Informacje

07.09.2016 13:28 kontrowersje na białołęce

Samowola za zgodą urzędników. Zaczął budowę na cudzej działce

SERWISY:


Bez zgody i wiedzy właścicielki inwestor zaczął budować na jej działce pawilon handlowo-usługowy. Pozwolenie wydali urzędnicy z Białołęki, bo inwestor oświadczył, że posiada prawo do dysponowania tą nieruchomością. Materiał "Faktów w południe".

Jedna decyzja urzędników z Białołęki zmieniła życie pani Izy w koszmar. - To trwa dwa lata. Ja w tym roku mam następne wakacje zmarnowane - mówi reporterce TVN24 Izabela Michniewicz, właścicielka działki przy ul. Skarbka z Gór.

Złożył oświadczenie

Problemy zaczęły się, gdy urzędnicy pozwolili prywatnemu inwestorowi budować pawilony handlowo-usługowe na terenie należącym do kobiety. Ta twierdzi, że nie miała o tym pojęcia. Inwestor miał wykorzystać to, że akurat była za granicą. W urzędzie złożył oświadczenie, że dysponuje prawem do gruntu kobiety na cele budowlane. Pozwolenie na budowę dostał. Dlaczego?

- Samorząd nie bada prawdziwości takiego oświadczenia – mówi Marzena Gawkowska, rzeczniczka Białołęki.

Urzędnicy twierdzą, że postąpili prawidłowo, a o postępowaniu powiadomili właścicielkę listownie. Tyle, że ta korespondencja do kobiety nie dotarła. - Podobnie jak w wielu przypadkach, jak tego typu procedura jest uruchamiana – zaznacza Gawkowska.

A inwestor wszedł na działkę: zdążył położyć chodniki i wybudował drogę, wykonał także instalację kanalizacyjną i elektryczną.

"Rażąco naruszyli prawo"

- W mojej ocenie urzędnicy rażąco naruszyli prawo. Gdybyśmy przyjęli, że tak można postępować, to każdy z nas, kto ma jakąś działkę, nieruchomość pewnego dnia, by przyjechał i zobaczył, że tam coś stoi albo to ktoś zawłaszczył – przekonuje Lidia Staroń, senator RP.

Jak informuje reporterka TVN24, pełnomocnik inwestora został skazany nieprawomocnym wyrokiem za oszustwo, a nadzór budowlany nakazał rozbiórkę tego, co już powstało. Mimo to inwestor nie zamierza niczego usuwać.

A urzędnicy tłumaczą, że nic nie mogą zrobić, bo przysługuje mu prawo do odwołania od decyzji o rozbiórce. – My jesteśmy zobligowani do stosowania tych przepisów - zaznacza Adam Jędraś, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego.

- Nigdy bym się nie spodziewała, że do czegoś takiego można dopuścić i że to jest możliwe w naszym kraju. I że jeszcze urzędnicy twierdzą, że w świetle prawa jest wszystko w porządku – nie kryje żalu Michniewicz.

Aneta Regulska/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • barbara190

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 23:59 ~barbara190


  Zblizaja sie wybory samorzadowe Czas na zmiany Dla zainteresowanych decyzje wydano za rzadow - PO chroni brudne interesy oszustow i zlodziei Mam nadzieje ze niebawem to sie skonczy a pewne osoby poniosa odpowiedzialnosc za wydanie blednych decyzji Nasz kraj to panstwo skorumpowane Czas z tym skonczyc Zblizajace sie wybory sa szansa na duze zmiany tak potrzebne aby polozyc kres tej sytuacji.Nie zmarnujmy tej szansy

 • barbara19

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2018 23:31 ~barbara19

  lajen~lajen

  Rządzi przecież prawo i sprawiedliwość,nic dodać nic ująć.Państwo prawa?

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2018 12:34 ~Mieszkaniec

  Należałoby przyjrzeć się działaniom UD na Białołęce także w odniesieniu do kolejnych "inwestycji developerów" przy ulicy Skarbka z Gór - np. inwestycji wciśniętej między osiedlami DERBY 15 i DERBY 8. Miała być droga , a powstał szeregowiec trzypiętrowy (okoliczne osiedla mają budynki dwupiętrowe)o architekturze znacznie odbiegającej od istniejącej przy ul. Skarbka z Gór. Budowa pod oknami mieszkańców DERBY 15 trwa kilka lat uniemożliwiając wypoczynek i normalne funkcjonowanie.

 • comojetomoje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2017 16:01 ~comojetomoje

  A czy w takiej sytuacji właścielka działki nie może wynająć ekipy rozbiórkowej i poprostu zrobić porządek na swojej własnej działce ?
  Plus sprawa do sądu przeciwko urzędowi gminy na pokrycie kosztów rozbiórki,

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2017 12:10 ~ola

  Jestem kolejną poszkodowaną i oszukana przez tego człowieka. Nie dość że wybudował pawilony na cudzej działce to jeszcze podpisuje umowy na najem tych pawilonów twierdząc że lada chwila będą gotowe do oddania!!!!

 • commuter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2016 18:11 ~commuter

  Zawierałem umowę na internet stacjonarny. Operator zażądał przedstawienia wypisu z księgi wieczystej lub aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności mieszkania. Żadne oświadczenia nie wystarczały. A tu w sprawie znacznie poważniejszej wystarcza oświadczenie???

 • Tomek W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 20:35 ~Tomek W

  Zgodnie z prawem, aby cokolwiek wybudować na działce, trzeba mieć tytuł prawny do tej działki. Oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane powinno być zweryfikowane przez urzędnika poprzez domaganie się odpowiedniej umowy notarialnej pomiędzy właścicielem nieruchomości a inwestorem.
  Ale na miejscu tej Pani nie przejmowałbym się, tylko poczekał aż inwestor wybuduje i uzyska pozwolenie na użytkowanie. W świetle prawa, to ona jest właścicielem tego co wybuduje inwestor, bo on buduje na nie swojej własności

 • nemesis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 19:43 ~nemesis


  Dosia125~Dosia125

  cały ten urząd gminy Białołęka powinien pójść do więzienia, za to co zrobiono na Zielonej Białołęce. Gmina sprzedała grunty deweloperom a nie zapewniła odpowiedniej infrastruktury tj. drogi, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, itp. Dopiero teraz media te są budowane są jest bardzo dużym utrudnieniem. A np. poszerzenie ul. Głębockiej jest praktycznie niemożliwe. Ul. Skarbka z Gór natomiast tak wąska, że dostaję klaustrofobii.
  vtr~vtr

  Typowa przyjezdna wioska.
  Kupić najtańsze mieszkanie w jakiejś dziurze, a później domagać się żeby miasto za pieniądze podatników wybudowało tam wszystko, bo wielmożna pani się wprowadziła i już jest miastowa ze stolicy.
  A nie widziałaś gdzie mieszkanie kupujesz ?
  Idź teraz do swojego dewelopera i niech on Ci wszystko pobuduje jako inwestycję celu publicznego, a następnie za darmo przekaże miastu.

  Miasto powinno było NAJPIERW zapewnić infrastrukturę i plan urbanistyczny. Rozumiesz pajacu?
  To co się dzieje jest ze szkodą dla dawnych mieszkańców

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 18:53 ~aaa

  Moi sąsiedzi też chcieli przejąć moją działkę. Okazało się, że na działce ktoś wyrzucił kilka wywrotek ziemi oraz położył wywrotkę starej cegły. Leżała sobie. Pojechaliśmy i trochę zdziwieni, ale zlekceważyliśmy to. Po 15 latach postanowiliśmy się na działce wybudować i wtedy odkryliśmy prawdziwy cel sąsiadów. Sąsiad zaczął się awanturować, zalewać nam wykop, itd. W końcu w trakcie jednej z awantur wykrzyczał, że przez 15 lat leżała jego ziemia i wystarczyło jeszcze 15, żeby przejął ją w złej wierze. Byliśmy w szoku! Powinno być święte prawo własności. Bez względu na liczbę lat.

 • Obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2016 16:41 ~Obywatel

  Obawiam się, ze większość inwestycji przebiega w ten sposób. Zabudowują działki pomimo wymogu utrzymania zielenie. Z zielonej Białołęki robi się Betonowa. Tu rządzą deweloperzy lub pseudo cwaniaki. Na Mochtyńskiej 92 otworzono przedszkole a nie ma bezpiecznego przejścia przez jezdnię, pasy prowadzą do ściany ogrodzenia, brak chodników. I nikt tym się nie przejmuje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »