Informacje

08.02.2017 18:39 poszerzenie Warszawy

Sasin zapowiada: wybory 2018
już w metropolii warszawskiej

SERWISY:

Jacek Sasin chce, by wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się już w nowej metropolii. Daje sobie rok na przygotowanie ostatecznego projektu ustawy. A wojewoda Zdzisław Sipiera zapowiada, że nie będzie blokował lokalnych referendów, o ile będą organizowane "w granicach obowiązującego prawa".

- Jeśli osiągniemy porozumienie, które będzie skutkować przyjęciem nowej ustawy metropolitalnej, a ustawa będzie tworzyła nową jednostkę samorządu terytorialnego, to nowe wybory powinny odbywać się już do tych nowych organów - zapowiedział Jacek Sasin.

W czasie konferencji prasowej, na której wystąpił wspólnie z wojewodą mazowieckim, Sasin zaznaczył też, że że ustawy nie można przyjąć "na miesiąc przed wyborami". Stwierdził jednak, że jest jeszcze czas. - To jest grubo ponad rok, możemy sobie pozwolić na spokojną pracę - dodał.

Spotkanie z samorządowcami

Z kolei wojewoda Zdzisław Sipiera odniósł się do kwestii referendum. - Jeśli pojawiają się informacje, że wojewoda ma coś uchylić, to dementuje to. Moją rolą jest, żeby strzec przepisów prawa polskiego, a nie żeby czegokolwiek zabraniać – powiedział. Jego zdanie, jeśli gminy chcą przeprowadzać referendum – mają do tego prawo. Jednak muszą robić to w granicach obowiązującego prawa.

Odniósł się też do ewentualnych pytań referendalnych. Przyznał, że te, które mówią o ewentualnym włączaniu gmin do Warszawy nie nawiązują bezpośrednio do projektu PiS. - Będę się nim przyglądał, ale nie z punktu widzenia politycznego, jak niektórzy sugerują – zapewnił.

"Dobre spotkanie"

Przed konferencją wojewoda wraz z Jackiem Sasinem zaprosili na spotkanie przedstawicieli gmin, które miałyby tworzyć metropolię warszawską. - To było bardzo dobre spotkanie. Jego intencją było rozpoczęcie dyskusji nad konkretnymi zapisami, które będą tworzyć nowe prawo dotyczące utworzenia metropolii - powiedział wojewoda.

Sasin stwierdził zaś krótko: - To nie jest projekt, który finalnie w takim kształcie będzie procedowany. Mieliśmy świadomość, że ten będzie wymagał zmian, nawet daleko idących.

Poinformował też, że samorządowcy chcą utworzenia metropolii, choć "nie w takim kształcie". – Padła też deklaracja, że włączą się w prace nad projektem ustawy – dodał.

Przyznał, że jedną z głównych wątpliwości lokalnych władz była utrata samodzielności i zapewnił, że "takich planów nie ma".

Poseł zapowiedział też kolejne konsultacje, które mają się odbyć za trzy tygodnie. - Założeniem było, by ustawa funkcjonowała od przyszłej kadencji samorządu, więc mamy jeszcze dużo czasu - uzupełnił.

Relacja burmistrza

Spotkanie było zamknięte dla mediów. Relacje na Twitterze prowadziła jednak Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina. Z jej wpisów wynika, że samorządowcy są sceptyczni do pomysłu przyłączenia gmin do Warszawy.

"Mieszkańcy żądają, żebym bronił ich interesów; jestem prawnikiem, trudno to nazwać ustawą" – miał powiedzieć prezydent Pruszkowa. "Jest bardzo dużo znaków zapytania. Mieszkańcy są zaniepokojeni" – dodał przedstawiciel powiatu otwockiego.

Inni samorządowcy mieli wypowiadać się w podobnym tonie. Za ustawą była natomiast – jak wynika z wpisów Radwan – burmistrz Sulejówka.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski powiedział po spotkaniu, że intencja samorządowców jest jasna: wycofanie projektu ustawy. - Pojawia się pewien dwugłos. Z jednej strony mówi się o konieczności utworzenia metropolii, a z drugiej wrzuca ustawę o ustroju Warszawy - przyznał.

- Dostaliśmy deklarację, że rzeczy które są niezgodne z naszą intencją, mają z tej ustawy zniknąć. Z tymże wówczas z tej ustawy nic by nie zostało - podsumował Olszewski.

Inicjatywa radnych

Decyzje o przeprowadzeniu referendum podjęła w ostatni poniedziałek Rada Warszawy. Z inicjatywą wyszła Platforma Obywatelska wraz z niezależną radną Pauliną Piechną-Więckiewicz. Radni PiS-u zagłosowali przeciwko, przekonując, że jest zbyt wcześnie.

Ostateczną decyzję podejmie jednak wojewoda mazowiecki, bo to on - jako organ wyższego szczebla - ocenia uchwały rady miasta pod kątem prawnym.

Pytanie zaproponowane przez PO brzmi "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod nim umieszczone mają zostać dwie odpowiedzi: TAK lub NIE.

kw/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Bog1948

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 18:43 Bog1948

  Kochani prosze sie nie dziwic a co ma powiedziec czlowiek ktory juz wszystko PRZEGRAL reakcja tego pana to jakby dac malpie brzytwe do reki i powiedziec ogol sie bez zadrasniecia kochana.!!!!!!!!!!!!!!!

 • anonim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 14:53 ~anonim

  Cobyś się Sasin nie zdziwił. Mieszkam od 10 lat w Legionowie. Latarnie zaczęły świecić żarówkami LED, zrobiono wiadukt, przejazd pod torami, most nad torami w innym miejscu, remont 2 dworców, na 3 postawiono na razie ławki, poszerzono chodniki, wybudowano ścieżki rowerowe, powstał nowy dworzec, parking koło dworca, połączenie drogą między 2 dworcami której nie było, tężnia solna, Arena Legionowo, zmodernizowano PEC, co roku powstaje kanalizacja do nowych domów i wodociągi, za środki z unii można wymienić ogrzewanie na gazowe (oddają 100% za piec i podłączenie w drodze) itd. itp. A co mi Pisior na stołku zaoferuje? No co? Sasin będziesz płakał. Zagłosuje na nie Pis'a. Ale jak będziesz liczył głosy to i tak twój kandydat będzie miał 95% poparcia jak w Rosji Putin co wie ile jest na niego głosów zanim zostaną policzone. Oby cię ścieli toporem na rynku za zdradę stanu za te 2,5 roku.

 • dcddc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.02.2017 11:46 ~dcddc

  panie Sasin a moze by tak od morza az do Tatr te wybory w Warszawie?

 • plażowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 23:16 ~plażowicz

  A może by tak Warszawę z dostępem do morza?? Jak się nie da, to kawałek Mazur też będzie spoko ;) a od południa górami się otoczmy! Tylko Kraków jakoś trzeba ominąć bo się pogniewają na nas jeszcze bardziej ;)

 • strus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 22:38 ~strus

  Przyłączcie Siedlce - tam jest dużo PIS-owców

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 22:18 ~Toms

  Wbrew temu co może się wydawać PiS, afera reprywatyzacyjna nie jest argumentem by powiększać Warszawę i sztucznie zwiększać ich szansę na wygraną.
  Jeśli HGW czy inni urzędnicy są bezsprzecznie winni to należy ich sprawiedliwie osądzić.
  Warszawiacy chcą sami podjąć decyzję kogo umieścić we władzach miasta.

 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 21:20 ~Konrad

  PiS sam sobie strzela w stopę. Tym zagraniem straci poparcie w przyległych gminach i P. Sasin będzie miał fajne "wybory".

 • Metrupolii NIE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 20:18 ~Metrupolii NIE

  Tylko mieszkańcy powinni decydować czy chcą metropolii i Sasina za metropolite. On juz tak obrusł w tłuszczyk i bute ze jak pluja na niego to mówi ze deszcz pada. Nie dostrzega ze podciął sobie gałąź a przy okazji zniechecił wyborców. Cała zagrywka z panią Watz ma na celu przykrywkę innych tematów zeby wytłumic zły wizerunek ob_ranego tematu metropolitaryzmu Sasina.

 • El Kozako

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 20:08 El Kozako

  Makało~Makało

  Pojutrze 82. miesięcznica, a w sobotę 357. tygodnica. To trzeba mieć na uwadze.


  Ponoć na setną miesięcznicę szykują inscenizację katastrofy smoleńskiej. Jeszcze jeden Tupolew został to go rozbiją. W przyszłym roku będą szukać statystów, których wsadzą do samolotu.

 • rem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 19:59 ~rem

  Proszę o włączenie do metropolii CZęstochowy odpadnie pielgrzymka w sierpniu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »