Informacje

30.01.2019 08:49 Andrzej P. chce uniewinnienia

"Salaput": mam osiem klas szkoły, nie jestem jakiś mędrzec

SERWISY:


Skazany na 15 lat więzienia Andrzej P. ps. Salaput wniósł o uniewinnienie go od zarzutu kierowania gangiem markowskim oraz przestępstw, których miał dokonywać. Inni oskarżeni w tej sprawie twierdzą, że grupa markowska nie istniała.

Sprawa gangu "Salaputa" rozpoznawana była przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga już dwa razy. Pierwszy wyrok został uchylony. O tym, czy podobnie stanie się z powtórzonym procesem, zdecyduje Sąd Apelacyjny w Warszawie pod przewodnictwem sędzi Doroty Tyrały. O kolejne rozpoznanie sprawy bądź uniewinnienie wnieśli obrońcy oskarżonych oraz sami podsądni.

55-letni Andrzej P. został skazany na 15 lat więzienia za założenie grupy "o charakterze zbrojnym" tuż po wyjściu z więzienia w 2004 roku i kierowanie nią aż do 2009 roku, kiedy został zatrzymany. "Salaput" miał także czerpać korzyści z cudzego nierządu przez ściąganie haraczy od tzw. tirówek, brać udział w obrocie narkotykami, a także w paserstwie kradzionych maszynek do golenia.

"Nie jestem jakiś mędrzec"

- Wnoszę o uniewinnienie lub skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd okręgowy - powiedział "Salaput" we wtorek podczas rozprawy odwoławczej w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Zarzucał sądowi pierwszej instancji, że w toku procesu był "mało aktywny", wnikliwość składu orzekającego ocenił jako "znikomą", skarżył się, że prowadzenie postępowania dowodowego zostawiono oskarżonym, a wiele złożonych wniosków oddalono. - Ja mam osiem klas szkoły podstawowej, nie jestem jakiś mędrzec - stwierdził Andrzej P.

- To sąd powinien przesłuchiwać - dodał. Stwierdził, że jeżeli proces zostanie powtórzony, będzie chciał w nim przesłuchać m.in. prostytutki, od których miał ściągać haracze.

Od wyroku sądu okręgowego odwołał się także 56-letni Wojciech Sz. "Komandos". Mężczyzna został skazany na 25 karę pozbawienia wolności za członkostwo w grupie markowskiej oraz za udział w strzelaninie pod cmentarzem w Markach w marcu 2009 roku. Na podstawie zeznań skruszonych przestępców śledczy ustalili, że "Komandos" i Rafał K. "Dragon" (skazany na 15 lat) próbowali zabić członków grupy "szkatułowej", czyli człowieka Rafała S. ps. Szkatuła.

Przestępcy otworzyli ogień podczas spotkania, na którym miały być ustalane warunki ściągania pieniędzy od przydrożnych prostytutek. "Szkatułowi" wyszli ze zdarzenia cało. Zginął jeden z "markowskich" - Tomasz W. ps. Króciak. Według prokuratury, a także sądu pierwszej instancji, śmiertelnie ranić miał go kolega z grupy Michał S. ps. Mundek, za co został skazany na 10 lat więzienia.

"Zbieranina znajomych"

"Komandos" stwierdził, że jest on w tej sprawie "kozłem ofiarnym". - Uznano, że trzeba mnie skazać, bo mam swoją przeszłość - powiedział Wojciech Sz., nawiązując do zabójstwa policjanta z Żyrardowa, za które kilkanaście lat przesiedział w więzieniu. - Wtedy siedziałem słusznie, teraz siedzę niesłusznie. To żadna frajda siedzieć za friko - stwierdził.

Dodał, że był torturowany przez policję i w areszcie śledczym, podważał zeznania świadka koronnego, który go obciążał i kolegi z grupy, który brał udział w strzelaninie w Markach. - To było w nocy, było ciemno. Jak "Fortuniak" widział, kto strzelał? Ludziom, którzy mają trochę zdrowego rozsądku, to się nie mieści w głowie - podsumował.

Jego obrońca zauważył, że łuski po pociskach znaleziono kilkadziesiąt metrów od miejsc, które wskazywał Mariusz F. ps. Fortuniak. Przypomniał, że ten świadek miał być torturowany przez stołecznych policjantów w celu wymuszenia konkretnych wyjaśnień. Mecenas orzekł także, że "wspólne zamieszkiwanie, spędzanie czasu, wcale nie oznacza brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej". - To była zbieranina znajomych – powiedział. Wtórowali mu pozostali obrońcy.

Pozostali oskarżeni w tym Mariusz R. ps. Kaczor" (skazany na sześć lat więzienia, "Dragon" (skazany na 15 lat) oraz "Mundek" (skazany na 10 lat) także wnosili o uniewinnienie bądź ponowny proces.

Prokurator Dariusz Żądło, choć nie składał apelacji, zabrał głos na sali. - Proszę, żeby sąd oddalił apelacje i utrzymał wyrok sądu pierwszej instancji w mocy - stwierdził oskarżyciel.

Sędzia Dorota Tyrała, "z uwagi na zawiłość sprawy", odroczyła wydanie wyroku do 11 lutego.

CZYTAJ TEŻ O PROCESIE ADRIANA CZ., OSKARŻONEGO O ŚMIERTELNE ZRANIENIE NOŻEM PRACOWNIKA TRAMWAJÓW WARSZAWSKICH:

PAP/ran/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • fasda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 10:34 ~fasda

  Dobrzeeee. Bandyci działali w grupie zorganizowanej i ,,środowisko'' dobrze to wie czym sie ona zajmowała. Niektórzy nawet sie z tym nie kryli tylko klepali na lewo i prawo kto co z kim, żeby wszyscy widzieli jakimi sa strasznymi groźnymi mafiozami. A teraz poszkodowani. Biedni. Bili ich policjanci i te twardziele zostały zmuszone by obciązyć samych siebie. On nie był w grupie tylko z nimi mieszkał. On nie dokonywał przestępstw tylko tam gdzie coś miało miejsce to przechodził sobie akurat. On żył za pieniądze które znajdował bo inni je po prostu gubili lub wyrzucali. Wszyscy byli jedynie kolegami do brydża i sobie grali.

 • mati

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 10:23 ~mati

  a te kradzione maszynki do golenia to były nowe czy używane?

 • RAdosny Radek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2019 09:34 ~RAdosny Radek

  Prokurator Żądło... i wszystko jasne. Największy partacz spośród warszawskich prokuratorów, który potrafi jedynie nakłaniać pseudo koronnych do oczerniania niewinnych ludzi. To ten sam, który stosował areszty wydobywcze wobec blisko 200 osób związanych ze środowiskiem Legii Warszawa. Sądy praktycznie wszystkich uniewinniły.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »