Informacje

13.04.2017 15:59 po zatruciu w chotomowie

Sanepid skontrolował przedszkole. "Salmonella w krokietach i paście"

SERWISY:

Sanepid przebadał potrawy podawane dzieciom, które się zatruły w chotomowskim przedszkolu. DNA Salmonelli znaleziono w krokietach z mięsem i paście z jajek. Pałeczki bakterii wykryto także u dwóch osób z personelu.

Przypomnijmy, pod koniec marca do szpitali trafiła blisko setka dzieci z przedszkola gminnego w Chotomowie, skarżących się na bóle brzucha, z wymiotami. Sanepid rozpoczął kontrolę placówki, a Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga wszczęła śledztwo. O sprawie szeroko informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

E. coli nie było

Jak informuje na swojej stronie internetowej Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie, "na obecnym etapie wszystkie przesłanki wskazują na czynnik ludzki pochodzenia ogniska zatrucia pokarmowego".

Do badań pobrano próbki potraw serwowanych przedszkolakom, wody oraz kran w kuchni zaopatrujący placówkę, potencjalne nośniki zakażenia. Badania prowadzono w kierunku: Salmonella, Bacillus cereus, E. coli, a próba wody w zakresie fizykochemii i bakteriologii.

Wyniki wskazały, że w próbce "pasta z jajka" oraz "krokiety z mięsem" stwierdzono obecne DNA Salmonella. "Natomiast otrzymane wyniki próbki wody wskazują, że jakość wody nie jest przyczyną zatrucia. A przekroczenia występujące w otrzymanym wyniku dotyczą parametrów fizykochemicznych – amoniaku i zapachu, co nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów" - czytamy w komunikacie.

Nieprawidłowości natury sanitarno – higienicznej

Jak podaje sanepid, kontrola bloku żywieniowego wykazała nieprawidłowości natury sanitarno–higienicznej. "Decyzją Dyrektora od dn. 03.04.2017r. jest unieruchomiony, trwają prace konserwacyjne urządzeń i sprzętu (wszyscy pracownicy kuchni przebywają na zwolnieniach lekarskich), a żywienie dzieci odbywa się w ramach cateringu" – czytamy dalej w komunikacie.

Biegli przeprowadzili także 102 wywiady epidemiologiczne z: 28 rodzicami dzieci hospitalizowanych, 50 osobami leczonymi ambulatoryjnie, 24 pracownikami, które nie zgłaszały żadnych objawów chorobowych.

Natomiast dyrektor przedszkola skierował pracowników do lekarza, a część zdrowych pracowników także na badania w kierunku nosicielstwa. "W wyniku tych badań u dwóch osób personelu przedszkola wykryto pałeczki Salmonella Enteritidis, które wykryto również u niektórych dzieci" - podsumowuje legionowski sanepid zaznaczając, że końcowe wyniki będą znane po przeprowadzeniu wszystkich badań.

skw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Młoda Lekarka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.04.2017 00:42 ~Młoda Lekarka

  Wszyscy jesteśmy zagrożeni, rząd PO "nie zdążył" wydać rozporządzeń związanych z ochroną epidemiologiczną Polski i ustawa po dwóch latach oczekiwania na akty wykonawcze wygasła. Nie mamy nie tylko procedur ochrony dzieci w przedszkolach czy szkołach, ale także nie ma ochrony epidemiologicznej np. na lotniskach. Na zdrowie!

 • Hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 22:55 ~Hmm

  Jakies fleje w tej kuchni pracuja. Trzeba dokladnie myc rece po kontakcie z jajkami i kurczakiem.

 • Głodny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 18:04 ~Głodny

  Teraz wiadomo, którzy pracownicy podjadali obiad dla dzieci.

 • SłonY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 17:40 ~SłonY

  Wiele osób z Legionowa jest obecnie chorych. Wiem to na 100%.

 • heheh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2017 16:08 ~heheh

  Książeczka z bazaru i można pracować :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »