Informacje

14.06.2017 18:34 wniosek do prezydent

Sasin chce uchwał rady miasta
o budowie pomników smoleńskich

SERWISY:

Poseł PiS Jacek Sasin zwrócił się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy uchwał dotyczących wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego, w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na skwerze ks. Twardowskiego.

Sasin w środę w mediach społecznościowych zamieścił dwa wnioski skierowane do Rady Warszawy za pośrednictwem prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. W obu pismach Sasin występuje w imieniu Społecznego Komitetu Budowy Pomników: śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r. Pisma datowane są na 7 czerwca, a wpłynęły do kancelarii urzędu miasta 9 czerwca.

Jeden to wniosek o przygotowanie i przedłożenie Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego, drugi dotyczy przygotowania i przedłożenia Radzie Warszawy projektu uchwały o wzniesieniu pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r.

Pomnik prezydenta

"Zwracam się do pani prezydent o przygotowanie i przedłożenie Radzie Miasta Stołecznego Warszawy projektu uchwały w sprawie wzniesienia pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, usytuowanego w osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał w pierwszym piśmie Sasin.

W piśmie obszernie przypomniał życiorys Lecha Kaczyńskiego m.in. to, że był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy i prezydentem Polski. "Jego wieloletnią, pełną sukcesów służbę na rzecz dobra publicznego przerwały dopiero tragiczne wydarzenia 10 kwietnia 2010 r." - pisze Jacek Sasin.

"Jako Społeczny Komitet Budowy Pomników stoimy na stanowisku, że śp. Lech Kaczyński powinien zostać godnie upamiętniony w przestrzeni publicznej Warszawy, miasta, którego był prezydentem, a które jest stolicą naszego kraju" - podkreślił Sasin.

Jego zdaniem najlepszym do tego miejscem jest ciąg ulicy Krakowskie Przedmieście "jako przestrzeń symboliczna, w której zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r."

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę, pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: ciąg ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, przy zbiegu z ulicą Krakowskie Przedmieście" - napisał poseł.

Drugi pomnik przy Karowej

W drugim wniosku Sasin zwraca się do prezydent stolicy o przygotowanie i przedłożenie projektu uchwały w sprawie wyniesienia pomnika ofiar tragedii smoleńskiej 2010 r. usytuowanego w północnej części skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej.

Jak napisał Sasin, tragedia smoleńska 2010 r. była najtragiczniejszym wydarzeniem w powojennej historii Polski. "W związku z powyższym jako Społeczny Komitet stoimy na stanowisku, że dla godnego upamiętnienia ofiar pomnik powinien zostać wzniesiony w centrum Warszawy, stolicy naszego kraju" - dodał Sasin.

Również w tym piśmie podkreślił, że Krakowskie Przedmieście uznaje za symboliczne miejsce, w którym zbierali się Polacy w dniach wielkiego narodowego zjednoczenia po 10 kwietnia 2010 r.

"Z tego względu rozpisując studialny konkurs na budowę pomnika zaproponowaliśmy lokalizację w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, w miejscu niezabudowanym, umożliwiającym również odpowiednie zaaranżowanie najbliższego otoczenia pomnika: północną część skweru im. ks. Jana Twardowskiego, przy ulicy Karowej (w głębi skweru, za pomnikiem Bolesława Prusa)" - napisał Sasin w imieniu komitetu budowy pomników.

W obu pismach zaznaczono, że podjęcie uchwał umożliwi podjęcie dalszych działań, m.in. wystąpienie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Konkursy i zbiórka publiczna

W połowie kwietnia PiS ogłosił, że rozpoczyna dwa równolegle przebiegające konkursy, które mają wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a pomnik ofiar tragedii smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. 26 maja upłynął termin zgłaszania się do konkursów. Do tego czasu wpłynęło ponad 50 zgłoszeń wpłynęło od chętnych, którzy chcą wziąć udział w konkursie na budowę pomników.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Zobacz majową konferencję w sprawie pomników smoleńskich:

PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rycyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 16:05 ~rycyk

  aljaraljar

  popieram Sasina - oto treść uchwały - "Rada Warszawy wybrana przez suwerena w demokratycznych wyborach ustala co następuje - przez następne 30 lat nie będzie stawiany żaden pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Po 30 latach, po wyjaśnieniu współpracy Rajmunda ze Służbami Bezpieczeństwa można będzie podjąć nową uchwałę. Zmiana ta może być podjęta większością 8/9 głosów radnych. Istniejące w Warszawie pomniki i tablice Lecha Kaczyńskiego przniesione będą do Radomia. Uchwała wchodzi w życie 28 lipca 2017roku."

  Bez sensu do Radomia - oni już mają lotnisko nieczynne. Lepiej do Torunia

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 14:30 ~janek

  Za jednym zamachem to niech od razu i jarkowi pierdolną jakiś posąg przecież też jest wielce zasłużonym dla kraju.

 • plastuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 13:20 ~plastuś

  śmierdzi tu wazeliną!!!

 • klolik79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 12:07 ~klolik79

  Niech sobie w ogródku pomnik postawi.

 • Anty piss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 10:52 ~Anty piss

  Niech sobie stawiają pomniki ale na tych pustych ŁBACH i za swoje.

  To będą chodzące posągi.
  A może jeszcze pomnik dla kota prezesa Filemona?

 • aljar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 08:31 aljar

  popieram Sasina - oto treść uchwały - "Rada Warszawy wybrana przez suwerena w demokratycznych wyborach ustala co następuje - przez następne 30 lat nie będzie stawiany żaden pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Po 30 latach, po wyjaśnieniu współpracy Rajmunda ze Służbami Bezpieczeństwa można będzie podjąć nową uchwałę. Zmiana ta może być podjęta większością 8/9 głosów radnych. Istniejące w Warszawie pomniki i tablice Lecha Kaczyńskiego przniesione będą do Radomia. Uchwała wchodzi w życie 28 lipca 2017roku."

 • viking

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 08:18 ~viking

  A ja żądam obowiązkowych badań lekarskich dla polityków bo niedopuszczalne jest żeby do prowadzenia pojazdu trzeba było przechodzić badania lekarskie a decydować o losach obywateli i Państwa mogli ludzie niezrównoważeni z możliwością picia w pracy alkoholu. Sama arogancja i buta to trochę za mało do piastowania stanowisk w kraju w którym mądrych ludzi nie brakuje.

 • pirat2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 07:42 pirat2

  Pomnik dla ofiar, to można sie zastanawiać, ale dla sprawcy nigdy.

 • rychelie77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 07:27 rychelie77

  ty Sasin za swoje stawiaj, w przyszłości sam będziesz je rozwalał.

 • filo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2017 06:32 ~filo

  A ten ciągle swoje.Głupota ze łba aż bucha.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »