Informacje

20.01.2014 13:30 sprawa toczyła się wiele lat

Sąd w sprawie gruntu pod Złote Tarasy: samorządowcy niewinni

SERWISY:


Sąd rejonowy uniewinnił w poniedziałek samorządowców oskarżonych w sprawie przekazania gruntów pod budowę Złotych Tarasów. Wyrok nie jest prawomocny.

- Wyrok został wydany dzisiaj. Dotyczy 4 osób - Jerzego G., który był wówczas członkiem zarządu gminy Warszawa-Centrum, Jana W., burmistrza tej gminy, a także Wojciecha S., zastępcy burmistrza i Bogdana M., członka zarządu - mówi tvnwarszawa.pl Agnieszka Domańska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie. – Sąd rejonowy Warszawa-Śródmieście ich uniewinnił - dodaje.

Według sądu brak jest dowodów, by podsądni byli świadomi łamania prawa, bo jako niespecjaliści mogli zaufać zapewnieniom podwładnych, iż umowa jest zgodna z prawem. Sąd podkreślił, że wyliczone przez biegłych wartości działek różniły się między sobą.

Podjęli uchwałę

Sprawa dotyczy gruntów, które zostały przekazane w 2001 roku.

- Chodzi o podjęcie uchwały w sprawie wniesienia do kapitału zakładowego spółki Złote Tarasy prawa własności nieruchomości położonej w Warszawie w rejonie Dworca Centralnego, al. Jana Pawła II, Złotej i Emilii Plater - wyjaśnia Domańska.

Rzeczniczka przypomina, że wyrok jest nieprawomocny. Prok. Przemysław Nowak powiedział PAP, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, a po jego analizie zdecyduje, czy składać apelację.

Proces czterech samorządowców zaczął się w 2009 r.

Jak ustaliła prokuratura, w 2001 r. o zwrot nieruchomości ubiegali się przed sądem administracyjnym spadkobiercy byłych właścicieli, a oskarżeni o tym fakcie wiedzieli. Według prokuratury wartość działek została także zaniżona o 101 mln zł.

Kontrowersyjne decyzje

Według prokuratury Jan W. i Jerzy G. w lutym 2001 r. przekroczyli swoje uprawnienia, głosując za podjęciem uchwały w sprawie wniesienia do kapitału zakładowego spółki Złote Tarasy prawa własności nieruchomości, choć roszczenia spadkobierców uniemożliwiały zbycie działek. W związku z tym podjęcie uchwały miało być działaniem na szkodę ich interesu.

Śledztwo w sprawie Złotych Tarasów toczyło się od 2001 r., po zawiadomieniu spadkobierców działek.

W toku postępowania były dołączane kolejne zawiadomienia, m.in. ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego z kwietnia 2003 r., dotyczące nieprawidłowości w powstaniu i funkcjonowaniu spółki oraz Najwyższej Izby Kontroli z marca 2004 r. Według NIK decyzje podejmowane przez zarząd gminy w latach 1998-2002 doprowadziły do szkody w kwocie 120 mln zł.

PAP,ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • właściciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 14:07 ~właściciel

  Złote tarasy i stadion narodowy należy rozebrać i grunta oddać!

 • Urzędnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2014 12:32 ~Urzędnik

  poszkodowany~poszkodowany

  Brawo Sąd. Szkoda, że dopiero po tylu latach, Łatwo było rzucać oskarżenia i zniszczyć ludzkie życie A dziś nie przeprosi za to fałszowanie rzeczywistości. Gdzie są ci, co donieśli do prokuratury. Niech teraz przyznają się do błędu.

  To co Poszkodowany nie wie jakiej treści umowy podpisuje?, Poszkodowany nie zna podstawowych obowiązków urzędnika, Poszkodowany nie zna Ustawy o finansach publicznych?.
  Wszyscy urzędnicy od góry do dołu którzy brali udział w prowadzeniu tych spraw powinni zostać ukarani - chociaż za niegospodarność!!!

 • miszka23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 22:06 ~miszka23

  Jedna wielka mafia. Dziennikarz nie ujawnia składu sądu ani prokuratorów prowadzących. Przecież to też są osoby publiczne wymagające transparentności swoich poczynań. Przyjęło się mówić "sąd", "prokuratura" za tym stoją konkretni ludzie ze swoimi słabościami i preferencjami niejednokrotnie mający powiązania takie lub inne w danej sprawie.
  Jakoś nie słychać o zabranych immunitetach sędziowskich czy prokuratorskich. Czyżby sami Święci pracowali w resorcie sprawiedliwości.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 21:14 ~Nick

  I bardzo dobrze. STOP zwrotom w naturze. Nie mozna sztucznie dzielić istniejącej już tkanki miejskiej, bo wkrótce wyrosną płoty na środku ulic, a za przejście będzie trzeba płacić myto (o ile w ogóle będzie się dało przejść).

 • gzeju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 20:43 ~gzeju

  drizzt666~drizzt666

  Nie znam treści wyroku. Nie będę komentować


  No popatrz, a jednak skomentowałeś (aś) :)

 • gzeju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 20:42 ~gzeju

  Sputnick~Sputnick

  Przełożeni nie winni bo sądzili że podwładni napisali prawidłowe umowy, podwładni niewinni bo umowy podpisywali przełożeni.


  Dokładnie -i takim właśnie uzasadnieniem można oczyścić z zarzutów każdego urzędnika w każdej sprawie, nawet najbardziej śmierdzącej.

 • Sputnick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 17:01 ~Sputnick

  Przełożeni nie winni bo sądzili że podwładni napisali prawidłowe umowy, podwładni niewinni bo umowy podpisywali przełożeni.

 • drizzt666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 16:23 ~drizzt666

  Nie znam treści wyroku. Nie będę komentować

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 16:09 ~jar

  Kazio~Kazio

  Bezprawnie, na szkodę, przynieśli straty, ale co tam! NIEWINNI! Wg POlszewickiego prawa i POlszewickich standardów oczywiście, bo każdy normalny sąd w każdym normalnym kraju by ich dawno wsadził.

  sąd jest niezalezny,tak samo tego chciał pis,więc nie wal bzdetów!

 • MKO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2014 16:05 ~MKO

  poszkodowany~poszkodowany

  Brawo Sąd. Szkoda, że dopiero po tylu latach, Łatwo było rzucać oskarżenia i zniszczyć ludzkie życie A dziś nie przeprosi za to fałszowanie rzeczywistości. Gdzie są ci, co donieśli do prokuratury. Niech teraz przyznają się do błędu.

  Niewiniątka. Nie znają się... Praca po znajomości? Raczej tak. A ja myślę, ze to sąd się myli. I co teraz za niezawinianą pomyłkę, obywatele zapłacą? Zajmuję się nieruchomościami i ciągle spotykam takie niewiniątka urzędnicze.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »