Informacje

02.02.2017 12:32 Projekt PiS

Sasin o nowej ustawie warszawskiej. "Gminy zachowają niezależność"

SERWISY:


- Wszystkie gminy zachowają niezależność, władze gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach, a nowa jednostka przejmie zadania powiatu - powiedział poseł PiS Jacek Sasin, odnosząc się do projektu ustawy o ustroju Warszawy.

Według projektu, miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Na dotychczasowych zasadach

Jacek Sasin, który pilotuje ten projekt, powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że po wprowadzeniu zmian, wszystkie gminy zachowają swoją niezależność, a władze tych gmin będą wybierane na dotychczasowych zasadach.

- Wszystkie kompetencje, które realizują gminy, będą w dalszym ciągu realizowane na poziomie gminnym. Te gminy będą miały swoje budżety, konstruowane, według tych założeń, które są regulowane w ustawie o samorządzie gminnym - podkreślił.

Dodał, że projekt ustawy autorstwa PiS, "nie dotyczy jakichkolwiek zmian (dotyczących) samorządności na poziomie podstawowym, gminnym".

Jak zapowiedział polityk PiS kompetencje nowej jednostki w zdecydowanej większości będą odpowiadały tym jakie obecnie mają powiaty. Ponadto koordynować ma działania związane z planami zagospodarowania przestrzennego czy gospodarki wodno-ściekowej. - Ale w dalszym ciągu kompetencje decydujące będą w zakresie gmin. To, co z poziomu gmin zostanie przeniesione na poziom jednostki metropolitalnej to komunikacja – dodał Sasin.

Jednolita komunikacja

- Będziemy mieli jedną komunikację zbiorową, z jednym biletem dostępnym na całym obszarze metropolitalnym, ta komunikacja będzie zarządzana przez Zarząd Transportu Miejskiego na poziomie metropolii warszawskiej, czyli miasta stołecznego Warszawy - powiedział.

Do czasu uruchomienia jednolitej komunikacji umowy zawarte przez samorządy przejmie ZTM.

- Nie ma niebezpieczeństwa, że będzie okres kiedy mieszkańcy podwarszawskich miejscowości zostaną pozbawieni środków transportu - deklarował Sasin.

Nowy związek metropolitalny ma dostawać z budżetu krajowego 2 procent z podatków PIT na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.

Ponadto miasto stołeczne jako powiat stanie się organem założycielskim dla szkół ponadpodstawowych. Polityk PiS przekonywał na konferencji prasowej, że tych w obecnych powiatach brakuje, przez co większość uczniów zmuszona jest dojeżdżać do nich do Warszawy. - Zarządzanie z poziomu miasta stołecznego pozwoli na racjonalne gospodarowanie siatką szkół - dodał Sasin.

Dziury w Pruszkowie i w Wołominie

Polityk przekonywał, że inwestycje lokalne pozostaną w kompetencjach gmin i dalej będą przez nie realizowane. Sama ustawa ma według niego usprawnić przeprowadzanie projektów ponadlokalnych.

- Nie będzie tak, że dzisiejsza gmina Warszawa będzie decydować czy załatać dziurę w Wołominie czy w Pruszkowie. Z poziomu miasta stołecznego Warszawy będą planowane i przeprowadzane jedynie duże inwestycje obejmujące obszar więcej niż jednej gminy. Dzisiaj nie da się dogadać pomiędzy gminami podwarszawskimi a Warszawą  – powiedział polityk PiS.

Otwarta pozostaje kwestia sposobu wyborów nowych władz w układzie metropolitalny. Jacek Sasin zapowiedział, że zaproponowany w projekcie ustawy skomplikowany system wyborów do nowej Rady Warszawy zostanie zmieniony na proporcjonalny.

- Aby zabezpieczać interesy wszystkich podmiotów. Wsłuchujemy się w głosy polityków i komentatorów. Być może taka konstrukcja rady spowoduje utrudnienie podejmowania decyzji, a my chcemy a proces decyzyjny był sprawny - tłumaczył.

Dyskusja w szerokim gronie

Sasin odniósł się do zarzutów o brak konsultacji przed złożeniem projektu. Zapowiedział, że odbędzie się dyskusja "w szerokim gronie" nad nim podczas prac sejmowych.

- W tej chwili zostały już skierowane zapytania do wszystkich organizacji samorządowych, skupiających samorządy, o opinie na temat ustawy, będziemy w Sejmie nad nimi deliberować - powiedział poseł PiS.

Zaznaczył, że na posiedzenia sejmowych komisji będą zapraszane "zainteresowane grupy społeczne".

Warszawa jeszcze z Mazowszem

Sasin był pytany, czy PiS planuje wyłączenie Warszawy z Mazowsza. - Uważamy, że taki podział jest podziałem celowym, ale na tym etapie dzisiaj nie będziemy go przeprowadzać. Został przeprowadzony podział statystyczny. To wystarcza, żeby cele przez nas oczekiwane zostały osiągnięte, czyli pozyskanie dla Mazowsza, poza metropolią warszawską funduszy europejskich. Żadne prace nad wydzieleniem aglomeracji warszawskiej z Mazowsza nie są prowadzone - powiedział.

Dziennikarze pytali też posła PiS o to, czy przed wprowadzeniem projektu, powinny odbywać się referenda w gminach, które zostaną wcielone do metropolii. - Ta ustawa nic nie zmienia w zakresie działania gmin. Referenda są organizowane, kiedy gmina miałaby być zlikwidowana, połączona z inną gminą. (...) W tym przypadku nie zostały zaplanowane żadne działania, które zmieniają cokolwiek w działaniu samorządu gminnego, więc nie ma powodu, żeby tego typu akcje podejmować - powiedział Sasin.

PAP/sk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rysiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 16:48 ~Rysiek

  Jacek kocham twój nosek!!!

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 15:13 ~waw

  żałosna manipulacja wyborami na prezydenta WARSZAWY. tfu

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 12:26 ~Jacek

  Ten Pan powinien byc Naszym przedydentem ! Ustawa bardz odobra ! I Tka pruszkow i inne miejscowosci to nie formalna Warszawa. Ciesze sie ze jest PIS w polsce !

 • mlody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 11:18 ~mlody

  Maryna~Maryna

  powiedzcie mi czy Sasin to ten sam, który wysadził obwodnicę od S8 do S17 bo za blisko jego działek w Miłosnej. Ta obwodnica od 2007r już by dawno była.


  To był inny na S.., chyba Szyszko

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 11:00 ~Toms

  Jak tak posłuchałem tego Sasina to zrozumiałem z tego tyle że po tej deformacji Warszawy i tak się nie wiele zmieni. To po co zmieniać? A po to żeby mieć więcej głosów.

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 10:20 ~Piotrek

  spoza~spoza

  Nie tylko Warszawiakom nie podoba się ten pomysł w takim kształcie. Już teraz wiele gmin korzysta z transportu ZTM (2 strefa) i wątpię, by cokolwiek się dla nich zmieniło w tym zakresie - raczej wątpliwe, by nagle "łaskawie" spadły ceny biletów poprzez wprowadzenie tam 1 strefy. Poza tym niektórzy wolą być właśnie poza m.in ze względu na koszty utrzymania - zakup/najem nieruchomości, czynsze itp. Dlaczego chcecie "uszczęśliwiać" ludzi na siłę? Brakuje poparcia? Może warto się zastanowić dlaczego?!

  Marki są w pierwszej strefie biletowej mimo iż nadal są Markami - kwestia dogadania zapewne o kasę chodzi jak zawsze

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 09:40 Bl0to

  Czy ktoś ma jeszcze wątpliwość, że tym pisem kieruje tylko chciwość? Tylko decyzja polityczna by dochodziło do "oszustw" wyborczych. Może jakieś referendum wśród warszawiaków, czy chcą by włączono tutaj wioski i mniejsze miejscowości? Już nie jeden raz inteligencja pokazała co sądzą o tym pis, pora pokazać to kolejny raz. Pis próbuje przepchnąć kolejną bzdurę w imię zawłaszczania sobie Państwa i własności Obywateli. Cyrk na kółkach, który pcha ten kraj ku komunie i katastrofie politycznej i gospodarczej.

 • spoza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 08:14 ~spoza

  Nie tylko Warszawiakom nie podoba się ten pomysł w takim kształcie. Już teraz wiele gmin korzysta z transportu ZTM (2 strefa) i wątpię, by cokolwiek się dla nich zmieniło w tym zakresie - raczej wątpliwe, by nagle "łaskawie" spadły ceny biletów poprzez wprowadzenie tam 1 strefy. Poza tym niektórzy wolą być właśnie poza m.in ze względu na koszty utrzymania - zakup/najem nieruchomości, czynsze itp. Dlaczego chcecie "uszczęśliwiać" ludzi na siłę? Brakuje poparcia? Może warto się zastanowić dlaczego?!

 • Maryna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2017 07:39 ~Maryna

  powiedzcie mi czy Sasin to ten sam, który wysadził obwodnicę od S8 do S17 bo za blisko jego działek w Miłosnej. Ta obwodnica od 2007r już by dawno była.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 21:52 ~Warszawiak

  Jeżeli teraz Karta Warszawiaka kosztuje nas 250 zł na 3 miesiące, to ile będziemy płacić po dołączeniu 32 gmin? 300, 500, jeszcze więcej?
  O ile wzrośnie zatrudnienie w Urzędzie m.st. Warszawy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »