Informacje

16.04.2016 17:56 Lista niebezpiecznych miejsc

Sanepid ostrzega przed kleszczami

SERWISY:

Sanepid ostrzega przed plagą kleszczy. Tylko w tym roku w Warszawie na boreliozę zachorowało 75 osób. Pajęczaki upodobały sobie m.in.: Las Kabacki, Las Bielański, Kawęczyn czy Kampinoski Park Narodowy.

"Każdego dnia możemy być narażeni na ukąszenie kleszczy, przebywając na spacerze w parku czy w lesie, aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu" – czytamy w ostrzeżeniu Mazowieckiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Gdzie najwięcej kleszczy?

Ze względu na łagodną zimę, kleszczy jest w tym sezonie więcej niż w poprzednich latach. W Warszawie tereny o największym ryzyku ukąszenia to: Las Bemowo, Ogród Zoologiczny, Las Bielański, Las Młociny, Las Kabacki, Las Kawęczyn, Kampinoski Park Narodowy.

Terenami o niskim i średnio niskim ryzyku są za to: Lasy Wawerskie, Lasy Sulejówek-Grabina, Lasek Bielański (w okolicy placu zabaw), Las Jana III Sobieskiego, Ogród Łazienki Królewskie, Pole Mokotowskie i Ogród Krasińskich.

Sanepid przestrzega, że zachorować na kleszczowe zapalenie mózgu lub inne choroby odkleszczowe może każdy, bez względu na wiek i płeć.

75 osób z boreliozą

Tylko w tym roku w Warszawie odnotowano 2 przypadki zachorowania na kleszczowe zapalenie opon mózgowych i aż 75 przypadków boreliozy. To o 15 więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.

"Eksperci ostrzegają, że  nieodkrytych endemicznych ognisk kleszczowego zapalenia mózgu na obszarze Polski może być znacznie więcej" – czytamy w komunikacie sanepidu.

Jak chronić się przed kleszczami?

Aby uniknąć zachorowania, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Udając się do miejsc o wysokim stopniu zagrożenia eksperci zalecają zakładanie koszul z długim rękawem, długich spodni, zakrytych butów i nakrywanie głowy.

Warto stosować również odpowiednie preparaty odkleszczające, które można zakupić w każdej aptece. Rozpyla się je na ubranie i odsłoniętą skórę, z wyjątkiem twarzy. Po każdym spacerze trzeba bardzo dokładnie sprawdzić powierzchnię ciała, zwłaszcza w zgięciach stawowych, na głowie, rękach i pachwinach.

Kleszcz w naszym ciele

Jeśli okaże się, że kleszcz wbił się nasze ciało, należy go szybko i bezpiecznie usunąć. "Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry" – czytamy na stronie sanepidu.

Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? W pierwszej kolejności należy wysterylizować spiczastą pęsetę do usuwania kleszczy (nie wolno robić tego palcami), chwyć pajęczaka jak najbliżej powierzchni swojej skóry, delikatnie, lecz stanowczo pociągnąć przeciwnie do kierunku wkłucia i wyciągać do momentu, aż zauważymy jego głowę. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym.

W całej operacji najważniejsze (i najtrudniejsze) jest to, aby wyjąć pajęczaka w całości. Musimy mieć pewność, że jego głowa nie została wewnątrz naszego ciała. Jeśli tak się stanie, najlepiej udać się na pogotowie.

Pamiętajmy o zwierzętach

Sanepid ostrzega tez przed tym, czego nie należy robić. "Nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowany płyn" – ostrzegają specjaliści. Nie wolno też smarować kleszczy masłem, wazeliną ani innym specyfikiem. W tej sposób można jedynie sprowokować go do wymiotów i zwiększyć zagrożenie wystąpienia infekcji.

Ważne jest również to, aby po wizycie w lesie czy parku pamiętać nie tylko o sobie, ale też o zwierzętach. One  również są w tym sezonie wyjątkowo narażone na ukąszenia. Kleszcze łatwo chowają się w gęstej sierści, przez co trudno je zauważyć na pierwszy rzut oka.

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JAcek999

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 15:12 ~JAcek999

  Najlepsze są naturalne środki np BIO-Insektal ale koniecznie zabijające kleszcza zanim ugryzie. Niestety repelenty odstraszaja ale nie zabijają.
  Polecam BIO-Insektal niemiecki dla ludzi i zwierząt, naturalny, nie brudzący, antyalergiczny. Np ze sklepu www.mugga.com.pl

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 19:25 ~gosc

  dzisiaj byłem w 5 aptekach, auchan, rossman. tylko w jednej aptece był jakiś środek w sprayu. bo sezon się jeszcze nie zaczął - słyszałem

 • Bore

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2016 17:22 ~Bore

  Przecież nie istnieje coś takiego jak szczepienie, które ochroni nas przed borelią! Na tym polega cały problem. Szczepienie chroni przed zapaleniem opon mózgowych. W Austrii opracowali pierwsza szczepionkę ale jest w fazie testów.

 • Pol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 23:01 ~Pol

  Czy Polska to tylko warszawa już mnie to zaczyna coraz bardziej denerwować.!!!

 • soldier

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 15:27 ~soldier

  Bobek Ciekawski~Bobek Ciekawski

  czemu nie ma pryskania w miastach, tak jak to robia w innych krajach?


  ekologia??? wypalac traw tez juz nie można...
  zostaje tylko odpowiednio sie ubierac, uwazac i zaszczepic sie, zanim i to nie zostanie uznane za mało "ekologiczne"...

 • Bobek Ciekawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 14:23 ~Bobek Ciekawski

  czemu nie ma pryskania w miastach, tak jak to robia w innych krajach?

 • uwaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 13:55 ~uwaga

  Jak ugryzie was kleszcz, to go nie zabijajcie. Trzeba go wyciagnac schowac do pojemniczka i wysłać na badania żeby sprawdzili czy kleszcz nie jest zarażony. Jeśli był zarażony od razu trzeba brać końskie dawki antybiotyku najlepiej 3 tyg.
  1 tyg to za mało. Bakterie boleriozy bronią sie przed antybiotykiem zmieniając sie w cysty i antybiotyk ich nie rozpoznaje. Dlatego trzeba brać długo leki.
  Pamietajcie że jeśli zostaniecie zarażeni to jest 50% szans ze w ogole dostaniecie rumień! Borelioza moze pozniej w was byc i leżakować kilka lat, a pozniej nie dojdziecie czemu wam stawy wysiadaja lub skad macie inne dolegliwości. Bolerioze skuteczne mozna wyleczyc tylko w poczatkowym okresie od zarażenia. Badania krwi też nie dają 100% pewności czy jesteście chorzy czy zdrowi, dlatego najlepiej zbadać kleszcza. Kosztuje to 600zł ale czy zdrowie ma swoją cene?

 • bakalava

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 13:38 ~bakalava

  ktoś ma jakieś sprawdzone patenty na ochronę? na odstraszanie?? szczepicie się albo stosujecie jakieś środki??

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 13:04 ~Anna

  Dobra rada. Pierwsze badanie trzeba zrobić prywatnie. Najtaniej jest w Szpitalu Zakaźnym na Woli. W przypadku wyniku pozytywnego wziąć skierowanie do szpitala zakaźnego i tam już leczenie /antybiotyk płatny/ a dalsze analizy krwi są bezpłatne aż do skutku. W rejonowej przychodni lekarz pierwszego kontaktu wypisał mi receptę na antybiotyk na 7 dni i chyba pierwszy raz widział rumień po kleszczu.Kazałam sobie wystawić skierowanie do szpitala /konieczne!/ i tam fachowo się tym zajęli i po 1 roku mam dobre wyniki.

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2016 12:27 ~gość

  Adam~Adam

  Czy badanie na boleriozę jest przez NFS finansowane (np. dodatnim wyniku)?


  niestety nie, badanie płatne 500zł i tak co miesiąc albo dwa. Leczenie boreliozy- bardzo kosztowne i długie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »