Informacje

11.01.2018 12:25 sejm przyjął ustawę

Samorządy zdecydują, gdzie można pić alkohol. "Analizujemy bulwary"

SERWISY:


Sejm zdecydował o generalnym zakazie picia alkoholu w miejscach publicznych. Dał jednak gminom możliwość wprowadzanie odstępstw. Władze Warszawy będą teraz analizować, czy strefy wolnej od zakazu nie wyznaczyć na bulwarach nad Wisłą.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu dotyczą między innymi zapisu, który wprowadza generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych.

"Odstępstwo od zakazu"

Posłowie zaakceptowali poprawkę, która ma na celu doprecyzowanie tego przepisu, tak by wyłączeniu podlegały miejsca przeznaczone do spożycia napojów alkoholowych "na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". Jak tłumaczyli wnioskodawcy na etapie prac nad ustawą, chodzi tu o ogródki piwne.

Druga poprawka wprowadza dodatkowy zapis, mówiący o tym, że "rada gminy może wprowadzić w drodze uchwały odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, jeżeli uzna, że nie będzie to miało negatywnego wpływu na odpowiednie kształtowanie polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i nie będzie zakłócało bezpieczeństwa i porządku publicznego".

"Chcielibyśmy przeciąć spór"

To spora zmiana w porównaniu z przepisami, które obowiązują obecnie. Mówią one, że zakaz spożywania dotyczy placów, ulic i parków, a samorządy mogły rozszerzać go na inne miejsca. W stolicy zrobiono tak w przypadku chociażby Jeziorka Czerniakowskiego.

Nowe przepisy musi jeszcze zatwierdzić prezydent Polski. Ale władze stolicy już analizują, gdzie wyznaczyć strefę wolną od zakazu.

- Jednym z analizowanych przez nas obszarów są bulwary z racji tego, że chcielibyśmy przeciąć spór, który dotyczył spożywania alkoholu na tym obszarze - mówi tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Na razie nie podaje, jakie jeszcze miejsca byłyby brane pod uwagę.

Sprawa Marka Tatały

Przypomnijmy: spór o picie na bulwarach zyskał szerszy rozgłos dzięki Markowi Tatale, który w 2015 roku udał się z butelką piwa na schodki leżącego na lewym brzegu Wisły bulwaru Flotylli Wiślanej. Bulwar ten znajduje się między mostami Poniatowskiego a Łazienkowskim. To miejsce niebędące drogą publiczną, stanowiące umocnienie pasa rzeki. Tam policja ukarała go mandatem za naruszenie ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Tatała mandatu nie przyjął, więc jego sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.

Marek Tatała został uznany winnym popełnienia wykroczenia (picia alkoholu na bulwarach), ale sąd nie wymierzył mu kary. Uznał, że Tatała chciał "przetestować system", czyli doprowadzić do wyroku rozwiewającego wątpliwości prawne. - Bulwar nad Wisłą jest ulicą, a więc miejscem, gdzie nie wolno pić alkoholu - stwierdził sąd.

Tatała odwołał się do sądu wyższej instancji, a ten z kolei skierował tzw. pytanie prawne do Sądu Najwyższego. SN dał wskazówki, z których jasno wynikało, że bulwar, przynajmniej w tym miejscu, gdzie Marek Tatała sączył piwo, ulicą nie jest. Po tym orzeczeniu Sąd Okręgowy w Warszawie prawomocnie uniewinnił Tatałę od zarzutu popełnienia wykroczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE

WYROK W SPRAWIE PICIA NA BULWARACH:

ran/PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • yurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 06:36 ~yurek

  fikol~fikol

  Kraje cywilizowane tak? Norwegia, Szewcja, Finlandia, Hiszpania też wracają do komuny?

  Zapomniałeś napisać jeszcze o Rosji, Białorusi i Turcji.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 18:42 ~obywatel

  We wszystkich osiedlowych sklepach Alkohole 24 powinien być bezwzględny zakaz sprzedaży w godz.22 - 6, czyli w czasie ciszy nocnej.

 • fikol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 16:16 ~fikol

  Kraje cywilizowane tak? Norwegia, Szewcja, Finlandia, Hiszpania też wracają do komuny? Tam jest jeszcze ostrzej z piciem alkoholu niż u nas. Po drugie policjant może, ale nie musi karać nas grzywną czy czymkolwiek i w końcu zostało w prawie 80% wyjaśnione gdzie można pić, a gdzie nie. Przypominam, że przed tą nowelą, policjanci wstawiali mandaty gdzie popadnie. Ludzie i tak będą pić na podwórkach, w lasach, na parkingach itd. A jak ominąć zakaz? Wystarczy pić obok śmietnika, do którego możemy wyrzucić butelkę lub postawić obok(opcja dla ryzykantów) jeśli przechadza się pan władza.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 15:32 ~obywatel

  Księża katoliccy bezkarnie piją wino w kościołach, w miejscach publicznych i nie ma to znaczenia, że w małych ilościach. Dla straży miejskiej czy policji nie byłoby to żadne tłumaczenie, że tylko jeden łyk wina pociągnąłem w miejscu publicznym. Dostałbym karę finansową za wykroczenie.

 • MGM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 14:19 ~MGM

  wracamy w kierunku komuny. W każdym cywilizowanym kraju alkohol można pić wszędzie. Jedynie do KK daje się zapis o sankcjach za pijaństwo. Jak ktoś po alkoholu w miejscu publicznym zachowuje się nieładnie to się go zamyka na dołku do wytrzeźwienia. Kulturalni obywatele są zadowoleni i policja i miejscy też bo mają mniej bezcelowej pracy

 • tg3178

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 14:05 ~tg3178

  fajny pomysł, wśród pijących jest fajnie pójść z dzieckiem albo dziewczyną na spacer albo pojeździć sobie na rowerze. to bardzo miłe- też spotkać i porozmawiać z takimi zintegrowanymi ludźmi

 • pog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 13:34 ~pog

  abstynent~abstynent

  Alkohol można pić wszędzie byle z umiarem.

  Raczej: można pic wszędzie, byle nie dać się złapać.

 • majkel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 13:26 ~majkel

  Ja rozmiem pic ale taki bajzel jak zostawiala pijacy po np. sobotnim wieczorze jest nie do przyjecia

 • yurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 12:53 ~yurek

  Komuna wraca. Dalej 100 lat za Europą. W Niemczech odwrotnie - możesz pić wszędzie, poza miejscami z wyraźnym zakazem. U nas to nie polacy nie dojrzeli do alkoholu, tylko politycy nie dojrzeli do rządzenia.

 • abstynent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2018 12:52 ~abstynent

  Alkohol można pić wszędzie byle z umiarem.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »