Informacje

19.06.2018 18:00 Wyrok WSA

Sąd w sprawie okręgów wyborczych: podział zbyt radykalny

SERWISY:

Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie Państwowej Komisji Wyborczej, która stwierdziła, że podział Pragi Południe i Ochoty na okręgi wyborcze był nieuzasadniony i za daleko idący. - Rada zbyt radykalnie podzieliła dzielnice - orzekła sędzia. Co dalej?

- Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę miasta stołecznego Warszawy i oddalił skargę Rady Warszawy - usłyszeliśmy w wydziale informacji sądowej. Zarówno Ratusz, jak i Rada zaskarżyły uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej dotyczącą podziału dwóch dzielnic na okręgi wyborcze.

PKW stwierdziła, że podział ten (dokonany w marcu przez warszawskich radnych) był zbyt radykalny, dokonany bez uzasadnienia i naruszający ważną zasadę stałości okręgów.

Duże zmiany w okręgach

Przypomnijmy krótko, Praga Południe - w poprzednich wyborach - liczyła cztery okręgi, natomiast teraz radni wyznaczyli pięć, przecinając Gocław czy Grochów Północny, stanowiące do tej pory spójne okręgi.

Podobnie było na Ochocie, która miała cztery okręgi, zaś podczas marcowej sesji radni wydzielili dodatkowy - czwarty.

Uchwalenie nowych okręgów (nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce) było konieczne ze względu na znowelizowany Kodeks wyborczy. Jednak przedstawiciele PKW od początku podkreślali, że jeśli dotychczasowy podział na okręgi "spełniał wymogi kodeksu", Rada mogła podjąć uchwały, w których zachowywałaby stare granice.

Podział zbyt radykalny

Wspomniane wymogi zakładały m.in., że okręgi mogą być minimalnie pięcio-, a maksymalnie ośmiomandatowe. Do tego odniosła się podczas poniedziałkowej rozprawy sędzia Iwona Dąbrowska. - Ustawodawcy nie chodziło o zburzenie okręgów wyborczych, nawet gdy okręgi mają od pięciu do ośmiu radnych. Rada gminy zbyt radykalnie podzieliła na pięć okręgów Pragę Południe (…) Okręgi miały po siedmiu radych, a zatem mieściły się w warunkach ustawowych - mówiła.

Wskazała też, że zasada stałości okręgów jest nieusuwalna i że Rada Warszawy powinna brać pod uwagę przyzwyczajenia wyborców do istniejących granic. - Podziału trzeba dokonywać najmniejszym kosztem - oceniła sędzia.

Społecznicy chwalą wyrok

Aktywiści, którzy składali odwołania w sprawie decyzji Rady Warszawy, dziś nie kryją zadowolenia z wyroku WSA. - To kolejne potwierdzenie, że rządząca Warszawą Platforma Obywatelska złamała prawo i dopuściła się manipulacji wyborczej. Miała ona ułatwić wygraną na Ochocie dużym partiom politycznym kosztem komitetów mieszkańców - mówi nam Patryk Słowicki ze Stowarzyszenia Ochocianie. - W wypadku odwołania się władz miasta liczymy na szybką decyzję NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego - red.). Zakończy wreszcie chaos wyborczy na Ochocie, rozpoczęty bezprawną uchwały Rady Warszawy - dodaje.

Podobne zdanie ma Tadeusz Rudzki z działającego na Pradze Południe Stowarzyszenia Wiatrak. - Nam jest tylko przykro, że cały czas rada miasta idzie w zaparte i próbuje przeforsować swój podział, którego nie chcą mieszkańcy - mówi. - Z drugiej strony bardzo się cieszymy, że mieszkańcy razem z lokalnymi organizacjami umieli obronić swoje prawa w sądzie. Teraz liczymy, że rada nie będzie składała kasacji i czekamy na wytyczenie nowych okręgów - dopowiada.

Co dalej?

Rzecznik urzędu miasta Bartosz Milczarczyk informuje, że miejscy prawnicy czekają na uzasadnienie, z którego treścią muszą się zapoznać. - Jednak z dużym prawdopodobieństwem będziemy się w tej sprawie odwoływać do Naczelnego Sądu Administracyjnego - zapowiada.

Jeśli decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uprawomocni się albo - jeśli w razie ewentualnego odwołania - Naczelny Sąd podtrzyma decyzję Wojewódzkiego, rada miasta - zobowiązana przez Komisarza Wyborczego - będzie musiała wytyczyć w tych dwóch dzielnicach nowe okręgi.

Zmiany w okręgach wyborczych były uchwalane w Warszawie w bardzo burzliwej atmosferze. Miejscy aktywiści zarzucili Platformie Obywatelskiej, że celowo zmniejsza liczbę radnych w danych okręgach, by zmniejszyć szansę niezależnych kandydatów. Politycy PO z kolei tłumaczyli konieczność zmian nową ordynacją, która nakazywała rozdzielić gminne okręgi na nowo. Podkreślali przy tym, że nowe prawo zostało uchwalone przez parlament, głosami Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także o krytycznym stanowisku PKW w sprawie agitacji wyborczej prowadzonej przez kandydatów na prezydenta Warszawy przed formalnym początkiem kampanii:

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Carauseambla

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 17:08 ~Carauseambla

  Warszawska PO zachowuje się jak V kolumna PiS. Te same metody - uchwalanie siłą, wbrew prawu i mieszkańcom. I ta pisowska nadgorliwość. Bo PiS tak chciał, to PO szybko zmieniła. PO to PiS-bis. Arogancja, buta, ignorancja, pycha etc. Trzeba jednych i drugich odstawać od koryta. Niech żyją sądy, wolne od PO i PiS.

 • Szewczak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 11:44 ~Szewczak

  Politycy PO zachowują się jak volksdeutsche.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 10:56 ~green_is_bad

  trzeba głosować przeciw PO

 • szew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 09:29 ~szew

  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Pora, żeby " bezstronni", "bezpartyjni" "aktywiści", ujawnili swoją przynależność partyjną. Łasi na każdą okazję, żeby zablokować inwestycje w mieście (odblokowanie za kasę) mają teraz Ochotę i Wolę na stołki.


  Masz na myśli tych "bezpartyjnych" z OWS ?
  Mam nadzieję że nie mają szans na jesieni.


 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 08:08 ~iza

  tonące PO chwyta się brzytwy

 • bez zmian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 07:56 ~bez zmian

  Cytat: "Podobnie było na Ochocie, która miała cztery okręgi, zaś podczas marcowej sesji radni wydzielili dodatkowy - czwarty." Czyli nic się nie zmieniło.

 • ljfdyuc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 07:25 ~ljfdyuc

  "Podobnie było na Ochocie, która miała cztery okręgi, zaś podczas marcowej sesji radni wydzielili dodatkowy - czwarty."
  Dziennikarstwo to kierunek humanistyczny, z matematyką są tam problemy.

 • sas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 06:29 ~sas

  zero~zero

  tego piss wam nie daruje!

  Już 3 lata rządzi i nic się nie zmieniło .Ani w dzielnicach ani w sądach itd.....
  Szkoda zawiedzionych nadziei.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2018 03:04 ~zenada

  załosni, koryto tylko liczy sie dla was, naród was powinien skreslic za to cwanikowanie , wygrac trzeba honorowo a nie sztuczkami żenada

 • zero

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.06.2018 21:38 ~zero

  tego piss wam nie daruje!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »