Informacje

14.10.2017 14:49 jest zażalenie

Sąd zwrócił prokuraturze sprawę Kajetana P.

 

Sąd zwrócił warszawskiej prokuraturze okręgowej sprawę Kajetana P., oskarżonego o brutalne zabójstwo tłumaczki języka włoskiego, w celu uzupełnienia śledztwa. Prokuratura złożyła już zażalenie na to postanowienie.

Z informacji, do których dotarła Polska Agencja Prasowa wynika, że sąd wskazał między innymi na konieczność przeprowadzenia konfrontacji biegłych psychiatrów i psychologów z obu zespołów biegłych wypowiadających się w zakresie poczytalności oskarżonego, doręczenie oskarżonemu i jego obrońcy kopii opinii psychiatrycznej oraz sporządzenie czytelnych odpisów protokołów zeznań świadków oraz jednego protokołu przesłuchania podejrzanego.

- Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie zgadza się z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie, uznając argumentację zawartą w postanowieniu za całkowicie bezpodstawną. Prokurator skierował do sądu zażalenie na powyższe postanowienie" - powiedział rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński.

"Wydłużenie postępowania"

Prokuratora w uzasadnieniu swojego zażalenia, oceniła, że postanowienie sądu o zwrocie sprawy, wydane prawie trzy miesiące po skierowaniu aktu oskarżenia, "w oczywisty sposób zmierza do wydłużenia postępowania, powodując m.in. nieuzasadniony w realiach tej sprawy obieg akt pomiędzy sądami w związku z wdrożeniem procedury zażaleniowej".

Nadmieniono, że następuje to w sytuacji "gdy i tak, biorąc pod uwagę charakter sprawy, wskazane przez sąd czynności dowodowe zostaną przeprowadzone w toku postępowania sądowego".

"Należy przy tym jednoznacznie wskazać, iż uwagi sądu dotyczą jedynie podlegających ocenie prokuratora rozbieżności w opiniach biegłych, nie zaś pozostałego zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego. Ten w zakresie ustaleń dotyczących sprawstwa oskarżonego nie został w żaden sposób zakwestionowany" - podkreślono.

Dwie opinie

Prokuratura wskazała też, że w toku śledztwa powołane zostały dwa zespoły biegłych psychiatrów i psychologów, które miały się wypowiedzieć ws. poczytalności Kajetana P. Pierwsza opinia budziła bowiem - jak zaznaczono - uzasadnione wątpliwości w zakresie wniosków końcowych.

Kolejna - zdaniem prokuratora - była "spójna, logiczna i kompletna", a wnioski w niej zawarte "pozwoliły na zakończenie prowadzonego przeciwko Kajetanowi P. postępowania przygotowawczego decyzją merytoryczną o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Warszawie aktu oskarżenia". Biegli nie stwierdzili bowiem - jak wskazano w uzasadnieniu - by oskarżony był niepoczytalny.

"Nie można zatem mówić o brakach postępowania przygotowawczego w tym zakresie. Prokurator uzyskał na potrzeby śledztwa opinie biegłych i dokonał ich oceny, wskazując, że pełny walor dowodowy może mieć opinia uzyskana na późniejszym etapie, sporządzona o pełniejszy materiał dowodowy. Wskazana przez Sąd konieczność przeprowadzenia konfrontacji pomiędzy biegłymi – autorami opinii psychiatrycznych i psychologicznych wynika zatem nie z braków postępowania przygotowawczego, ale z wątpliwości sądu" - podkreślono w uzasadnieniu zażalenia. Zaznaczono równocześnie, że rozstrzygnięcie tych okoliczności leży po stronie sądu, "w toku postępowania dowodowego".

Inicjatywa "organu procesowego"

Odnosząc się do doręczenia oskarżonemu i jego obrońcy kopii opinii biegłych, prokuratura podkreśliła, że nie przewiduje tego z urzędu kodeks postępowania karnego. "Niekwestionowanym prawem oskarżonego i jego obrońcy jest prawo do zapoznawania się z aktami śledztwa, uzyskiwania z nich dokumentów, jak też składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa oraz o końcowe zaznajomienia z aktami postępowania. Czynności te wykonuje się jednak na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy, złożony w toku śledztwa. Brak takiego wniosku wyłącza aktywność prokuratora w tym zakresie" - uzasadniono.

Prokuratura dodała, że w tym przypadku "oskarżony oraz jego obrońca przez cały czas postępowania przygotowawczego nie składali żadnych wniosków dowodowych, pozostawiając inicjatywę organowi procesowemu".

Akt oskarżenia ws. Kajetana P. został skierowany do sądu w połowie lipca. 27-letni P. został oskarżony o brutalne zabójstwo w 2016 r. tłumaczki języka włoskiego i napaść na policjanta oraz biegłą psycholog.

3 lutego 2016 r. Kajetan P. - pod pozorem rozpoczęcia nauki języka włoskiego - spotkał się z tłumaczką Katarzyną J. w jej mieszkaniu na warszawskiej Woli. Tam - jak wynika z ustaleń śledczych - zabił ją nożem; by ukryć zwłoki i uniknąć odpowiedzialności, rozczłonkował je i przewiózł je do wynajmowanego przez siebie mieszkania. Następnie uciekł. Zatrzymano go po 11 dniach na Malcie i przekazano stronie polskiej.

PAP/kz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Los Pepes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2017 09:59 ~Los Pepes

  Mam nadzieję że dostanie dożywocie !!!
  Rodzina niech sie nie wpieprza w to co zrobil, niech pomysla jak sie czuja rodzice tej dziewczyny, niech ten psychol modli sie zeby dostac dozywocie bo inaczej narod mu wymierzy sprawiedliwosc !!!

 • pngwin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2017 07:50 ~pngwin

  Powiedziec prawde co za mataczenie by zrobic goscia niewinnym ale to norma jak sie ma plecy tak to leci juz 28 lat sami niewinni czy morderstwa czy przekrety co to sie porobilo od 1989 roku sami bez skazy obywatele a tyle zlego bylo juz w kraju,lepszy sort.

 • oset

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2017 05:50 ~oset

  i to jest właśnie prawidłowe podejście niezależnych sądów. prokuratorzy chcieliby tylko oskarżać, a o dowody niech się stara sąd. też bym chciał zarabiać kasę bez pracy.

 • Za nic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 22:46 ~Za nic

  Piękny Roman~Piękny Roman

  Zaczyna się kombinowanie :/

  Przecież Kajtuś, synalek pani prokurator, nie może dostać dożywocia !

 • Palestra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 22:44 ~Palestra


  oko~oko

  a co na to obrońcy sądów?.Dalej będą protestować przeciwko zmianom?.Rozgonić tą sitwę
  Cogito~Cogito

  To raczej prokuratorzy od p. Zbyszka złożyli w sądzie gniot i sąd kazał im poprawić wypociny.


  Albo mamusia - prokurator zaczęła działać.

 • Cogito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 22:04 ~Cogito

  oko~oko

  a co na to obrońcy sądów?.Dalej będą protestować przeciwko zmianom?.Rozgonić tą sitwę

  To raczej prokuratorzy od p. Zbyszka złożyli w sądzie gniot i sąd kazał im poprawić wypociny.

 • sasiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 18:12 ~sasiad

  szczesciarze dzis brak kary s.a to juz otwiera oczy innym,dziwne ze jeszcze nie siedzi na stale gdzie jego miejsce albo szukacie co by tu wykombinowac.

 • oko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 16:52 ~oko

  a co na to obrońcy sądów?.Dalej będą protestować przeciwko zmianom?.Rozgonić tą sitwę

 • szklane_domy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 16:26 ~szklane_domy

  ehh tu sie nic nie zmieni...

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2017 15:12 ~Piękny Roman

  Zaczyna się kombinowanie :/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »