Informacje

26.04.2018 06:34 PARKOWANIE

Saska Kępa nie chce być "park and ride".
Rano zaparkują tylko mieszkańcy?

SERWISY:


Zamiast cichej, kameralnej dzielnicy - spontaniczne "park and ride". Tak wyglądają dziś uliczki Saskiej Kępy. Dlatego mieszkańcy chcą ograniczyć parkowanie "przyjezdnych".

Ścisk na chodnikach, zastawione bramy, zniszczona zieleń. Miejsc parkingowych jak na lekarstwo - nie starcza ich nawet dla mieszkańców. A do tego blisko centrum - wystarczy dojść do tramwaju i przejechać kilka przystanków. Nic dziwnego, że położona poza strefą płatnego parkowania Saska Kępa od lat służy dojeżdżającym z przedmieść kierowcom za parking.

- Te uliczki projektowane były w latach 20. Wtedy samochodów prawie nie było, teraz jest ich masa - rozkłada ręce Przemysław Popkowski ze Stowarzyszenia Obywatelskiego Saska Kępa. Wszyscy - i mieszkańcy, i "przyjezdni" krążą w poszukiwaniu miejsca.

Ci pierwsi odwiedzają też lokalnych urzędników, z kolejnymi propozycjami, jak rozwiązać problem. Wydaje się, że wreszcie znaleźli rozwiązanie.

W jednym kierunku

Nad sprawą od listopada pracował zespół złożony z mieszkańców, aktywistów i przedstawicieli dzielnicowego ratusza. Jego członkowie doszli do wniosku, że na Saskiej Kępie parkowałoby się lepiej, gdyby małe uliczki zamieniły się w jednokierunkowe. - Przybyłoby miejsc dla aut, a ruch by się upłynnił - przekonuje Popkowski.

Zaproponowali między innymi ulice Walecznych i Obrońców. Ale na tym nie koniec. Mieszkańcy chcą bowiem ze swoich miejsc korzystać sami. Przynajmniej w tych godzinach, w których Saską Kępę najmocniej zastawiają kierowcy z innych części miasta i jego okolic.

Najlepszym - według nich - rozwiązaniem będzie strefa ograniczonego parkowania w godzinach 7 - 10. Miałaby działać tak, że na wytypowanych ulicach samochody zostawiliby jedynie mieszkańcy, osoby wynajmujące mieszkania oraz pracownicy pobliskich firm. Wszyscy musieliby w tym celu wyrobić identyfikatory.

Projekt wzbudza jednak wątpliwości nawet wśród mieszkańców. - Niektórzy mają wątpliwości, co do praktyczności tego rozwiązania w kontekście wizyt znajomych, rodzin czy ekip remontowych, które muszą parkować pod domami także w godzinach porannych - przyznaje Popkowski. - W związku z tym wystąpiłem z wnioskiem o wprowadzenie czasowych identyfikatorów właśnie na takie wypadki. Trzeba jednak przeanalizować dokładnie sprawę, by czasowe identyfikatory nie stały się polem do nadużyć - dodaje.

"Sprawa wygląda źle"

O szczegóły zapytaliśmy też w urzędzie dzielnicy. Rzecznik Andrzej Opala przyznaje: - Sprawa parkowania na Saskiej Kępie wygląda źle.

I dodaje, że dzielnica prowadzi już z ratuszem rozmowy o wdrożeniu rozwiązań proponowanych przez mieszkańców Saskiej Kępy. - Istniejące ulice jednokierunkowe pozostaną bez zmian. Biuro Polityki Mobilności i Transportu zatwierdziło już też projekt dla ulicy Obrońców w kierunku Nobla. Miasto planuje wprowadzenie ruchu jednokierunkowego jeszcze na kilku ulicach, ale wolałbym o nich mówić, gdy będą zatwierdzone projekty.

A co ze strefą ograniczonego parkowania? Opala informuje, że burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski także w tej sprawie złożył wniosek do Biura Polityki Mobilności i Transportu. - Liczymy, że strefą objęte będą wszystkie ulice - zapowiada rzecznik.

Tomasz Kunert z urzędu miasta potwierdza jednak tylko, że pisma wpłynęły w poniedziałek do ratusza. Teraz urzędnicy będą musieli je zaopiniować, a to może potrwać.

Parkomatów nie chcieli

Kilka lat temu urzędnicy rozważali inne rozwiązanie problemu - wciągnięcie Saskiej Kępy do strefy płatnego parkowania. Mieszkańcy przekonywali jednak, że akurat tu nie rozwiąże to problemu, ponieważ miejsc jest po prostu tak mało, że ci, których opłaty nie odstraszą, i tak zatkają dzielnicę. Zdania nie zmienili.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ikander

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2018 17:54 ~ikander

  Wjazd tylko dla mieszkańców...
  i BEZ WYJAZDU !

 • Mazowszanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2018 16:10 ~Mazowszanka

  TO sam w Falenicy - granica I strefy ZTM. Wszystkie ulice w pobliżu PKO "usrane" samochodami z rejestracjami WOT - Otwock i okolice.
  Ani przejść przez ulicę ani zaparkować swoje auto pod domem czy pod sklepem.
  A czasem i bramę zastawią

 • ania666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.04.2018 14:24 ~ania666

  identyfikatory dla mieszkańców i parkomaty dla gości

 • Zwos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 21:33 ~Zwos

  greg~greg

  a może wystarczy jak straż miejska zacznie karać za źle zaparkowane samochody?

  Moze by do tego dodac policje. W koncu to przepisyruchu drogowego. Policja ignorujaca zle zaparkowany samochod oznacza bezprawie. Bloczki mandatowe dla trepow z prewencji i oprocz robienia tlumu pod pomnikiem smolenskim moga troche kwitkow porozdawac.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 18:53 ~warszawiak

  Najlepiej zrobić kilkupiętrowy parking na Stadionie. Przynajmniej był by SENSOWNIE wykorzystany!

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 18:12 ~Piękny Roman

  joy~joy

  Nie rozumiem dlaczego w tym mieście nikt nie wpadnie na pomysł:
  1. wybudowania na obrzeżach parkingów Parkuj i Jedź - myślę,że w dużej mierze rozwiązałoby to problem nadmiernej ilości samochodów wjeżdżających do miasta
  - przykład Radzymińskiej która jest teraz totalnie zapchana codziennie niezależnie od pory dnia - sporo samochodów parkuje pod M1 i przesiada się do komunikacji,a druga część parkuje pod OBI i robi to samo. Niedługo oddają metro na Targówku i już widzę jak będą wyglądały te uliczki i zieleń po parkowaniu wokół stacji.
  2. parkingi dla mieszkańców i przyjezdnych podziemne. Np w Barcelonie prawie pod każdą kamienicą takie są. U nas to jeden wielki problem a od mieszkańców wymaga się,że jak już mieszkają blizej śrómdmieścia to nie powinni mieć samochodu...Niestety dzielnice takie jak Żoliborz, Muranów czy wspomniana Saska się nie powiekszą o miejsca parkingowe inaczej niż parkingi podziemne.
  Wiem wiem zaraz zostanę zaatakowana,że jak mieszkasz w mieście to auto nie jest potrzebne..

  Ja Cię zaatakuje...... masz 100% racji, chociaż oprócz parkingów trzeba też zrobić inne zniechęcacze, np. ograniczyć firmom możliwość wciągania kosztów parkowania w koszta działalności, zupełnie lub do jakiejś kwoty powyżej której trzeba już płacić z zysku.

 • nie_kod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 17:55 ~nie_kod

  BBB~BBB

  Warszawa to miasto. W mieście ludzie przemieszczają się, żeby coś załatwić, coś kupić, kogoś odwieźć lub odebrać. Saska Kępa to taka sama część miasta jak każda inna. Nie rozumiem pretensji tamtejszych mieszkańców. Chcecie mieć "miasto prywatne?" Rozumiem, że wy też nigdy nie będziecie odwiedzać innych dzielnic i w nich parkować???


  ale odwiedzanie a robienie sobie codziennego parking to dwie różne sprawy. Szkoda, że nie widzisz różnicy a się wypowiadasz

 • Waldek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 17:41 ~Waldek

  Czyli parkowanie na Saskiej Kępie będzie tylko dla mieszkańców. Ale idźmy za ciosem. Parkowanie na Pradze, tylko dla Prażan, Parkowanie na Mokotowie, tylko dla mieszkańców, Na Targówku tylko dla mieszkańców, itp, itd. Tak więc już niedługo każdy kto będzie miał samochód będzie go spokojnie mógł postawić pod swoim domem, bo będzie miał miejsce, ale nigdzie nim nie pojedzie, bo w innej dzielnicy są miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców.

 • Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 17:28 ~Paweł

  joy~joy

  2. parkingi dla mieszkańców i przyjezdnych podziemne. Np w Barcelonie prawie pod każdą kamienicą takie są.

  Wszyscy u nas tego chcą. Tylko nikt nie chce, żeby budowali taki parking pod jego domem. Poza tym przy budowie czegokolwiek podziemnego w lewobrzeżnej części miasta, to albo budynki pękają, albo znajdują jakieś niewybuchy. Zresztą na takim Żoliborzu parking podziemny jest, tylko bezużyteczny :)

 • mieszkatu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.04.2018 15:38 ~mieszkatu

  Metro Racławicka zapraszam rano, to jest jeden wielki parking

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »