Informacje

15.08.2016 12:50 Atrakcje na święto Wojska Polskiego

Samoloty, czołgi, transportery. Wielka defilada

SERWISY:


Na niebie samoloty MiG-i 29 i F-16, a w Al. Ujazdowskich czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy, wozy opancerzone Rosomak i szereg innych pojazdów. W stolicy odbyła się wielka defilada.

Główna uroczystość z okazji święta Wojska Polskiego rozpoczęła się w południe w Al. Ujazdowskich przy Belwederze. Prezydent Duda, po przyjęciu meldunku od szefa Sztabu Generalnego WP, dokonał przeglądu pododdziałów, przejechał w odkrytym samochodzie.

Po przemówieniu prezydenta na lądzie i w powietrzu rozpoczęła się defilada wojskowa, w której udział wzięło blisko 1,5 tys. żołnierzy, ponad 50 samolotów i śmigłowców i ponad 150 pojazdów wojskowych.

Śmigłowce, czołgi, transportery

Pierwsze poleciały śmigłowce: SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8/Mi-17 oraz Mi-24. W dalszej kolejności na niebie pojawiły się samoloty transportowe M-28 Bryza, C-130 Hercules i C-295M oraz szkolne PZL-130 Orlik. Na końcu poleciały odrzutowe Su-22, MiG-29 i F-16. Odstęp pomiędzy poszczególnymi grupami statków powietrznych wynosił kilkadziesiąt sekund.

Po przelocie samolotów rozpoczął się przemarsz pododdziałów pieszych. Wzięło w nim udział ponad 1000 żołnierzy i 61 pocztów sztandarowych. Kolumna maszerujących była rozciągnięta na ćwierć kilometra. Defilowali nie tylko Polacy, ale i ponad 200 żołnierzy z 12 innych państw.

W przemarszu pierwszy raz wzięły też udział pododdziały złożone z członków czterech organizacji proobronnych. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, która wraz ze szwadronem kawalerii oraz Orkiestrą Reprezentacyjną WP zamykała kolumnę marszową, w całości jest uzbrojona w nowe karabiny polskiej produkcji MSBS-R. Broń ta zadebiutowała na uroczystościach państwowych na początku maja.

W Al. Ujazdowskich zaprezentowały się także pojazdy - od najlżejszych motocykli i quadów po najcięższe czołgi i działa samobieżne. Można było zobaczyć m.in. samochody HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak (także w wersji ewakuacji medycznej), samobieżne armatohaubice Dana i Krab, wyrzutnie rakietowe z pociskami NSM (należące do Morskiej Jednostki Rakietowej) i Langusta, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Osa, czołgi PT-91 Twardy i Leopard 2 w wersjach A4 i A5. Nowością tegorocznej defilady były pojazdy z USA - czołgi Abrams i transportery opancerzone Bradley.

Defiladę zamknął przemarsz 13 grup rekonstrukcji historycznej liczących prawie 350 osób.

Uroczystości

Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego trwają od rana. Odbywają się z udziałem zwierzchnika sił zbrojnych, prezydenta Andrzeja Dudy. Rano w katedrze polowej Wojska Polskiego została odprawiona msza św. w intencji Wojska Polskiego. Celebrował ją biskup polowy WP gen. Józef Guzdek.

Po godz. 10 na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza prezydent odsłonił nową tablicę pamiątkową poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

O godz. 11. na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe. Na stopnie generalskie awansowanych zostało ośmiu oficerów. Trzecią gwiazdkę generała broni otrzymali : I zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Michał Sikora i inspektor Wojsk Lądowych w dowództwie generalnym gen. dyw. Leszek Surawski. Trzech generałów brygady otrzymało awanse na generała dywizji, a trzech pułkowników przywdziało szlify generała brygady.

PO południu szef MON - Antoni Macierewicz - wziął udział w uroczystościach w Radzyminie na Cmentarzu Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r.

15 sierpnia - rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

TAK WYGLĄDAŁA PRÓBA DEFILADY:

PAP/ran/md/mś//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • odpowiedz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 22:15 ~odpowiedz


  czlowiek~czlowiek

  Rozumiem,ze armia moze sie przydac, bo takie czasy,ale nie pokazywalbym tych maszynek, nie robilbym z tego defilady, bo to jednak maszynka, ktora ma takie zadanie,a nie inne, przynosi taki skutek,a nie inny ,wiadmo jaki.
  Patryk ~Patryk

  Jaki ?

  Nieodwracalny,zniszczenie, smierc.

 • żołnierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 21:24 ~żołnierz

  michel40michel40

  I w razie desantu do najbliższego kałacha będę miał 100 km. Jak tu żyć i się bronić.

  Angela Merkel cię obroni.

 • Long

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 21:13 ~Long

  Po raz pierwszy w historii w defiladzie wzięli także udział członkowie organizacji pro-obronnych.

 • michel40

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 20:48 michel40

  I w razie desantu do najbliższego kałacha będę miał 100 km. Jak tu żyć i się bronić.

 • kopcia888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 20:21 ~kopcia888

  Drogi TVNie, dlaczego z przejścia odziałów pieszych pokazaliście tutaj w internecie tylko kompanie reprezentacyjne, a Szkół Oficerskich już nie? Też chcemy ich zobaczyć!

 • kaczus1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 20:09 ~kaczus1

  Cały świat składa się na nasze uzbrojenie nie licząc niewiele znaczące polskie drobiazgi jedynie mięcho armatnie jest Polskie

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 20:02 ~obserwator

  Wspaniały pokaz możliwości polskiej armii

 • kombat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 19:59 kombat

  jaka defilada ? przemarsz brygady zmechanizowanej i tyle.

 • marcinch78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 19:54 ~marcinch78

  Henio~Henio

  Węgrzy nam pomogą

  Lepiej Węgrzy niż niemcy

 • marcinch78

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2016 19:51 ~marcinch78

  Mirr~Mirr

  ruSScy aż się wiją z wściekłości :D

  Mam nadzieje że wróci zasadnicza służba wojskowa .Może wtedy takie pajace w rurkach przestaną pieprzyć bzdury

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »