlić te rejony młodymi, wartościowymi ludzmi.

 • Mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 10:11 ~Mario

  Ja mieszkam na Saskiej i głosowałem na nie ... płatne parkingi niczego nie rozwiążą .. największe oblężenie SK jest w weekend (parkuje się za darmo) oraz w dniach imprez na stadionie (wtedy obowiązują identyfikatory). Dotknie to finansowo najbardziej lokalesów.

  Bogdan~Bogdan

  Ankieta jednoznacznie świadczy o tym, że 50% oddających głosy nie mieszka na Saskiej Kępie a parkuje tam swoje samochody. Drugie 50% ubolewa nad brakiem miejsc parkingowych, ja też. Najgorsze jest chyba to, że samochody z dużą ilością liter w rejestracji parkują bardzo często zajmując dwa lub więcej miejsca parkimgowe.

 • eizoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.07.2014 10:00 ~eizoo

  paja~paja

  A taki ładny parking na Stadionie Narodowym jest...

  No włąśnie ale ludzie wolą parkowac za darmo niż zapłacić 10 zł za dobę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »