Informacje

31.10.2017 21:47 odpowiada wiceprezydentowi warszawy

Sasin ponagla w sprawie pomników. Apeluje o "usunięcie bezczynności"

SERWISY:


Jacek Sasin domaga się wyznaczenia przez Radę Warszawy lokalizacji pomników smoleńskich. Twierdzi, że Hanna Gronkiewicz-Waltz blokuje społeczną inicjatywę "nie przedstawiając przy tym żadnych merytorycznych argumentów, a jedynie kierując się (...) swoją osobistą niechęcią".

W przesłanym we wtorek Polskiej Agencji Prasowej liście Jacek Sasin, w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010, odpowiedział zastępcy prezydent Warszawy Michałowi Olszewskiemu na jego pismo z 30 października tego roku. Domaga się skierowania wniosków lokalizacyjnych pod obrady Rady Warszawy.

Wiceprezydent Michał Olszewski w swoim piśmie poinformował, że uchwałą z kwietnia 2015 roku rada zdecydowała o "lokalizacji Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu, który powstanie w miejscu obecnej pętli autobusowej u zbiegu ulic Trębackiej, Moliera i Focha". I dodał, że inne lokalizacje upamiętnień byłyby sprzeczne z tą uchwałą.

"Prezydent uniemożliwia podjęcie uchwały"

"Zrozumiałym jest dla Społecznego Komitetu, że zaproponowana przez nas lokalizacja Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. różni się od miejsca wskazanego w uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 kwietnia 2015 r. Stąd też Komitet wystąpił do radnych, aby ci mieli możliwość zmiany swojego stanowiska ze względu na obiektywne przeszkody wstrzymujące powstanie upamiętnienia na wskazanej uprzednio działce. O konieczności podjęcia takiej zmieniającej uchwały Rady Miasta wspomina Pan zresztą w swoim piśmie" - zuważył Sasin.

I zwrócił uwagę, że "Prezydent m.st. Warszawy swoją decyzją o nieprzekazaniu tego wniosku uniemożliwia podjęcie stosownej uchwały Radzie Miasta Stołecznego Warszawy". Dalej przypomina, że prezydent Warszawy wraz ze swoimi zastępcami "powinna wykonywać uchwały Rady Miasta, a nie uniemożliwiać podjęcia rozstrzygnięcia przez Radę Miasta".

"Blokuje ważną inicjatywę"

"Zdumienie musi budzić fakt, że wybrany przez mieszkańców m.st. Warszawy Prezydent, swoim zaniechaniem blokuje ważną społeczną inicjatywę, finansowaną całkowicie ze zbiórki publicznej, nie przedstawiając przy tym żadnych merytorycznych argumentów, a jedynie kierując się, jak podejrzewamy, swoją osobistą niechęcią" - czytamy w odpowiedzi Sasina.

"Szczególne zaniepokojenie Społecznego Komitetu wywołuje także pominięcie w piśmie Pana Prezydenta wniosku o lokalizację Pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jak doskonale Pan Prezydent wie, Rada Miasta Stołecznego Warszawy nie zajmowała jeszcze stanowiska w sprawie upamiętnienia w przestrzeni publicznej Warszawy tej tak zasłużonej w historii Polski i Warszawy osoby. Brak przekazania wniosku przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy uniemożliwia podjęcie działań przez Radę Miasta oraz de facto ogranicza kompetencje samej Rady Miasta Stołecznego Warszawy. Jest to tym bardziej zdumiewające i niezrozumiale, że po katastrofie smoleńskiej, Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała śp. Lechowi Kaczyńskiemu tytuł honorowego obywatela Warszawy w uznaniu Jego szczególnych zasług dla Stolicy" - podkreśla.

I apeluje o "usunięcie dotychczasowej bezczynności i bezzwłoczne skierowanie obu wniosków do rozpatrzenia przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy".

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o propozycji zorganizowania referendum w sprawie pomników smoleńskich:

PAP/mp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • werty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.11.2017 19:02 ~werty

  Świetna lokalizacja. Sasin będzie mógł po molierowsku odtrąbić, że Kaczyński nie strzeli focha na tą lokalizację.

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 23:49 ~MKO

  Niech Sasin zajmie się swoją wiochą i odczepi się od Warszawy.

 • Wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 17:40 ~Wprost

  warszawiak~warszawiak

  My, Warszawiacy, także nalegamy. NIE ZAŚMIECAĆ WARSZAWY BYLE CZYM!!!! WYMAGAMY REFERENDUM W TEJ SPRAWIE!

  Spokojnie, już nie ma tęczy na pl. Zbawiciela.

  PS.Mówi ci coś słowo "netykieta"?

 • ciul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 16:18 ~ciul

  Postawić pomnik Kim Ir Sena, i wykuć na nim właściwy napis. SUBITO !

 • basiaw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 14:24 ~basiaw

  Temat ten coraz bardziej wywołuje u wielu odruch wymiotny. Im dłużej pis będzie naciskał i chciał się przypodobać kaczorowi, tym więcej warszawiaków będzie temu przeciwnych!!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 13:02 ~warszawiak

  My, Warszawiacy, także nalegamy. NIE ZAŚMIECAĆ WARSZAWY BYLE CZYM!!!! WYMAGAMY REFERENDUM W TEJ SPRAWIE!

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 11:41 ~Adam

  Panie Sasin, ile jeszcze ludzie mają płacić na pańskie głupie pomysły? Niech pan powie ile kosztowała kampania Wielkiej Metropolitarnej Warszawy? Jaki będzie łączny koszt wybudowania nikomu nie potrzebnych pomników? Czy domyśla się pan co będzie się działo kiedy pomniki już powstaną i pańscy oponenci będą obrzucać kałem pańskie pomniki? Ile dodatkowych środków trzeba będzie dołożyć by zabezpieczyć porządek wokół tych pomników, tj. policja, monitoring, itp. Kto ma za to płacić?

 • pajace

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 11:15 ~pajace

  Pomniki owszem ale tylko Lewandowskiego!

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 10:32 ~Piotr

  Raport komisji Millera jest niewiarygodny.

 • Olszewski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2017 09:37 ~Olszewski

  Rada m.st. Warszawy Uchwałą nr IX/177/2015 z 9 kwietnia 2015 r. zdecydowała o lokalizacji Pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na placu, który powstanie w miejscu obecnej pętli autobusowej u zbiegu ulic Trębackiej, Moliera i Focha.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »