Informacje

12.05.2017 07:25 W SOBOTĘ

Sadzonki za papier i elektrośmieci. Ruszają dni recyklingu

SERWISY:

W sobotę mieszkańcy stolicy, oddając takie odpady jak elektrośmieci, plastik, metal czy szkło, otrzymają w zamian sadzonki roślin - krzewów, kwiatów i ziół. Zbiórka odpadów w dzielnicach odbywać się będzie w ramach Warszawskich Dni Recyklingu.

Stołeczny magistrat informuje, że akcja odbywać się będzie we wszystkich dzielnicach w godzinach 10-14. Punkty, w których będzie można zamienić odpady na sadzonki roślin, usytuowane będą głównie w okolicach urzędów dzielnicowych.

W trakcie ubiegłorocznej jesiennej edycji akcji organizatorzy zebrali ponad 16 ton odpadów segregowanych suchych, takich jak: plastik, papier, metal; prawie 7 ton szkła, 47 ton elektrośmieci oraz 2 tony baterii.

Urzędnicy podkreślają, że warto segregować śmieci. Po recyklingu 35 plastikowych butelek można otrzymać surowiec do wyprodukowania 1 bluzy polarowej; metal odzyskany z 670 puszek po napojach to po przetworzeniu materiał na 1 ramę do roweru, szkło odzyskane z 1 butelki to zaoszczędzenie energii 100-watowej żarówki świecącej bez przerwy przez 4 godziny.

Czerwone, zielone i czarne

W Warszawie mieszkańcy segregują odpady na trzy pojemniki. Do czerwonego powinny trafiać suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Z kolei w zielonym powinny znaleźć się butelki i słoiki. Pozostałe zmieszane odpady trafiać mają do czarnego kubła.

"Wszystkie odpady z czerwonych pojemników trafiają do sortowni, gdzie większa ich część zostaje odzyskana, natomiast pozostałości z procesu sortowania trafiają na składowiska odpadów komunalnych. Z kolei odpady zmieszane z czarnych pojemników trafiają do zakładów, w których są najpierw sortowane w celu odzyskania wartościowych energetycznie składników, a następnie poddawane kompostowaniu, by nie wydzielał się z nich metan i by były obojętne dla środowiska naturalnego. Na koniec, to czego nie uda się odzyskać, trafi na składowiska" - wyjaśnia magistrat.

Tak straż miejska walczy z wrakami na stołecznych ulicach:

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »