Informacje

06.02.2017 10:11 "WIELKA WARSZAWA"

Sasin nie zapytał ich o zdanie,
więc zrobiliśmy to za niego

SERWISY:

Propozycja włączenia do Warszawy zaskoczyła podwarszawskie gminy. Jacek Sasin, który przygotował ustawę, nie zapytał o zdanie lokalnych samorządów. My postanowiliśmy sprawdzić, co myślą o jego projekcie.

Wyniki naszej sondy twórcy ustawy raczej nie przypadnie do gustu. Trudno natomiast mówić, że są zaskoczeniem - projekt poparło tylko dwóch samorządowców. Czterech włodarzy uchyliło się od jednoznacznej odpowiedzi tłumacząc, że jest za wcześnie. Z jednym, mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować (jest na urlopie).

Aż 26 osób powiedziało propozycji PiS zdecydowane nie.

Wołomin, zastępca burmistrza Robert Makowski:

Poselski projekt, który dotyczy ponad 2,5 miliona osób, został złożony do Sejmu bez konsultacji z obywatelami. Narusza interesy mieszkańców stołecznych i podwarszawskich gmin. Nie możemy się zgodzić na to, by władza ignorowała głos obywateli i podejmowała za nich decyzję.

Legionowo, prezydent Roman Smogorzewski:

W dniu, kiedy ta ustawa zostanie uchwalona, skończy się w Polsce samorząd. Mieszkańcy nie chcą likwidacji małej ojczyzny, którą budowali, nie chcą likwidacji powiatu legionowskiego. Ustawa komplikuje życie wielu ludziom. Będą zmieniane miejsca pracy policjantów, strażaków, będą migrowały księgi wieczyste czy urzędy skarbowe. To są gigantyczne koszty, których nikt nie policzył i nikt o nie nie dba. Niech się ktoś w końcu przyzna! Czy znowu wróciły czasy PRL, że posłowie PiS - jak komuniści - wiedzą lepiej, jak my mamy żyć, jak mamy się organizować?

Konstancin-Jeziorna, burmistrz Kazimierz Jańczuk:

Nie popieramy tego pomysłu. Jesteśmy gminą uzdrowiskową, a włączenie Konstancina do stolicy będzie początkiem końca uzdrowiska. Projekt powstał wyłącznie dla celów politycznych, co jest karygodne.

Lesznowola, wójt Maria Batycka-Wąsik:

Trudno dyskutować w sposób odpowiedzialny z mieszkańcami o tym, co nas czeka. Ten projekt wymaga bardzo głębokiej analizy, bardzo poważnej debaty, wymaga szacunku dla nas, bo to my jesteśmy najbliżej mieszkańców. Jak będzie wyglądała kwestia kompetencji, polityka fiskalna, podatki? Czy to przyniesie tańsze życie dla mieszkańców?

Marki, burmistrz Jacek Orych:

Metropolis oczywiście tak, ale na zdrowych, partnerskich zasadach. Dowodem na to, że gminy duże - jaką jest Warszawa - i małe - jakimi są Marki - potrafią się porozumieć np. w sprawie transportu, niech będzie fakt, że Marki jako jedyna gmina ma pierwszą strefę biletową. Udało nam się porozumieć bez ustawowych nakazów.

Grodzisk Mazowiecki, burmistrz Grzegorz Benedykciński:

Jestem głęboko przekonany, że to zły pomysł. Ta ustawa odbiera gminom możliwość samodzielnego działania, reagowania na potrzeby naszych mieszkańców. Moi eksperci, po przeanalizowaniu projektu, stwierdzili, że nie ma żadnych korzyści dla gminy Grodzisk Mazowiecki.

Wieliszew, wójt Paweł Kownacki:

Nie jestem w stanie odpowiedzieć jednoznacznie. Próbuję szukać dobrych stron. Moi koledzy są zdziwieni, że tak szybko trzeba było się zorientować w tej sprawie. To nieprawda, że mamy jakieś układy i boimy się ich stracić. W ustawie brakuje mi paru szczegółów. Powiat warszawski weźmie od nas 10 proc. podatków i nie wiadomo, czy nie wpompuje tych pieniędzy w inne miejsce. Ta zmiana będzie wymagała od przyszłego wójta więcej gimnastyki, żeby Wieliszew nie był zapomniany.

Sulejówek, burmistrz Arkadiusz Śliwa:

Popieram Sulejówek jako samodzielną gminę. Różnie jest interpretowany ten projekt, ja upieram się przy tym, aby gminy były samodzielne. Jeżeli nie byłoby samodzielności, nie byłoby sensu metropolii dzielić na dzielnice i gminy.

Karczew, burmistrz Władysław Dariusz Łokietek:

Kto będzie decydował, jak będzie wyglądać rozwój przestrzenny gminy Karczew? Czy aby nie będzie o tym decydować rada miasta stołecznego Warszawy, w której gmina Karczew będzie miała jeden (słownie: jeden) głos na 50? Jestem zdecydowanym przeciwnikiem włączenia gminy w struktury "wielkiej" Warszawy".

Wiązowna, wójt Janusz Budny:

Mamy plany dalekosiężne i koncepcję rozwoju gminy, którą ktoś brutalnie nam zaburza. To nic innego, jak ograniczenie samorządności. Zmiana musi być efektem chęci wszystkich gmin, wcześniej muszą być konsultacje. Najpierw powinien być cel i rozdzielone zadania, w jakim zakresie miałoby to działać z korzyścią dla miasta i dla gmin ościennych. Sprawą wtórną jest sposób wyborów.

Józefów, burmistrz Stanisław Kruszewski:

Sposób wdrożenia jest nieakceptowalny. W takim trybie nie załatwia się takich spraw. Nie mogę poprzeć czegoś, czego nie znam. Czy nie będzie to z uszczerbkiem dla takich gmin, jak Józefów? Są też zapisy o koordynacji, uchwały musiałaby być zaakceptowane przez wielką radę miasta stołecznego. Jest to zapowiedź ograniczenia samodzielności.

Ząbki, burmistrz Robert Perkowski:

"Ja na dzień dzisiejszy nie widzę zapisów, które budziłyby mój niepokój. W uproszczeniu i w pewnym sensie zmieni się powiat, do którego jesteśmy przyporządkowani. Zamiast powiatu wołomińskiego będziemy w powiecie Warszawa. Trzeba pamiętać, że ustawę wdrażać będą ludzie... to głównie od osób wdrażających będzie zależało, jak zostanie zaimplementowana i jak będą rozwiązywanie ewentualne niedomówienia i problemy. Okres wdrożenia jest najtrudniejszy i najważniejszy, dopiero praktyka pokaże co będzie można w tej ustawie ewentualnie poprawić lub ulepszyć " – napisał na Facebooku.

Halinów, burmistrz Adam Ciszkowski:

Na ten moment trudno określić się kategorycznie. Są potencjalne korzyści dla naszej gminy, są i zagrożenia. Będę starał się w przyszłym tygodniu sprawę skonsultować zarówno z lokalnymi parlamentarzystami z różnych opcji, jak i mieszkańcami. Ja nie patrzę na ten temat politycznie, bo jestem samorządowcem, a nie politykiem i będę kierował się tylko dobrem gminy Halinów.

Otwock, prezydent Zbigniew Szczepaniak:

Nic o nas bez nas. W tej kwestii nie może się obejść bez konsultacji społecznych.

Piaseczno, burmistrz Zdzisław Lis:

Wszystko powinno być poprzedzone konsultacjami społecznymi, na razie widzę "wielką białą plamę". Dostrzegam pozytywne aspekty wynikające ze wspólnej komunikacji, ale sprzeciw budzi forma w jakiej pomysł jest nam przedstawiany. Boimy się, że zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym.

Raszyn, wójt Andrzej Zaręba:

Jestem na tak pod warunkiem, że ustawa będzie dawała gwarancję autonomii i mieszkańcy będą mieli możliwość decydowania o problemach dotyczących podatków i opłat lokalnych. Nie chcielibyśmy, żeby nasze kompetencje zostały uszczuplone.

Nadarzyn, wójt Janusz Grzyb:

To "Szaleństwo Majki Skowron", to królik z kapelusza! Projekt nie ma żadnego uzasadnienia. To całkowita zmiana koncepcji rozwoju gminy, a jesteśmy w czołówce dochodowych miast. Nie widzę możliwości wrzucenia naszych pieniędzy do wspólnego worka.

Michałowice, wójt Krzysztof Grabka:

Od kilku dni odbieram telefony od oburzonych mieszkańców. Wątpliwości budzi pośpiech, formuła. Wciąż szukam w projekcie merytorycznych argumentów, a skoro są, to dlaczego nie możemy zorganizować konsultacji społecznych?

Błonie, sekretarz gminy Przemysław Kubicki:

Ustawa to potworek. Niewiele z niej wynika, chodzi tylko o jedno, o czym wszyscy mówią. PiS nie proponuje nam konkretnych rozwiązań, nie chce, żeby ludziom żyło się lepiej. To sprytny myk, żeby wygrać wybory.

Zielonka, burmistrz Grzegorz Dudzik:

"Zwróciłem uwagę, że sytuacja, w której samorządy gmin dowiadują się o dotyczących ich zmianach z mediów, jest trudna do akceptacji. Zaapelowałem do wnioskodawców o pilne konsultacje projektu i o ich organizację, w każdej z gmin. Chętnie w tym pomożemy. Wskazałem też na kilka nieścisłości w projekcie, które uniemożliwiają odpowiedź na zasadnicze pytanie: jakie i ile kompetencji zostanie odebranie gminie. Niepokoją nas także kwestie budżetowe. Jaki skutek finansowy dla gmin będzie miała ta ustawa" - napisał na stronie urzędu.

Nieporęt, wójt Maciej Mazur:

Mówię zdecydowane nie! Wprowadzenie projektu ustawy z inicjatywy poselskiej bez konsultacji z zainteresowanymi gminami, brak jednoznacznego potwierdzenia dotychczasowego statusu gmin, ograniczenie samodzielności gmin, ograniczenie dochodów gmin w tym duże prawdopodobieństwo zmniejszenia udziału w podatku PIT i CIT, możliwość wzrostu podatków od nieruchomości, utrudnienia dla mieszkańców załatwiania spraw czy uzyskiwanie decyzji właściwych dla powiatu, uniemożliwienie dalszego zrównoważonego rozwoju gminy.

Stare Babice, wójt Krzysztof Turek:

Uchwalenie projektu zaowocuje paraliżem decyzyjnym. Inne są interesy gmin warszawskich, inne gmin z obrzeży. Te miasta są wielokrotnie mniejsze, mają inne potrzeby, inne priorytety.

Izabelin, wójt Witold Malarowski:

Widzę w tym projekcie pierwiastki racjonalne, jednak wszystko musi być poparte konsultacjami społecznymi. Nie można rzeczy ważnych dla mieszkańców załatwiać drzwiami kuchennymi. Dyskutowanie na temat metropolii jest niezwykle ważną rzeczą. Jeżeli chodzi o komunikację, to taka współpraca już funkcjonuje. Potrzebne są tylko odpowiednie transfery, a jeżeli tego nie zrobimy, po prostu okradniemy Warszawę.

Łomianki, zastępca burmistrza Piotr Rusiecki:

Suweren, suweren, suweren, takie słowo z Łomianek idzie. Dla nas najważniejszy jest głos mieszkańców.

Brwinów, burmistrz Arkadiusz Kosiński:

Obawiam się, że samorząd gminny stanie się samorządem fasadowym, a jego pracownicy stracą dużo kompetencji. My sesje nadzwyczajną możemy zorganizować w ciągu kilku dni, a po wdrożeniu ustawy możemy całymi tygodniami czekać z wnioskami na przykład o dofinansowanie. Ponadto w projekcie nie ma zapisów odnośnie pieniędzy, np. w jakim zakresie gminy będą mogły zarządzać funduszami i - co najważniejsze - jakimi funduszami będą dysponować.

Nadzieje budziłoby to, że można by rozwiązać kwestie komunikacji, ale to da się też zrobić inaczej. Kwestia dobrej woli marszałka czy wojewody. Wołałbym, żeby warszawiacy wybierali sami sobie prezydenta, tak samo jak mieszkańcy Brwinowa swojego wójta.

Pruszków, zastępca prezydenta Andrzej Kurzela:

Nie wiemy, jak będą wyglądały kwestie wyrobienia dowodu osobistego, wydania pozwolenia na budowę, czy w tych sprawach mieszkańcy będą musieli jechać do stolicy. Zastanawia mnie również sprawa kompetencji okrojonego samorządu.

Ożarów Mazowiecki, burmistrz Paweł Kanclerz:

Jeżeli mieszkańcy gminy Ożarów Mazowiecki zdecydują w referendum, w konsultacjach, że chcą być przyłączeni do Warszawy, to oczywiście ich wola musi być respektowana.

Milanówek, burmistrz Wiesława Kwiatkowska:

Chciałabym, żeby mieszkańcy mogli decydować. Ja też jestem mieszkanką i też chciałabym przynajmniej mieć głos w sprawie, bo właśnie na tym polega demokracja.

Góra Kalwaria, burmistrz Dariusz Zieliński:

"Ten projekt jest dużym zaskoczeniem dla całej społeczności. Brakuje przepisów wykonawczych. Nie znamy kompetencji niektórych organów. Obawiam się o zachwianą autonomię gmin, o finanse i o to, że samorządy stracą możliwość podejmowania decyzji na rzecz metropolii. Gdyby drogami zarządzał jeden podmiot, to szybciej doszłoby do realizacji przedsięwzięć drogowych. Ponadto jednolity samorząd dawałby możliwość lepszego rozwoju transportu zbiorowego" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej.

Piastów, burmistrz Grzegorz Szuplewski:

Moje miasto, na co warto zwrócić uwagę, to jest miasto drugie co do gęstości zaludnienia. Zaraz po Legionowie, które też ma być częścią tej Wielkiej Warszawy. Moje miasto rozwija się samo w sobie, oczywiście cieszymy się z sąsiedztwa Warszawy, ale chcemy pozostać na tym sąsiedztwie - powiedział Polsat News.

Podkowa Leśna, burmistrz Artur Tusiński:

Kto przejmie długi powiatów? Co się stanie z księgami wieczystymi? Z naszymi komendami policji? Ze strażą pożarną? Najważniejsze jest jednak to, że te wszystkie koszty opłacą mieszkańcy naszych gmin. Jestem przeciwny, że bylibyśmy traktowani, jak jedno wielkie stado owiec.

Kobyłka, burmistrz Robert Rogulski

Z burmistrzem Kobyłki nie udało nam się skontaktować. Robert Roguski nie odpowiedział na zadane przez nas pytanie, nie odbierał telefonów, nie pojawił się na spotkaniu w Pałacu Kultury i Nauki. Wysłał jedynie SMS-a: "Jestem na urlopie do końca tygodnia, serdecznie pozdrawiam Panią i całą redakcję, burmistrz Robert Roguski. Kobyłka;)".

kz/b/mś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 20:57 ~Janek

  A Sulejówek to już miał referendum 10 lat temu, większość była za przyłączeniem do Warszawy - ale go nie przyjęli :-(. Radni i Burmistrzowie nie chcą, bo pracę mogą stracić. Myślę, że gdyby było referendum, to większość mieszkańców gmin ościennych i tak byłaby za. Ja jestem za. Przynajmniej stolicę będziemy mięli wielką :-).

 • Kijowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 19:39 ~Kijowski

  ORMO HGW w akcji!

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 15:23 ~Toms

  Maciek~Maciek

  Od urodzenia jestem zameldowany i pracuję w Warszawie, tu też płacę podatki.
  Pół roku temu po powiększeniu się rodziny wyprowadziliśmy się z żoną do Piaseczna.
  Byliśmy dziś złożyć wniosek w żłobku i pani powiedziała, że jesteśmy na końcu listy i mamy mało punktów bo ja jako jeden z rodziców nie płacę podatków w miejscu zamieszkania.
  Proszę o podpowiedź specjalistów od rozliczania się co mam zrobić?! Płacić tu gdzie pracuję czy tu gdzie od niedawna mieszkam.


  Tu gdzie mieszkasz. Korzystasz z infrastruktury Piaseczna i tam płać podatki. To nie jest istotne gdzie pracujesz. Twoja firma płaci podatki w Warszawie bo tam ma siedzibę.

 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 11:50 ~Maciek

  Od urodzenia jestem zameldowany i pracuję w Warszawie, tu też płacę podatki.
  Pół roku temu po powiększeniu się rodziny wyprowadziliśmy się z żoną do Piaseczna.
  Byliśmy dziś złożyć wniosek w żłobku i pani powiedziała, że jesteśmy na końcu listy i mamy mało punktów bo ja jako jeden z rodziców nie płacę podatków w miejscu zamieszkania.
  Proszę o podpowiedź specjalistów od rozliczania się co mam zrobić?! Płacić tu gdzie pracuję czy tu gdzie od niedawna mieszkam.

 • Kati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 09:28 ~Kati

  Piastowiak z Woli~Piastowiak z Woli

  Mieszkam w Piastowie i jak 1/2 miasta to prawdziwi warszawiak, a pan Burmistrz to przyjezdny chłop i niech się nie wypowiada za mieszkańców, bo 90% zagłosuje za W-wą.


  Nie wypowiadaj się za innych. Ja i moi znajomi z Piastowa są przeciwko włączeniu do Warszawy, przeciwko wysokim podatkom od nieruchomości, przeciwko wzrostowi opłat za OC. Komunikację i tak mamy dobrą, nie potrzeba nam przynależności do stolicy.

 • nie da rady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 07:57 ~nie da rady

  Chcą poszerzyć Warszawę dla dobra narodu? OK tylko nie tą drogą.
  1. referendum w gminach
  2. gminy które zagłosują za wchodzą w fazę integracji:
  a) nie wnoszą długów do "Wielkiej Warszawy" wyższych niż xxx na mieszkańca.
  b) w okresie integracji przechodzą z transportem publicznym pod skrzydełka ZTM, płacąc dotację na dokładnie takim samym poziomie na mieszkańca jak Warszawa i mając w zarządzie ZTM swojego człowieka od kontroli kasy, oraz wnoszenia potrzeb mieszkańców (kasa tak, ale i nasze potrzeby). oczywiście od tego momentu są w I strefie.
  c) woda i kanalizacja w oparciu o spółkę MPWiK Warszawa (w wielu rejonach spełnione)
  d) drogi (nie kocie łby) muszą łączyć Warszawę z tymi gminami, a póki co jest problem z dzielnicami w Warszawie, a co dopiero mówić poza nią
  e) oświata też musi zostać przejęta płynnie. najmniejszy problem z podstawówkami i liceami (bo gimnazja mają zaniknąć - szkoda), ale przedszkola i prawie całkowity brak żłobków publicznych. niech powstaną nowe placówki w zarządzie "wielkiej Warszawy" (pełnomocnik, komisarz, czy jak to tam zwał w gminie, ale z nadania W-wy i realizujący zadania W-wy, a kontrolowany przez gminę), choć w okresie przejściowym za kasę gmin ościennych
  f) odrolnienie ziemi (i tak mocno już zdegradowanej) na dotychczasowych zasadach.
  g) ogrzewanie miejskie też musi się rozwinąć na te gminy, a wcale tak nie jest, nawet w Warszawie z tym kiepsko.
  Kto się na to zgodzi? Kto to wytrzyma? Prawie nikt, ale to chyba rozsądna droga, tylko na to trzeba więcej niż 2 lat, dużo więcej.

 • krakus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 07:53 ~krakus

  Ale skoczą ceny działek na tych zadupiach, nawet może biurowce tam postawią (bo korki mniejsze). Deweloperka mieszkaniowa również skoczy. Przydałby się taki manewr w Krakowie.

 • g29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 05:48 ~g29

  No tak, pan Perkowski szykuje się na zastępce Sasina po ewentualnych wygranych wyborach w Księstwie Żoliborsko - Warszawskim więc nie mógł zająć innego stanowiska.

 • polaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 23:49 ~polaczek

  A co z nazwami ulic, placów, rond.... Teraz w co drugim mieście jest ul L Kaczyńskiego ...

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2017 22:32 ~Toms

  Piastowiak z Woli~Piastowiak z Woli

  Mieszkam w Piastowie i jak 1/2 miasta to prawdziwi warszawiak, a pan Burmistrz to przyjezdny chłop i niech się nie wypowiada za mieszkańców, bo 90% zagłosuje za W-wą.


  Piastów, Ząbki, Raszyn, Jabłonna, czy Zielonka to są gminy graniczące z Warszawą, a jak się jedzie to gdyby nie tablice gdzie się kończy Warszawa z zaczyna dana miejscowość to by nie było sposób się połapać, jak chcecie to się podłączcie, ja jestem za.
  Ale problem dotyczy zagarniania miejscowości odległych od Warszawy, a także sześciu miast powiatowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »