Informacje

15.08.2015 12:05 święto wojska polskiego

Samoloty, czołgi, transportery. Wielka defilada w Al. Ujazdowskich

SERWISY:


Na niebie samoloty MiG-i 29 i F-16, a w Al. Ujazdowskich czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy, wozy opancerzone Rosomak i szereg innych pojazdów. Do tego ok. tysiąc żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W sobotnie popołudnie w Warszawie odbyła się wielka defilada. Mieszkańcy mogą też wziąć udział w festynie żołnierskim na błoniach Stadionu Narodowego. Wszystko z okazji święta Wojska Polskiego.

NA WASZE RELACJE ZE ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO CZEKA KONTAKT 24

Uroczystości z okazji przypadającego 15 sierpnia święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 8.45. Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Następnie udał się do katedry polowej WP, gdzie o godz. 9 rozpoczęła się msza św. za ojczyznę. Nabożeństwu przewodniczy biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.

 

Msza, wieńce, przemówienie

Po mszy prezydent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Prezydent Andrzej Duda przyjął na pl. Trzech Krzyży w Warszawie meldunek szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Gocuła.

Generał Gocuł zgłosił gotowość polskich żołnierzy, a także żołnierzy z USA i Kanady do uroczystej defilady wojskowej. Po przyjęciu meldunku, prezydent udał się odkrytym samochodem w stronę Belwederu, gdzie odbierze defiladę.

O godz. 12 w Al. Ujazdowskich odbyła się uroczystość, podczas której prezydent wygłosił przemówienie i odebrał defiladę wojskową. W krótkiej mowie Duda mówił o konieczności odbudowy wspólnoty, wspomniał Lecha Kaczyńskiego.

 
Najpierw lotnictwo

Później rozpoczęła się najbardziej widowiskowa część święta.

Najpierw odbyła się parada lotnicza. Wzięły w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Później alejami (od placu Trzech Krzyży do ul. Gagarina) przeszło ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczęły go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilowały poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych.

Część pieszą zakończyli żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Potem wojska lądowe

Po przemarszu przyszedł czas na pokaz pojazdów. Przejazd rozpoczęły najlżejsze z maszyn - motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejechały kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker.

Później zaprezentowali się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończą pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.

Rzut gąsienicowy objął dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompanię czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompanię bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne.

Na koniec festyn żołnierski

Na defiladzie wojskowe atrakcje się jednak nie skończą. Od godz. 13 można wziąć udział w festynie żołnierskim, który po raz pierwszy odbywa się na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków.

Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu można także honorowo oddać krew.

Przez całą sobotę za darmo można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

Rocznica zwycięskiej bitwy

Dzień 15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. 

PAP/ran/kś/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.08.2015 07:58 ~zen

  Mam zapytanie, dlaczego - poza Kwaśniewskim. Każdy wybrany Prezydent RP jak objął swój urząd to zaczyna być taki napompowany? Zobaczcie jak Mówił p. Komoroski. Duda, Kaczyński zanim zostali Prezydentami, a jak mówili po objęciu urzędu (p. Duda to jeszcze wygląda tak, jakby zaraz miał iść na wojnę) O Panu Wałęsie nie wspominam, bo on "niechciał, ale musiał" więc jest poza konkuresem...

 • kub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 11:52 ~kub

  Beznadziejna organizacja. Kilka tysięcy osób nie zobaczyło defilady przez błędne informacje. Wszyscy podawali, że defilada będzie na całej długości Ujazdowskich od Trzech Krzyży. Okazało się, że defilada zaczynała się od Rozdroża a wcześniej sprzęt stał tylko zaparkowany

 • bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 09:58 ~bar

  Nie było w tym roku nagłosnienia wzdłuż ulic !!!!!!!Naprzeciwko Belwederu nie było nic słychac !!! Przy Placu na Rozdrożu również ! Przypadek ? Nie sądzę ! (może wreszcie ukaże się mój komentarz?)

 • skoczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 09:41 ~skoczek

  Drodzy komentatorzy.
  Wypisujecie jak to powinno wygladać że wiecej luzu, że to radosne święto etc.
  To ja może troszkę wam objaśnie. Zgodnie z ceremoniałem żołnierz w szyku ma wykonywać tylko te czynności jakie są zapisane. Owszem miło było by pozdrowić społeczeństwo, żony , dzieci czy bliskich. Może troszkę się państwo powstrzymają od takich komentarzy. Jeśli choch o pana prezydenta to jako zwierzchnik sił zbrojnych zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Spontanicznie przyjechał na Babice przywitał się z trenującymi żołnierzami. Nie tylko z wysokiej rangi oficerami z każdym poszczególnym żołnierzem każdemu uścisnął dłoń a dodam ze było nas tam ponad 700. Proponuję torszkę wiecej optymizmu i mniej zrzedzenia nie bądzmy narodem malkontentów.

 • bar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 09:07 ~bar

  Nie było nagłosnienia !!! Naprzeciwko Belwederu nic nie było słychac !!! Ani słowa ! Tłum doskonale widział Prezydenta,ale z przemóiwnia niee usłyszał ani słowa ! W innych miejscach podobnie.

 • gem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 07:01 ~gem

  wreszcie zobaczyłem prezydenta bez małżonki,nie to co za bula.I tak być powinno.Małżonka powinna towarzyszyć tylko i wyłącznie podczas kurtuazyjnych wizyt,a nie ,jak było dotąd,peło było wszędzie grubej baby.Obrzydzenie ogarniało człowieka na takie widoki.Wreszcie to się skończyło.

 • CZARNY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2015 00:47 ~CZARNY

  NAPRAWDE DLA WAS POLSKA NIC NIE ZNACZY JAKIMY JESTESCIE POLAKAMI

 • Jacek R

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 23:23 ~Jacek R

  Prezydent Andrzej Duda lub Prezydent Duda - "profesjonaliści" od siedmiu boleści!!!
  W tym przypadku Duda to nie jest napis na dropsach lub wędlinie - wsiury.
  "W krótkiej mowie Duda mówił o konieczności odbudowy wspólnoty, wspomniał Lecha Kaczyńskiego."

 • Guga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 22:50 ~Guga

  SU-22 ??? To to jeszcze lata? To ma być ta nowoczesna armia? No ruscy mają niezły ubaw.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2015 22:28 ~warszawiak
  Kasia~Kasia

  Niestety znam starszych ludzi i mówią, że jak by wiedzieli jak zostanie Sprzedana Polska to by za nią nie walczyli. Straćiliśmy niepodległość i suwerenność uzależnieni jesteśmy od uni.
  weggw~weggw


  Kasiu, ale to wszystko można zmienić. Zobacz, była II RP która nastąpiła bo całkowitym braku państwowości.
  Da się wszystko odkręcić, tylko trzeba zmienić władzę i uważać na finansowe zasadzki. Oczywiście winnych rozliczyć, bo inaczej za jakiś czas znów zniszczą to co budujemy.
  A dziś się cieszmy bo wszystko idzie ku lepszemu.
  warszawiak~warszawiak

  Nie siej prymitywnej PROPAGANDY! Komu to niby 'lepiej'?!
  pytając~pytając


  Pomyślmy. Jeśli nie będzie pasożytów w postaci obecnej ekipy z PO i jej pociotków w różnych instytucjach to raczej będzie się żyło lepiej wszystkim normalnym. Myślę, że odpowiedziałem na twoje pytanie.

  Jakoś dyskretnie pominąłeś PiS, a to jest TO SAMO BAGNO, tylko przefarbowane na czarno. :(

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »