Informacje

16.03.2017 16:05 pis prowadzi konsultacje

Sasin: ustawa metropolitalna w tym roku. Rozmowy z samorządowcami

SERWISY:

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiery zorganizował konsultacje z przedstawicielami gmin wymienionych w dotychczasowej propozycji PiS dotyczącej utworzenia metropolii warszawskiej. Wcześniej wojewoda spotkał się z wiceprezydentem Olszewskim. Z kolei Jacek Sasin zapowiedział, że ustawa powstanie do końca roku.

Olszewski relacjonował po spotkaniu, że podczas rozmowy u wojewody apelował o przełożenie czwartkowych konsultacji z samorządowcami. Przypomniał że w czwartek Rada Warszawy zajmuje się budżetem miasta.

Rozmowa musi być normalna, spokojna

W rozmowach obok wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego uczestniczyli między innymi włodarze Legionowa i Podkowy Leśnej. Wspólnie zaapelowali o spokojny dialog i więcej konsultacji w sprawie tworzenia stołecznej metropolii. Zdaniem Olszewskiego, projekt nowej ustawy dla Warszawy powinien przygotować rząd, nie posłowie PiS.

- My absolutnie nie wykluczamy pogłębiania, szukania rozwiązań współpracy metropolitalnej, a zakładamy, że ta rozmowa musi być normalna, spokojna - podkreślił wiceprezydent Warszawy. Zarzucił wojewodzie, że nie traktuje samorządowców w sposób partnerski.

Olszewski poinformował również, że podczas spotkania z Sipierą zwrócił się o to, by to rząd, a nie posłowie PiS, przygotował i przedstawił projekt ustawy w sprawie metropolii warszawskiej. Przypomniał, że podobna ustawa dla Śląska - uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm, którą teraz zajmuje się Senat - byłą inicjatywą rządu Beaty Szydło.

- Naprawdę nie widzimy powodu dlaczego pan wojewoda i pan poseł Jacek Sasin nie mogą przekonać swoich kolegów posłów żeby nie traktować Warszawy i metropolii warszawskiej jako gorszy sort. Chcemy być traktowani tak samo - podkreślił wiceprezydent Warszawy.

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) ocenił, że zwołane przez Sipierę konsultacje jako "fasadowe". Jak mówił, do tej pory - mimo wcześniejszych próśb i pytań - nie otrzymał od wojewody żadnych analiz finansowych dotyczących zmian granic stolicy. - Tych analiz po prostu, wydaje mi się, że nie ma - dodał samorządowiec.

"I wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci"

W jego ocenie, projekt PiS zmierza do stworzenia "kolejnej biurokratycznej struktury". - W Polsce mamy bardzo dużo biurokracji, bo jest samorząd gminny, powiatowy, wojewódzki. Jest mnóstwo administracji i jeszcze czapa aglomeracyjna - mówił Smogorzewski.

Za oszustwo uznał zapowiedzi autorów projektu PiS, że rozwiąże on np. problemy komunikacyjne ościennych gmin. - Mówi się mieszkańcom, że przybędzie autobusów, przybędzie pieniędzy i wszyscy będą piękni, młodzi i bogaci - ironizował prezydent Legionowa.

On również, podobnie jak Olszewski, przekonywał że metropolia jest potrzebna, jednak prawo w tej sprawie nie powinno być "robione na wariata, na kolanie".

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński zarzucił wojewodzie "próbę upolitycznienia" czwartkowego spotkania, które - w jego ocenie - przypominało "zebranie partyjne".

Pierwsze spotkanie u wojewody mazowieckiego z samorządowcami ws projektu dot. ustroju Warszawy odbyło się na początku lutego. Poseł PiS zadeklarował wówczas gotowość do prac nad projektem ustawy, w których mieliby brać udział także samorządowcy zainteresowanych gmin i zapowiedział, że odbędą się kolejne konsultacje.

"Ustawa jeszcze w tym roku"

Ustawa w sprawie metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy mogły zafunkcjonować przed wyborami samorządowymi - powiedział poseł PiS Jacek Sasin po czwartkowych rozmowach z samorządowcami z Mazowsza.

- Realnie, żeby ta ustawa mogła zafunkcjonować w kontekście wyborów samorządowych, to ona musi skutecznie wejść w życie przed końcem tego roku. Ponieważ mówimy nie tylko o samym fakcie wyborczym, ale też o konieczności pewnego zakresu czasowego przygotowania takich zmian - mówił Sasin na konferencji prasowej po spotkaniu.

Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku.

- Te kilka miesięcy jest niezbędne - podkreślił poseł PiS. - Zakładam, że koniec tego roku to jest ten najdalszy moment, kiedy ta ustawa powinna być uchwalona - dodał.

Sasin wraz z wojewodą mazowieckim poinformowali, że w połowie przyszłego tygodnia powinny ruszyć dalsze konsultacje dotyczące projektu ustawy autorstwa PiS. Konsultacje mają potrwać co najmniej półtora miesiąca, a do wakacji powinna zakończyć się ich ocena.

 

Wojewoda unieważnił też uchwałę o referendum:

PAP/kz/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 23:50 ~ewa

  semmsemm

  A z kim Sasin robi te konsultacje?  Chyba sam ze sobą.

 • fretijk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 23:00 ~fretijk

  Czas rozgonić sitwę PO-PSL z samorządów.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 20:16 ~Andrzej

  "Sasin: ustawa metropolitalna w tym roku."
  Niedoczekanie twoje popaprany człowieczku.
  Niezgadzający się na to mieszkańcy wszystkich gmin nie pozwolą na to.

 • asz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 19:26 ~asz

  Sasin won do Ząbek tam sobie rób zamieszanie

 • Ziemi im za mało

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 19:26 ~Ziemi im za mało

  Warszawa przeżyła powstanie - została odbudowana. Mam nadzieje że przezyje zamach PISu. Hitler nie zdołał zniszczyć ducha Warszawy to i sasin z wojewodą mazowieckim i kaczyńskim nie zdołaja zniszczyć ducha warszawiaków. Zamachy na Warszawę tych pisewiczów maja jeden cel. Obsadzić na górze swojego człowieka z PIS. Byle jakiego, marnego, bez pojecia ale z PISu. Chca się dorwać do władzy żeby niszczyc a nie budować. Będą w imie prawa rozkradali to co zostało w ostatnich latach zbudowane. Mosty z unią Europejska juz spalili. Europa pokazała im faka a nawet 27 faków. A oni swoje że maja rację. Powtarzaja to jak nawiedzeni głupcy.

 • dfgdg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 19:22 ~dfgdg

  Piękny jak Sasin spod Warszawy!

 • biki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 19:17 ~biki

  Nikt nie chce powiększenia Warszawy, dotarło do tych nadętych mord?! REFERENDUM!!!

 • strachusmortus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 17:30 ~strachusmortus

  semmsemm

  A z kim Sasin robi te konsultacje?

  Z kotem prezesa?

 • semm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2017 17:07 semm

  A z kim Sasin robi te konsultacje?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »