Informacje

04.02.2017 13:47 "Projekt ustawy jest niekonstytucyjny"

Samorządowcy przeciwko zmianom granic stolicy. Apel do premier

SERWISY:


Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z Warszawy i okolic podpisali w sobotę apel do premier Beaty Szydło oraz marszałków Sejmu i Senatu o wycofanie się z prac nad projektem ustawy metropolitalnej autorstwa PiS.

Samorządowcy spotkali się w sobotę ok. godz. 12 w Pałacu Kultury i Nauki z inicjatywy Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy; Artura Tusińskiego, burmistrza Podkowy Leśnej i Romana Smogorzewskiego, prezydenta Legionowa.

Spotkanie trwało mniej więcej godzinę. Na miejscu była  Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24.

- Samorządowcy mówili, że projekt jest końcem samostanowienia o lokalnych, małych ojczyznach - relacjonowała.

Głos podczas spotkania zabrał między innymi prezydent Legionowa. - Skoro nikt z naszych posłów, nawet posłów PiS podwarszawskich pod tą ustawą się nie podpisał, skoro Warszawę i okolice Warszawy na siłę chcą uszczęśliwiać posłowie z Nowego Sącza, z Gdyni, z całej Polski, ale nie stąd, to się pytam: o co tutaj chodzi? – pytał Roman Smogorzewski. - Niech się ktoś w końcu przyzna. Czy znowu wróciły czasy PRL, że posłowie PiS. jak komuniści wiedzą lepiej, jak my mamy żyć, jak mamy się organizować?

- Trudno jest mi dyskutować w sposób odpowiedzialny z mieszkańcami, co nas czeka. Ten projekt ustawy wymaga bardzo głębokiej analizy, bardzo poważnej debaty, wymaga szacunku dla nas, bo to my jesteśmy najbliżej mieszkańców – przekonywała z kolei Maria Batycka-Wąsik, wójt Lesznowoli.

Głos zabrał także Robert Makowski, zastępca burmistrza Wołomina. - Poselski projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który dotyczy 33 gmin i ponad 2,5 miliona osób został złożony do Sejmu bez konsultacji z obywatelami. Narusza on interesy mieszkańców stołecznych i podwarszawskich gmin. Nie możemy się zgodzić na to, by władza ignorowała głos obywateli i podejmowała za nich decyzję – stwierdził.

"Narusza ideę samorządności"

Jak poinformował wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, podpisany apel ma zostać przekazany do premier w poniedziałek. W apelu czytamy, że jego sygnatariusze zwracają się z kategorycznym żądaniem wycofania spod obrad Sejmu ustawy o ustroju m.st. Warszawy.

"Rozpoczęty proces legislacji nie tylko narusza ideę samorządności, ale także rażąco łamie postanowienia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego, która w przypadku zmian administracyjnych gmin gwarantuje mieszkańcom wyrażenie swojej woli. W tym wypadku nie została zachowana żadna forma konsultacji. Projekt ustawy jest niekonstytucyjny" - napisano w apelu.

W dokumencie przypomniano, że władze 40 gmin metropolii warszawskiej zawarły w 2014 r. porozumienie o współpracy metropolitalnej. Jest ono obecnie - jak podkreślono - podstawą współdziałania w kluczowych kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym i społecznym lokalnych wspólnot.

"Podjęliśmy wspólnie decyzję co do form współpracy, szanując swoją niezależność i równość. Owocem tej współpracy jest wspólna strategia dla obszaru całej metropolii i wspólny plan działania, który wchodzi właśnie w fazę realizacji" - czytamy.

"Ignorowanie tego faktu jest przejawem braku szacunku dla przepisów ustrojowych kształtujących podstawy samorządności, ale przede wszystkim mieszkańców naszych miast i gmin" - dodano.

>>>TU ZNAJDZIESZ CAŁY APEL Z PODPISAMI<<<

 

"Metropolia funkcjonuje"

Zapisy projektu nowej ustawy skrytykowała tuż przed sobotnim spotkaniem Hanna Gronikewicz-Waltz.

- Argumentów jest bardzo dużo, głównie takie, że wszystko będzie gorzej, organizacja, koszty... Komunikacja będzie droższa, transport publiczny. U nas funkcjonuje metropolia. Mamy dostać z pieniędzy unijnych ponad 600 mln zł. Nie wiemy, czy dostaniemy, jeżeli ustrój się zmieni – mówiła chwilę przed spotkaniem Gronkiewicz-Waltz. - Jesteśmy przerażeni taką beztroską, która polega na tym, że te pieniądze mogą nam przepaść. Druga rzecz, że nie ma żadnych konsultacji – dodała.

JACEK SASIN PRZEKONYWAŁ W SOBOTĘ, ŻE NIE MA PODSTAW DO PRZEPROWADZENIA REFERENDUM W TEJ SPRAWIE.

Ponad 30 gmin w jednym

Według złożonego w Sejmie przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROJEKCIE

 Główne zdjęcie: Leszek Szymański/PAP

ran,PAP/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jasam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 18:38 ~jasam

  PiS liczy na to, że zmieni ustrój, zorganizuje nowe wyborym a że większość powiatów włączanych do Warszawy popierała do niedawna PiS to, że i teraz ich poprą dzięki czemu PiS przejmie władzę w regionie. Z tym,że jak zauważyłem nawet wyborcy PiS są przeciw zmianą i sądzę, że jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że jeśli zrealizują ten pomysł to wyjdzie im on bokiem bo wybory wygra konkurencja przez to, że niezadowoleni mieszkańcy dadzą wyraz frustracji głosując przeciw PiS.

 • hbgucfxycuv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 10:55 ~hbgucfxycuv

  Wszystkie argumenty za i przeciw, czy referenda są nieistotne. Dyskusja, to tylko strata naszego czasu. To jest sprawa wyłącznie polityczna. Jednostka jest nieistotna i zbędna. PiS mówi, że tak chce i tak będzie. Kot prezesa może potwierdzić moje słowa.

 • kasandra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 09:45 ~kasandra

  Jaromandering jest nieudolną i prymitywną próbą naśladowania twórcy tego mechanizmu.
  Brak instynktu samozachowawczego połączony z brakiem umiejętności gry w szachy doprowadzi wielkiej do katastrofy politycznej.
  Cytując klasyka - "szefie, czy widziałeś piekniejszą katastrofę ?".

 • Wit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 08:19 ~Wit

  Następna skamielina się odezwała, tym razem tzw. samorządowa której PiS nacisnął na odcisk. Ile jeszcze takich skamielin jest w Polsce powstałych po upadku zbrodniczego komunizmu.

 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 07:41 ~sss

  Moim zdaniem lepiej się zarządza małą gminą. Ludzie się mobilizują i działają. W ciągu kilku lat jest u nas woda, energia, gaz, kanalizacja, a ostatnio też światłowód. Co mi po Warszawie? Nie chcę zmian.

 • sylwia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 06:25 ~sylwia


  tomasz~tomasz

  ja jestem za przyłaczeniem gmin do warszawy, platforma jest i była hamulcem rozwoju warszawy, warszawa bedzie wielka!!!hgw musi odejsc!!!
  piss na pis~piss na pis

  Przypomnieć ci, jak to się rozwijała Warszawa gdy jej prezydentem był zapewne członek PO, niejaki Lech Kaczyński?


  A ty jesteś w ogóle z Warszawy?Wątpie.Wiekszośc Warszawiaków jest przeciwna.

 • prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 00:51 ~prawda

  poparcie jest teraz bo 3/4 za dzieciaka w gnojówce się bawiło... wybaczcie, ale przyjazd na studia i praca za grosze na początku, nauczyło w mieście życia hahaha "Powiedzieli co wiedzieli".
  Spotkasz każdego ze wsi, uda przyjaciela a Cię sprzeda za 5 zł... do szefa lub tam gdzie będzie lepiej.

 • na wieś wrócisz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 00:45 ~na wieś wrócisz

  czasem tu zaglądam,ale "brawo", "gratuluję"... he bawi mnie przyjezdni wyrwani (wystarczy w pracy się rozeznać ile jest z Warszawy), się wypowiadają, na wsiach nie dawali nic.

 • obiektywnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 00:40 ~obiektywnie

  Zobaczymy ... to są ludzie starych czasów i tak właśnie chcą powrócić, poza tym to co czytamy i widzimy to tylko propaganda... łykacie jak młode pelikany, dają biednym, aby zamknąć ust ale później właśnie to będzie trzeba odpracować z nawiązka, dobrze jest ale na chwilę.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 23:22 ~Toms

  peło~peło

  zaapelować to trzeba do głonkowca, żeby sobie kapcie i szczoteczkę do zębów spakowała! najwyższy czas rozliczyć łepływatyzację  No to do kompletu Błaszczak i inni włodarze miasta którzy rządzili miastem za prezydentury Kaczyńskiego, a do tego jeszcze i wcześniejsi.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »